Sicília II. - Syrakúzy

Dá sa povedať, že Syrakúzy (taliansky Siracusa) patria medzi najvýznamnejšie sicílske mestá. Je tomu tak už od staroveku, keď práve Syrakúzy spolu s Akragasom tvorili sicílsku históriu. Dnes sú moderným mestom, ktorá však nezabudlo na svoje nádherné antické pamiatky. Okrem nich ponúka mnoho iného - či už zaujímavé staré kostoly, fontánu kde rastie papyrus alebo oddychovú prechádzku v historickom centre Ortygia s Apolónovým chrámom. Sadnúť si na námestie pred katedrálu Santa Maria delle Colonne a vychutnávať capuccino...to sú Syrakúzy!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Hneď pro príchode do mesta mierime do archeologického parku. Vstupné je 4,50 € a zľavnený lístok stojí 2 €. Na začiatku parku prechádzame záhradami, v ktorých sa nachádzajú rôzne jaskyne a zaujímavé skaly. Záhrada je síce rozľahlá, ale nedá sa ísť všade. Na jednom konci sa nachádza slávne „Dionýzove ucho“ (Orrechio di Dioniso). Pred uchom postávajú rôzne skupinky ľudí. Našťastie Japonci odchádzajú a tak nám nehrozí oslepnutie z bleskovej smršte. Hneď po prvých krokoch v uchu je cítiť príjemný chlad. V jaskyni je neobyčajná akustika a tak si ju každý chce vyskúšať. Názov „Dionýzovo ucho“ pochádza od syrakúzskeho tyrana Dionýza. Ten dával pozor na syrakúzskych otrokov, ktorí pracovali v kameňolomoch a vďaka tejto akustike mohol počuť všetko čo si hovorili. Pri uchu rastie množstvo pomarančovníkov a citrónovníkov. Nikto ich však neoberá, lebo pod stromami sú napadané plody, ktoré už pomaly hnijú. Archeologický park je rozdelený na dve časti. V časti kde sa teraz nachádzame je okrem ucha ešte prekrásne grécke divadlo (Teatro Greco). V divadle práve upratujú dosky z nejakého predstavenia. Divadlo je totiž neobyčajne zachovalé a tak sa v letných mesiacoch využíva dodnes na predstavenia. Na miestach kde kedysi posedávali Gréci a Rimania teraz posedávajú turisti a snažia sa predstaviť si ako to tu všetko mohlo vyzerať. Hore nad divadlom sú hrobky – nekropole a malé jazierko s príjemnou ľadovou vodou. Pri východe z prvej časti prechádzame okolo Hieronovho oltáru (Ara di Ierone II). Oltár patrí medzi najväčšie na svete. Každoročne tu bolo na ploche 23x198m obetovaných 450 býkov na počesť boha Dia. Cestu medzi oboma areálmi lemujú stánky so suvenírmi. V druhej časti je rímsky amfiteáter (Anfiteatro Romano). Niekdajšiu slávu dnes pripomínajú už len zvyšky múrov. Je vidieť jeho elipsovitý tvar. V jednom stánku si kupujeme granitu. Granita je to najlepšie občerstvenie cez deň ako je tento, keď teplota neklesá pod 34 ºC. V mnohých stánkoch sa predáva papyrus, ktorý priamo tu v Syrakúzach rastie. Kúpil som si záložku vyrobenú z papyrusu, ktorá je ozdobená egyptskými hieroglyfmi. V jednom stánku dokonca pred zrakmi návštevníkov prezentujú výrobu papyrusu. Veľmi zaujímavé, nič také som predtým ešte nevidel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Dionýzove ucho

Obrázok blogu


Krásne prostredie záhrady

Obrázok blogu


Vynikajúco zachovalé grécke divadlo

Obrázok blogu


Grécke divadlo

Obrázok blogu


Pohľad na celé divadlo vytesané do svahu

Obrázok blogu


Časť vykopávok nad divadlom

Obrázok blogu


Záhrada v okolí Dionýzovho ucha

Obrázok blogu


Hierónov oltár (Ara di Ierone II.)

Obrázok blogu


Rímsky amfiteáter

Obrázok blogu


Sarkofágy lemujúce cestu k amfiteátru

Obrázok blogu


Ponuka výrobkov z papyrusu

Obrázok blogu


Spracovanie papyrusu

Z archeologického parku ideme priamo na Syrakúzsky ostrov Ortygia. Syrakúzy sa totiž delia na dve časti: Neapoli a Ortygia. Časť Neapoli tvorí nové mesto s archeologickým parkom. Na ostrove Ortygia je sústredené stredoveké centrum mesta. Ortygia už nieje typický ostrov, pretože je s pevninou spojený dvoma mostami. Parkujeme hneď na začiatku ostrova. Vedľa parkoviska sa nachádzajú zvyšky Apolónovho chrámu, ktorý je dokonca najstarším dórskym chrámom na celej Sicílii. Hlavnou ulicou Corso Mateotti prichádzame na Piazza Archimede s Archimedovou fontánou. Fontána je celá v lešení a tak poriadne ani nevieme ako vyzerá. Na konci starých uličiek, ktorými sa preháňal jemný vetrík, sa ocitáme pri mori. Niesú tu žiadne pláže, len akési drevené pódium na ktorom vylihujú ľudia. V mori pláva množstvo bordelu. Zastavujeme sa pri fontáne Aretusa, ktorá vyviera zo skaly. Známa je aj pre fakt, že v nej rastie papyrus. Na Piazza Duomo máme malú pauzu. Využívame ju na dodržiavanie pitného režimu. Sedíme v malej kaviarničke a nad nami sa týči obrovský dóm – Santa Maria delle Colonne. Vo vnútri sú viditeľné zvyšky stĺpov zo slávneho chrámu, ktorý bol postavený po víťazstve nad Kartágom pri Himere v roku 480 pnl. V dóme prebieha svadba a tak je plný ľudí čakajúcich na ženícha a nevestu. Po pár hodinách opúšťame Syrakúzy a ideme diaľnicou smer Catania až do Milazza. Prechádzame okolo Etny, ktorá nás zdraví svojim typickým pásikom dymu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Zvyšky Apolónovho chrámu

Obrázok blogu


Kostol stojaci len pár metrov od mora

Obrázok blogu


Fontana Aretusa v ktorej rastie papyrus

Obrázok blogu


Papyrus

Obrázok blogu


Na námestí Piazza Duomo

Obrázok blogu


Duomo Santa Maria delle Colonne

foto: Tomáš Kubuš, Syrakúzy, 7.7.2004

Súvisiace články:

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.comFacebook: Street Food Hunters Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoMarokoSeverná Európa - PobaltieMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu