SaS, ospravedlňujem sa

Ak musím niečo urobiť, je to ospravedlniť sa. Ospravedlňujem sa vašim členom, ospravedlňujem sa vašim voličom a ospravedlňujem sa diskutérom pod mojími článkami. Prepáčte.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (225)

Za posledné dva týždne som na blogu uverejnil štyri články o strane SaS. Odvtedy si ma členovia a sympatizanti tejto strany na facebooku vyhadzujú z priateľov, diskutéri pod článkami mi nadávajú do zákerných svíň a obviňujú ma, že beriem peniaze zo Súmračnej. A keď ich neberiem zo Súmračnej, tak ma platí Soroš a červená žumpa. Po mojom poslednom článku si ma poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová nielenže vyhodila z priateľov, ale ma úplne zablokovala. Na facebooku už ani nedokážem nájsť jej profil.

Viem. Čo sa čudujem. Po tom všetkom, čo som si na svojom blogu dovolil a za posledné dva týždne popísal. Po tom všetkom, čo som uverejnil? Nič iné si nezaslúžim.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A preto sa chcem ospravedlniť a priznať sa.

Začalo to pred troma týždňami. Ako sklamaný volič SaS som si tentoraz prečítal ich volebný program dvakrát. Ako bývalý fanúšik odvodového bonusu som si znovu prečítal i Sulíkovu knihu Odvodový bonus. A neprečítal som ju len tak povrchne. Prečítal som ju s kalkulačkou v ruke.

A prvá chyba, čo som urobil, a za čo sa teda hanbím, je, že som pri čítaní začal rozmýšľať. Áno, viem! Nechal som sa proste uniesť. Zmanipulovalo a ovládlo ma moje vlastné kritické myslenie.

A potom sa stala hrozná vec. Sulíkov odvodový bonus som prepočítal podľa dovtedy platných sadzieb. Zistil som, že táto reforma je reformou pre vysokopríjmové skupiny obyvateľov a nízkozarábajúcim buď na príjme uberie, alebo im nechá odrobinky. Ukázalo sa, že ten, čo dnes zarobí 4000 eur v hrubom, dostane po zavedení odvodového bonusu na čistej mzde o 40 % viac, zatiaľ čo ten čo zarobí minimálnu mzdu, prerobí, alebo dostane iba 5 % navyše.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto ukázali čísla a ja, hajzel, som si to dovolil uverejniť a napísal som o tom článok s názvom Chcete zarábať menej? Voľte SaS.

Teraz už viem, že nie je chybou SaS, že navrhla takýto koncept. Je to moja chyba: že som si to všimol a tento postreh zverejnil. Prepáčte!

Šesť hodín na to SaS zmenila sadzby, aby čistá mzda vychádzala lepšie aj pre nízkopríjmové skupiny, a ja, smrad, som si dovolil to prepočítať znova, podľa ich nových sadzieb. 

A čo som zistil? Zase to isté: že ten, čo má dnes 4000 euro v hrubom, dostane po zavedení OB o 41 % vyššiu čistú mzdu, a ten, čo má dnes minimálnu mzdu, dostane navyše iba o 6 %. Celý odvodový bonus, ktorý zavádza odvodový strop na absurdne nízku úroveň dnešnej hrubej mzdy 1465 eur (1980 superhrubej), tak prenáša celé financovanie systému na plecia nízkopríjmových skupín. Toto nezmenili ani Mihálove nové sadzby, ku ktorým dnes budú mať saskári tlačovku, a ja, kretén, som si to zase všimol a zase som o tom napísal článok. Sorry, ušlo mi to. Ten článok sa volal Viac peňazí bohatým? Voľte SaS a naozaj sa zaňho ospravedlňujem.

Skryť Vypnúť reklamu

Navyše si tento článok všimli aj topky a napísali vlastný text s názvom: Prestrelka o programe SaS pokračuje: Do exministra sa obul mladý bloger, u Sulíka našiel chybu.

Prepáčte aj za to!

Teraz už viem, že nebolo chybou SaS, že dva týždne pred voľbami mení sadzby, nebolo chybou SaS, že základný koncept odvodovej reformy ako reformy pre vysokopríjmových necháva nedotknutý. Bola to celé moja chyba. Moja chyba, že som si dovolil podrobiť skúmaniu program strany, ktorá chce vládnuť našej krajine. Moja chyba, že som o tom napísal. Prepáčte, nemal som to robiť. Všetci vieme, že reformu odvodov potrebujeme ako soľ, a preto sa nepatrí kritizovať akýkoľvek návrh, nech je trebárs i na hlavu. Hlavne nie ten Sulíkov.

Skryť Vypnúť reklamu

A akoby to nestačilo, prestal som sa ovládať.

Natrafil som na video, v ktorom podpredsedníčka tejto strany a trojka na kandidátke Jana Kiššová vysvetľuje ľuďom, ako bude fungovať odvodový bonus po jeho zavedení. Na papieri ukázala prepočet, ako si človek s dnešnou minimálnou mzdou vďaka odvodovému bonusu prilepší o 160 eur. A čo som zase urobil ja? Všimol som si, že Jana Kiššová robí ten výpočet úplne zle.

V skutočnosti si po Mihálovej zmene sadzieb takýto človek prilepší o 22 eur, nie o 160. A zase som sa neustrážil a previnil sa tým, že som o tom napísal článok s názvom V SaS nepoznajú vlastný ekonomický program.

Mrzí ma to, nechcel som.

A ospravedlňujem sa najmä Janke Kiššovej. Nie je predsa jej chyba, že ako jeden z hlavných predstaviteľov tejto strany "odborníkov" vysvetľuje niečo, čomu sa dobre nerozumie. Nie je chyba strany SaS, že takéto video zdieľala na svojom facebooku. Je to moja chyba a môj hriech, že som si to všimol a napísal o tom! Prepáčte!

A aj napriek tomu, že po tomto treťom článku ma išli v diskusiách roztrhať a počet mojich priateľov na facebooku sa stenšoval, ja akoby som nemal mieru. Môj cit pre ochranu chudobných mi už úplne zastrel mozog a spomenul som si, že pri čítaní programu som natrafil na pasáž, kde Lucia Nicholsonová píše, ako bude SaS brať invalidom z ich dôchodkov.

Nedalo mi to, stranu 33 v programe strany SaS som si znovu nalistoval a tam to bolo modré na bielom. „Z dôchodku zoberieme invalidom 30 % z hodnoty opatrovateľského. Znížime im dôchodok o desať percent z ich príjmu, ak sa zamestnajú.“ A ja kretén, čo urobím? No, zas o tom napíšem článok, kde to podrobne rozoberiem: tentokrát s názvom Program SaS: Zoberieme invalidom.

Takže, áno, priznávam, nie je chybou SaS, že to majú v programe. Je to moja chyba, a podľa Lucii Nicholsonovej aj moja pomstychtivosť, že som si dovolil túto časť z ich programu zverejniť. Má pravdu. Ospravedlňujem sa.

Po článku o dôchodcoch napísala Lucia na svojej stránke štyristoslovné vyjadrenie o tom, ako ma vedie osobná pomsta a ako vytrhávam ich program z kontextu. No za celých štyristo slov nijak nevyvrátila zavedenie povinnej 30 % spoluúčasti invalida na hodnote príjmu opatrovateľa a navyše v tomto svojom príspevku potvrdila, že naozaj budú dôchodcom strhávať z dôchodku desať percent z ich príjmov, ak sa zamestnajú. Čiže, potvrdila všetko, čo som napísal na svojom blogu. Pre znalých doplním: že strhávať im to chcú až po zavedení odvodového bonusu, aj keď to sa môžeme iba domnievať, lebo explicitne to v programe neuvádzajú.

Ale ja hovorím, že je predsa jedno, či to urobia pred zavedením odvodového bonusu, alebo po jeho zavedení. Keď raz Lucia v programe píše, že títo ľudia sú na periférii spoločnosti, že sú ohrození chudobou a že SaS urobí všetko preto, aby im z tohto stavu pomohla, tak si myslím, že opatrenia ako strhávanie peňazí z dôchodku invalida, alebo zavedenie ich povinnej 30 % spoluúčasti na príjme opatrovateľa nebudú veru dobre pôsobiť na ich sociálnu integráciu a vymanenie z chudoby.

Ale kto som ja? Iba pomätený mladík, čo rozmýšľa nad tým, čo číta.

Lucia, nemôžem ti to napísať na facebooku, lebo ako správna liberálka, ktorá si váži slobodu slova, si mi zablokovala možnosť vyjadriť sa, tak ti to napíšem sem: Prepáč! Prepáč, že som si prečítal tvoj program a prepáč, že mi záleží na invalidoch. Prepáč, že som zverejnil, čo si tam napísala. Už viem, že nie je tvoja chyba, že navrhuješ v programe krátiť invalidom dôchodky. Je to, ako ty píšeš, moja vlastná pomstychtivosť voči tomu klenotu zvanom SaS. Ospravedlňujem sa.

Ľudia, teda, tak to je. Teraz poznáte celú pravdu. Urobil som chybu. Prečítal som si saskársky program a usúdil som, že tento "najlepší" ekonomický program, je najlepší tak pre horné percento. Kedysi sa Kaníkovi hovorilo, že je to sociálny netvor a práve v týchto dňoch tento človek zhodnotil program SaS ako najlepší a podporil stranu SaS vo voľbách. Náhoda? Asi nie. Ten program hovorí Kaníkovi z duše. 

Ale kto som ja, aby som si dovolil zamyslieť sa, nie? Kto som ja, aby som o svojich myšlienkových pochodoch písal? Dúfam, že mi odpustíte. Nabudúce budem už len nadšene čapkať. Tak, ako všetci ostatní.

Tak ešte raz, ospravedlňujem sa.

Prosím, fejsbúkoví priatelia zo SaS, vráťte sa.

Váš Milan

---

Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o platoch, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch.www.facebook.com/pracujucaChudobaSpoluautor kampane Koniec nízkym mzdám!www.KoniecNizkymMzdam.sk Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu