Tam, kde vzniká hodváb

Slnko už od rána zohrieva vzduch. Opúšťame brány hlavného mesta a pred nami sa otvárajú prvé výhľady na snehom posiate kopce. Ešte pár desiatok kilometrov v starej Lade a dorazíme do oblasti zvanej Ferganská kotlina. Chánov palác v Kokande, posedenie v medrese, prvé šašlíky a mestečko Margilon. Tam vzniká cenný hodváb po ktorom je pomenovaná azda najromantickejšia cesta pretínajúca túto planétu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Budík som si nastavil netradične až na siedmu hodinu. Ostrý zvuk ma preberie zo spánku, poviem si, že si dám ešte päť minút a budím sa pred pol deviatou. Aj takto dlho môže trvať päťminútovka v Uzbekistane. Pohoda, aj tak sa nikam neponáhľame. Sadnem si na terasu, píšem denník, no akonáhle ma spozorovali domáci prinesú mi raňajky. Dve malé omelety, miska s lekvárom, kanvica čaju a kus chrumkavého chleba. Postupne sme sa stretli všetci a s majiteľom preberáme ako sa dostať do Ferganskej kotliny, pretože by sme radi navštívili mesto Kokand. Jeho priateľ nás odvezie na autovokzal, kde stoja odstavené taxíky idúce našim smerom. Ešte roztlačíme starú Ladu a keď naskočí motor, môžeme ísť. Napadlo nás, že nám treba zameniť peniaze. Chlapík len duchaprítomne zastaví pri jednom dome a vedie nás do dvora. Nikde žiaden nápis, ktorý by naznačoval že ide o zmenáreň, žiaden oznam len babka v kvietkovaných šatách so šatkou na hlave. Podávam jej 50 euro, berie ma do domu a z pod vankúša vytiahne igelitku s peniazmi. Dostanem 115 000 somov v tisícových bankovkách a sme vybavení. Cesta do Kokandu má trvať tri hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Takto to vyzerá, ak si človek zamení 50euro a najväčšia bankovka je 1000 somov Pohľad na uzbeckú krajinu je zaujímavý. Toľko zelene mi sem akosi nesedí. Zelené políčka na ktorých sa krčia ľudia, kopec stromov a zelenou látkou potiahnuté kopce. Onedlho sa na horizonte objavia skalnaté štíty ozdobené snehovou prikrývkou. Úžasný pohľad na zasnežené hory zatiaľ čo tu pod nimi je poriadne horúco. Cesta začne stúpať a kľukatiť sa pomedzi kopce. Pohľad do údolia kazí len jemná hmla dvíhajúca sa od zeme. Pri vstupe do Ferganskej kotliny treba zastaviť a policajti nám kontrolujú pasy. Nie je to najbezpečnejšia oblasť krajiny, tak si zapisujú kto sem má namierené. Už v dávnych časoch bola kotlina centrom početných povstaní proti cárovi a neskôr aj proti boľševikom. V 90.rokoch sa tu usadili islamskí extrémisti z krajín Strednej Ázie a oblasť sa stala tŕňom v oku vláde. V roku 2005 v Andijone vláda uväznila dva tucty vplyvných miestnych obchodníkov s obvinením z členstva v islamskej strane Akramija. Následne vypukol krátky konflikt, ktorý stál život 200-1000 civilistov. Presné čísla sa história nikdy nedozvie. Od vtedy sa počty policajtov v kotline zniekoľkonásobil, ale turista to nepocíti.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Tradičný spôsob prepravy

Obrázok blogu


Krajina naokolo Ferganskej kotliny Ocitli sme sa v Kokande. Šofér nás vyhadzuje priamo na námestí pri Chánovom paláci. Sadneme si na lavičku s touto príjemnou kulisou, zjeme melón a ideme hľadať lacný hotel. Na recepcii je nesympatický mladý chalan, ktorí nehovorí ani rusky ani anglicky a len sem tam niečo precedí pomedzi zuby. V týchto končinách je normálne, že domáci platia za ubytovanie menej ako turisti, ale môžeme platiť ešte menej ako našich 7500 somov (5 USD)? Paradoxom je, že drahšie izby so sprchou a záchodom vyzerajú niekoľkonásobne horšie ako tie lacnejšie. Necháme si na izbe batohy a ideme von. V parku v strede mesta stojí spomínaný Chánov palác. Práve ho trochu rekonštruujú, ale musím uznať, že im to ide viac než dobre. V druhej polovici 19.storočia si ho nechal postaviť Chudojar Chán a v čase svojho rozkvetu mal 7 nádvorí a 114 miestností. Dokončili ho v roku 1873 a len tri roky trvalo kým sa Chán mohol tešiť zo svojho nového domova. Potom prišli cárove vojská a bolo po vláde. Túlame sa jeho vnútrom a obdivujeme stĺpy vytesané z dreva či stropy plné farebných ornamentov. Pridala sa k nám ochotná pani, ktorá nám rozpráva čo to o vystavených exponátoch. Niektoré miestnosti paláca sa premenili na múzeum. Obdobiu, v ktorom vládol Chán nepovie inak ako šťastné. Kedysi bol Kokand hlavným mestom celého chanátu. Oddychujeme v tieni figovníka, nakukneme do predajne suvenírov a mierime k Piatkovej mešite.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Chánov palác

Obrázok blogu


Vstup do Chánovho paláca

Obrázok blogu


Jedna z vežičiek paláca

Obrázok blogu


Chalani zapózovali pred palácom Cesty sú plné áut a ľudí, ktorí nejakým zázračným spôsobom spolu fungujú. Viacero ľudí sa pri nás len pristaví, spýta sa „Turist?“ a keď odpovieme „áno“, zase pokračujú svojim smerom. Piatková mešita je nenápadná stavba stratená v ruchu modernej časti mesta. Jej vnútro chátra a nádvorie pokrýva niekoľko starých stromov a 22-metrov vysoký minaret. Celá pravá strana je posiata azda stovkou stĺpov vyrezaných z červeného dreva privezeného z Indie. Keby sa o mešitu starali, určite by bolo najkrajšou pamiatkou celého Kokandu. Zatúlali sme sa do ulíc starého mesta. Keď nás niekto spozoruje akoby sa na maličkú chvíľku zastavil život. Pod malou mešitou sedia muži v čajcháne a takmer všetci do jedného sledujú kam máme namierené. V záhrade stojí medresa Sahib Mian Hazrat, kde prežil časť svojho života významný básnik Muqimi. V jeho skromnej izbe, kde sa väčšinu času zdržiaval sú len koberce, Korán položený na drevenom stojane a pár menších drobností. Zo starých uličiek sme sa vymotali až pri divadle posadenom v parku plnom sôch významných osobností.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Minaret na nádvorí Piatkovej mešity

Obrázok blogu


Krásne vyrezávané stĺpy Piatkovej mešity

Obrázok blogu


Za dvermi sa skrýva medresa Sahib Mian Hazrat Pred medresou Narbutabey je vonku príjemne živo. Práve dopiekli zlatisté bochníky chleba, ktoré sa vzápätí stali najžiadanejším artiklom. Záhrady pred medresou sú plné stromov, voňavých marhúľ, moruší a z viniča visí niekoľko desiatok strapcov zeleného hrozna. Ujíma sa nás správca a rozpráva o histórii a účele tejto stavby. V roku 1799 ju zatvorili, ale dnes opäť slúži svojmu účelu a žije tu hŕstka študentov. Počas vojny ju dokonca obývali utečenci z Ukrajiny. Nakukli sme do jednej z izieb, ale je veľmi ťažké predstaviť si život v nej. Izba je rozdelená priečkou na polovicu. V spodnej časti je natiahnutý koberec, kde trávili deň a hore chodili spávať. Vedľa medresy sa krčia moslimské náhrobky. Niektoré z nich tu stoja cez 100 rokov, iné majú len pár mesiacov. Medzi cintorínom vyrastajú aj dve veľké hrobky pripomínajúce svojimi kupolami skôr mešitu. Mauzóleum Modari Chán pre matku Chána Umara je z polovice 19.storočia a jeho tyrkysová kupola sa pozvoľna rozpadá. Páči sa mi aj takáto schátraná, pretože mi pripomína zabudnuté časy kokandského chanátu, Na nádvorí si trháme sladké krvavočervené moruše. Síce mi po rukách steká ich prenikavo červená šťava a mám ich celé „krvavé“, ich chuť je neodolateľná. Sadneme si do jedného z výklenkov na mäkký koberec a hneď nám správca doniesol misku marhúľ na pohostenie. Sladké ničnerobenie na tak príjemnom mieste príde viac než vhod. Slnko začína pomaličky zapadať a obloha sa nádherné farbí do červena. V parku pred palácom už panuje ticho a kľud. Celý deň tu počuť krik detí a hlasné rozhovory, ale akonáhle príde večer miesto sa nepochopiteľne vyprázdni. Zložíme sa malej čajcháne na rohu. Vedľa altánku je niekoľko drevených stolov s lavicami potiahnutými kobercami. Berieme si kanvicu čierneho čaju a netrvá dlho kým podľahneme vôni rozlievajúcej sa priestorom z neďalekého grilu. Oči mi padli na kebab z mletého mäsa s prenikavou vôňou dreveného uhlia. Presne takto som si predstavoval posedenie v uzbeckej čajcháne. Chánov palác osvetľuje jemné svetlo a krásne vynikne v tmavej noci.

Obrázok blogu


Dedko na námestí

Obrázok blogu


Medresa Narbutabey

Obrázok blogu


Cintorín v areále medresy

Obrázok blogu


Rozpadávajúca sa kupola mauzólea Modari Chán

Obrázok blogu


Nádherné priečelie mauzólea Modari Chán

Obrázok blogu


Kokand pomaly zaspáva

Obrázok blogu


Chánov palác v noci krásne svieti Ráno, pred odchodom z hotela musíme ešte počkať niekoľko minút na recepcii kým nám vystavia doklad o tom, že sme tu strávili noc. To pre prípad, že by mal niektorí z policajtov problém a niečo by na nás skúšal. Mesto Margilon leží asi 90 kilometrov východne od Kokandu. Taxikári na ulici nám ponúkajú premrštené ceny, tak ideme k bazáru, kde sa vždy zvyknú točiť nielen taxíky, ale aj väčšie maršrutky. Pri bazáre nám radia kadiaľ ísť a už sedíme v maršrutke za 2000 somov. Vo vnútri je klasicky viac ľudí ako miest, ale nikomu to neprekáža. Sledujem krajinu za oknami a vidím poľnohospodárske políčka plné ľudí. Pod košatými stromami ukladajú ženy a deti na biele plachty marhule pripravené na sušenie. Sú ich tu tisíce a pod stromami to žije ako v rušnom meste. Cestou si všímam, že prechádzame aj dedinku s názvom Baghdad. Maršrutka nás v Margilone vyhodí pri stanici. V okienku sa pýtame či by sme si tu nemohli odložiť batohy. Vítajú nás dnu ako hostí a bez spoločnej fotografie nemôžeme odísť. Milí ľudia.

Obrázok blogu


V uličkách Margilonu

Obrázok blogu


Obyčajná ulica sa premení na malý bazár Flákame sa ulicami s cieľom nájsť fabriku Yodgorlik, kde sa vyrába hodváb. Síce sme na prvý krát minuli odbočku, predsa len stojíme pri jej bráne. Na malej budove stojí ošúchaný nápis „Yodgorlik – Silk Factory“. Prišlo k nám mladé dievča a začalo nás vodiť po jednotlivých miestnostiach. Na nádvorí stojí obrovský strom z ktorého listov kŕmia priadky morušové. Na začiatku majú dĺžku len necelého centimetra, no po čase sa niekoľko násobne zväčšia. Treba im venovať zvýšenú starostlivosť a ženy ju niekedy prirovnávajú k starostlivosti o vlastné deti. Snehobiele kokóny obárajú neskôr horúcou vodou, aby sa húsenica nikdy nepremenila na motýľa. V tmavej miestnosti, ktorú osvetľujú len dve okná sa šíri dosiaľ nepoznaný pach. Nie je to ani smrad, ani vôňa, ale intenzívne dýcham pretože som nikdy nič také necítil. Tu sa varia kokóny vo vriacej vode a šikovné ruky miestnych žien z nich pomaličky vyťahujú vlákna dlhé niekoľko metrov. Viažu ich vedľa seba, aby ich potom mohli dať dokopy bez toho aby sa zamotali. Druhá miestnosť patrí pre zmenu mužom. Sedia na zemi vystlatej kobercom a pred sebou majú naťahané hodvábne vlákna. Bez nejakých obrázkov či predlôh vedia, ktoré časti treba zauzliť, zakryť alebo zabaliť, aby vznikol želaný vzor. Práve oni pripravujú hodváb na farbenie. Miesta, ktoré previažu zostanú čisté a ostatné časti ožijú niektorou z farieb. Na farbenie sa používajú stále prírodné materiály. Získavajú ich z cibule, kvetov, ktorých lupene sa pred tým namočia do slanej vody aby sa zbavili nečistôt alebo používajú aj koreň jednej rastliny. Ten musí byť najmenej tri roky starý. Úžasné vidieť všetko na vlastné oči. V prítmí miestnosti posedáva muž a dohliada na široké kotle plné hodvábu. Jedna procedúra farbenia trvá 4-5 hodín a potom ho treba dôkladne vysušiť. Zakryjú sa iné miesta, hodváb sa ponorí do ďalšej farby a môže sa znovu odpočítavať ďalšia 5-hodinovka. Viacfarebné výrobky sa preto farbia aj niekoľko dní. Obrovská sála je vyplnená krásne zdobenými drevenými krosnami. Mladé dievčatá v pestrých šatách sedia na malých stoličkách spriadajú hodváb. Aby sa im tenučké vlákna nelepili o seba, raz za čas si do úst naberú pár kvapiek vody a perami ich rozprášia pred seba. Všetko pekne ako za starých časov. Ticho nádvoria prehluší kovový tlkot starých železných strojov. Takúto symfóniu počúvali robotníci v britských továrňach v 18-19.storočí, keď vypukla priemyselná revolúcia.   V Británii sú dnes takéto stroje v múzeu, no tu v Margilone ešte nedobilo ich kovové srdce. Stačí pár minút v miestnosti a z ohlušujúceho hukotu mám zaľahnuté v ušiach. Za záhradou konečne vidím čo vznikne z bielych kokónov a ich tenučkých vláskov. Dievčatá sedia na vyzdvihnutej terase a bez akéhokoľvek zaváhania spriadajú uzlík za uzlíkom. Za deň sa pohnú len o pár centimetrov a kým vyrobia hotový koberec, vonku sa vystriedajú aj dve ročné obdobia. Naozaj mravenčia robota. Keď vidím aká krása vzniká pod ich rukami, chápem prečo Uzbeci hovoria o hodvábe ako o zázraku.

Obrázok blogu


Vstup do kráľovstva hodvábu

Obrázok blogu


Kokóny vo vriacej vode sa rozplietajú na tenučké vlasy

Obrázok blogu


Namotávanie tenkých hodvábnych vlasov

Obrázok blogu


Variace sa kokóny

Obrázok blogu


Ženy sa starajú o kokóny a vyrábajú z nich vlákna

Obrázok blogu


Muži robia uzlíky a zakrývajú miesta, ktoré majú ostať nezafarbené

Obrázok blogu


Práca na drevených krosnách

Obrázok blogu


Ťažké kovové stroje

Obrázok blogu


Ručná výroba hodvábnych kobercov

Obrázok blogu


Hotové výrobky v malej predajni

V meste zapadneme v malej čajcháne na ulici a nechali sme sa zlákať na kanvicu čaju a šašlíky. Objednám si rovno dva a vidím, že som spravil viac než dobre. Mäso bolo samo o sebe chutné, ale poprekladané mastnými kúskami. Takto som si vlastne z dvoch šašlíkov spravil jeden, len mäsový. Ešte sa prejdeme k mešite a ideme si pre batohy. Maršrutkou sa vraciame do Kokandu a večer už budeme zaspávať v Tadžikistane...

Obrázok blogu


Výborný chlieb človek zoženie priamo na ulici

Obrázok blogu


Výber jedál v miestnej čajcháne je skromný

Obrázok blogu


Ale aj tak chutia šašlíky výborne

Obrázok blogu


Typická modro-biela kanvička čaju

Obrázok blogu


Mešita v centre mesta

foto: Tomáš Kubuš, Kokand, Margilon 15-16.6.2009

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 096x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 129x
  • Prečítané: 3 472x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 411x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 045x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 296x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 106x
  • Prečítané: 2 163x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Manipulácia trhmi by nevyzerala inak. Straty Trump zmazal za štyri hodiny, akcie rapídne vyleteli

Jozef Tvardzík

Manipulácia trhmi by nevyzerala inak. Straty Trump zmazal za štyri hodiny, akcie rapídne vyleteli

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.

  • 55m
Čo sa nezmestilo na tlačovku Smeru o čurillovskej krvi (otázky a odpovede)

Peter Kováč a 1 ďalší

Čo sa nezmestilo na tlačovku Smeru o čurillovskej krvi (otázky a odpovede)

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.

  • 1h
Šaško nevysvetlil, prečo nepustil veľvyslanca pri WHO na rokovanie o pandemickej zmluve
Chiméry hlavného colníka (komentár)

Peter Schutz

Chiméry hlavného colníka (komentár)

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.

  • 7h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu