
Čo u nás, my sme boli za kopečkami, ale v takom Taliansku to chcelo od tvorcov skutočnú odvahu. Je známe, že hlavní hrdinovia či štáb museli čeliť anonymným "zaľúbeným" listom zo strany skutočnej mafie, ale čo je desivejšie, i samotní Taliani dávali seriálu prednosť pred futbalovými zápasmi (uf, až ma zamrazilo)!
Možno zažijete podobný zimomriavkový pocit i vy, keď si pripomeniete seriálový soundtrack. V prvej sérii ho mal na svedomí Riz Ortolani, od druhej ho nahradil Ennio Morricone, a poviem vám, to bolo niečo.
(Návod na čítanie článku: Nasaďte si slúchadlá, bude skvelá muzička, ale čítať môžete popritom ďalej, nech to má atmosféru - a teraz už len kliknúť).
Neviem, či to mali scenáristi v úmysle, no uviedli na obrazovky didaktický výchovno-vzdelávací dokument. Taký budúci mladý mafián sa v ňom oboznámil s presnými postupmi, ako skorumpovať politika, či previesť bubáčiky medzi účtami tak, aby boli všetky bankovečky čisté ako po vypratí v Perwolle. Zverejňovanie know-how sa Spolku skutočných mafiánov dvakrát nepáčilo, preto bola druhá séria z bezpečnostných dôvodov vyrábaná na tajných miestach v Nemecku, Švajčiarsku, Británii alebo Grécku.
Celkovo sa nakrútilo desať sérií, t.j. 48 častí. S pribúdajúcimi dielmi začal mať priemerný divák v tej kope mŕtvych, živých, kladných i záporných hrdinov celkom slušný magľajz.
My si pripomeňme aspoň ten začiatok.

Do provinčného mestečka Trapani prichádza komisár Cattani. Jeho predchodca je už mŕtvy, všetci ostatní obyvatelia žijú (zatiaľ). Na novom pracovisku sa zoznamuje s rôznymi drogovými dílermi, profesormi, politikmi, advokátmi a bankármi. Nebudem vás unúvať menami, aj tak postupne umierajú - nazvime ich jednoducho mafia. Obe strany si stúpajú na otlaky, po prvej sérii vyhráva mafia 1:0.
V druhej sérii príde milý Cattani o dcéru, ženu i zdrogovanú milenku, mafia zase o pár svojich chápadiel. Zvyšok skončí pred súdom - a hoci tam nemajú Harabina, tresty sú také smiešne, ako keby ho mali. Priebežný stav zápasu je 2:1.
Potom sa to už strašne zamotá, umierajú bankári, milenky, profesori i politici, na ich miesto nastupujú iní bankári a iné milenky. V štvrtej sérii sa svet zunuje i Cattanimu, ktorý sa s pozdravom "já čekám" nechá rozstrieľať pouličnými zabijakmi.
Tutohľa je krátka ukážka onej zdrvujúcej scény, ale ak máte silnejšie pustené repráky, radšej to stíšte, komisár bude dosť revať.
Hrdinská smrť sympatického komisára vyvolala búrlivé reakcie. Napríklad, istý americký milionár trval na tom, že sa milý zlatý Corrado musí pozbierať z pitevného stola, a že na to oferuje i zopár melónov, len nech tí filmári, prepánajána, pokračujú v natáčaní.
Corrado si síce povedať nedal, ale producenti áno - poslali do boja jeho starú lásku sudkyňu Contiovú a nového komisára Licatu, ktorý má oveľa ostrejšie lakte, takže vyradí mafiánov z boja.
Lenže to by sa na scéne nesmelo ukázať československé podsvetie - a teraz si fakt nerobím srandu. Šiesta séria sa nakrúcala "přímo v Přahe", a keďže práve v tom istom čase si Mečiar s Klausom delili hlinené guľky na dve kôpky, nemohol ich režisér obsadiť do úloh mafiánov. Oslovil radšej starého dobrého pána umelca Rudolfa Hrušínského (slávneho kochajúceho sa doktora z Vesničky). Ako to zvládol, si môžete pozrieť v tejto ukážke. Ozaj, ak je vám ten dabing trošku podozrivý, vedzte, že ho má na svedomí jeho syn.
Všímavejší diváci si vtedy na obrazovke všimli aj iné známe tváre - klan Růžičkovcov, Martina Dejdara, či Jana Teplého. Z ukážky je zrejmé i to, ako skončil samotný Licata, však nič nové pod slnkom to nie je, že?
Priznám sa, že od sedmičky som to už ďalej nezvládala. Preto sa aj v tom článku zameriam na postavy, ktoré mi utkveli v pamäti práve z prvej polovice Chobotnice.

Najznámejšia z nich je zrejme charizmatická štica Corrada Cattaniho , ktorý sa nám prihováral hlasom Jana Kanyzu.
Už od začiatku má v súboji s mafiou jeden vážny hendikep, a to ženu a dcéru, ktoré sú vhodné akurát na to, aby sa uniesli, prípadne aj horšie. Keď sa to horšie stane, Corrado sa strašne naštve a seká jedno chápadlo za druhým.
Lenže viete, ako je to s chobotnicami - utnete kúščok a z vody sa ich vymrští ďalších dvadsať.
Popri práci na amputácii mafiánskych končatín sa v každej sérii do niekoho zamiluje. Možno ste už prišli na to, že mojou doménou sú zoznamy a štatistiky, takže je jasné, že sa neviem dočkať toho, aby som vám predložila inventúrny súpis žien, ktoré sú do Cattaniho paf, až kým ho v štvrtej sérii neodpravia sériou guliek. Tu je:
Chobotnica I. - Elsa, nazývaná aj zákonitá manželka, ďalej Titti Pecci Scialoiaová (čítaj titi peci šalijová), ktorá nerobí nič, len fetuje;
Chobotnica II. - kontesa Oľga Camastrová, ktorú si skôr vybavíte ako hraběnku - tá ale zvykne Corrada poza bučky zrádzať;
Chobotnica III. - bankárova dcéra a neskôr tiež mŕtvola Giulia Antinariová;
Chobotnica IV. - sudkyňa Silvia Contiová - najtrvanlivejšia z jeho priateliek, objaví sa dokonca i v desiatke.
Ako správna učiteľka musím pri tejto postave upozorniť na jeden veľmi významný výchovný moment. Zatiaľ čo v úvode Cattani húli jednu cigaretu za druhou, postupne sa svojho zlozvyku zbavuje, takže v štvrtej sérii sa už vôbec nemusí obávať nejakej rakoviny.
Vidíte to, mládežníci? Fajčeniu dnes holduje iba mafia a kadejaká háveď.

Hoci Michele Placido vstupoval do seriálu ako 38-ročný, stihol za tú päťročnicu v priamom prenose pomaličky ošedivieť. Práve on je však jeden z tých mužských šťastlivcov, ktorým to nesmierne sekne aj dnes, keď už má 66.
A nemyslite si, že Cattaniho dostal na prvý šup - uvažovalo sa aj o Francovi Nerovi.
Placido začínal ako jedno z detí mnohopočetnej talianskej chudobnej rodiny, avšak s dobrým rodokmeňom - jeden z predkov býval známym miestnym banditom.
Mládenec vystriedal niekoľko zamestnaní, dokonca sa dva roky živil i policajným chlebíkom, kým si nezmyslel skúsiť to s herectvom. Hoci ho spočiatku obsadzovali skôr do komédií, neskôr mu boli súdení poliši, prípadne zločinci (Bože, ako hlboko som klesla, Tereza zlodejka, Ernesto, Sicílska spojka).
V deväťdesiatych rokoch prehodil výhybku na režisérsku koľajnicu ( Kriminálny román), stále sa však kde-tu mihal i na obraze (americký film Kšeft za veľké prachy, či česká snímka Smutek paní Šnajdrové).
A čo Michele a ženy?
Nuž, roky mu bola ženou filmová "nevesta Krstného otca", teda herečka Simonetta Stefanelli, s ktorou mal tri férové detičky. Iste len nedopatrením splodil popri manželstve ešte jedno ďalšie, takže fakt nechápem, prečo sa vlastne rozviedli...
No dobre, chápem, v každom prípade je z Placida celkom čerstvý mladomanžel - toto leto si vzal za ženu o 36 rokov mladšiu matku svojho piateho potomka, ktorý je už šesť rokov na svete. Tutohľa je dôkaz, že mu biela farba skrátka sekne (pozor na zrak, zvykne to ťahať oči).

Koho z tej plejády postáv si dáme teraz?
Hádam Cattaniho nástupcu Davida Licata, čo poviete? Z tej ukážky vyššie vieme, že ani tento policajt neskončí dobre, hoci sa mu podarí celkom slušne rozložiť Cosu Nostru na malé kúsky puzzle.
Zatiaľ čo Corradova smrť bola pomerne masívne ohlasovaná médiami ešte pred vysielaním smrteľnej časti, u Davida boli diváci dosť prekvapení zvratom deja v prospech zubatej, ktorej cosa (čítaj kosa) nakoniec zvíťazila.
Nebojte sa, nebudem vás naťahovať a poviem vám, prečo sa tak stalo.
Ale až o chvíľu.

Vittorio Mezzogiorno tiež pochádzal z početnej rodiny, avšak mal to šťastie, že otec bol pomerne bohatý obchodník. Mladému Vittoriovi pomáhalo všetkých šesť starších súrodencov, najmä brat, ktorý ho už ako deväťročného šupol do ochotníckeho predstavenia vždy, keď sa chopil réžie.
Okrem divadelného umenia ho uchvátil aj box, medicína a právo - z každého totiž skúsil trošku, až kým nezakotvil predsa len v tom prvom.
V oblasti "vážneho" herectva debutoval aj s kamošom Placidom vo filme Traja bratia, potom sme ho videli u nás v Byte so žltým kobercom, Mesiaci v kanále, i v londonovskom seriáli o Martinovi Edenovi .
Ten, kto bol na Mezzogiorna zvlášť zaťažený, si kúpil lístok na deväťhodinovú inscenáciu staroindického eposu, kde excelentne stvárnil istého poloboha.
V súkromí sa venoval len dvom ženám. Obe, matka i dcéra, boli herečky a dlho si tohto skvelého muža neužili.
Len pár mesiacov po tom, ako rukou mafiána skonal David Licata, odišiel na večnosť aj Vittorio Mezzogiorno. Mal strašne málo rokov, len 52 (to tá hlúpa rakovina).
A to je zároveň odpoveď na otázku, prečo bola verejnosť prekvapená vývojom deja Chobotnice .

Teraz prídu na rad dve ženy, obe z toho Cattaniho zaľúbeného zoznamu.
Tá prvá, sudkyňa Silvia Contiová sprevádzala vlastne oboch spomínaných komisárov, a ako jediná ich prežila až do poslednej série. Práve preto som na ňu mala zálusk, avšak ako si prečítate o chvíľu, pochodila som ako mokrá fakľa.
Neúnavnú bojovníčku za spravodlivosť sveta hrala od štvrtej série tridsaťročná talianska herečka Patricia Millardet.
O tejto dáme sa internetu nedozviete žiadny životopis, žiadne detaily, skoro nič, len to, že je rozvedená a pravdepodobne žije v Ríme.
Jej posledný film je spred desiatich rokov, vyzerá to teda tak, že sa pred médiami schováva skutočne dobre.
Necháme ju na pokoji a prezrieme si len jej dve fotografie.
Ak dobre rátam, mala by mať okolo 53 rokov.

Zato tá druhá fešanda je pekný kvietok. Ide o ženu so šľachtickým titulom a klzkou povahou menom Olga Camastrová.
V prvých dvoch sériách narobí nešťastnému Cattanimu kopec problémov, nehanebnica jedna, a nielenže z toho vybŕdne bez adekvátneho trestu (aké slovenské), ale bez bázne a hany sa opäť vráti na scénu v siedmej sérii.Brazílčanka Florinda Bolkan, narodená ako Florinda Soares Bulcäo sa narodila známemu spisovateľovi a miestnemu poslancovi. Našťastie po ňom zdedila len tie prvé gény, preto sa čoskoro pobrala do Európy študovať literatúru a jazyky (vie plynule klebetiť v portugalčine, angličtine, taliančine i francúzštine). Asi sa jej však zdalo byť schodnejšie zarábať si inak ako písaním románov, lebo po nej čoskoro chňapli aerolinky a modelingové agentúry. Známosti zo šoubiznisu ju potom skratkou doviedli do Talianska, kde sa uplatnila vo filme.

Povedzme si pravdu, s takýmto vzhľadom by asi ťažko hrala predavačky v potravinách, že?
Takže, čo majú spoločné jej postavy? Sú to zvyčajne rozmaznané a skazené krásky, silné nezávislé ženy, milenky bohatých mužov, či rovno kontesy a barónky. Dvoma slovami - pekné to potvory (keď sa môže prepočítať prezident, môžem i ja).
Ešte aspoň dva príklady okrem Chobotnice - debut Súmrak bohov, či oscarovské Nezvyčajné vyšetrovanie z pozície herečky, potom už vzala réžiu do vlastných rúk.
Vydatá podľa všetkého nikdy nebola, ale dve desaťročia vydržala s akýmsi producentom.
Ešte vek - v úlohe Olgy Camastrovej mala 43, dnes jej tiahne na sedemdesiaty druhý rok.
V seriáli hrala ešte veľmi pekná a nám známa "titi peci šaliová", alias Brabara de Rossi, ale tú si necháme na Vianoce.
Odfajkla som si už dvojicu kladných hrdinov, párik černovlások, je teda najvyšší čas na dvojku zloduchov.

Advokát Terrasini hádam ani nemá krstné meno. Úhlavný Cattaniho nepriateľ síce skončí na okamih za mrežami, ale raz-dva sa otrasie a po prepustení pokračuje v zhŕňaní moci i bankoviek smerom do svojho batôžka.
Advokátov škaredý pohľad vydrží na obraze celkom tri sezóny, kým ho nenájdu hore brkom na akejsi sicílskej pláži. Francois Périer (celým menom Francois Marie Gabriel Pillu) bol v skutočnosti celkom sympaťák. Samozrejme, dobrý herec zahrá aj odporného hnusáka tak, že vám je z neho zle (o tom by vedel hádam najlepšie doktor Cvach).
Jeho otec obchodoval s vínom, ale syn sa nepotatil. Už od mala sa skôr zaujímal o divadlo a film, takže keď ho istý známy umelec presvedčil, aby sa zapísal na konzervatórium, Francois ani na chvíľu neváhal a bolo to.
Patril k mimoriadne obsadzovaným hercom, jeho bohatá filmografia eviduje okolo sto dvadsať filmov (napríklad Villa Borghese, Samuraj, Atentát v Paríži, Bojovník).

Ešte viac sa však vryl do pamäti obyvateľstva vysokou kultúrou hlasového prejavu, pretože často čítal komentáre v dokumentárnych dielach.
65-ročný Périer bol v časoch Chobotnice na vrchole kariéry, avšak pár rokov nato ho začal otravovať pán menom Alzheimer, až kým ho v 82 rokoch nedobehol s infarktom.
Ešte tu mám zopár čriepkov z rodinného života.
Prvá manželka, herečka, mu v štyridsiatych rokoch povila dve deti, z dcéry sa stala novinárka a syn, bohužiaľ, skočil z okna.
Okrem toho si Périer adoptoval ďalšieho syna, dnes je z neho režisér.
Po rozvode si vzal ešte jednu herečku, ale až tretí pokus sa stal doživotným, možno aj preto, že tentoraz to už herečka nebola.
V tretej sérii prebral štafetový kolík po Terrasinim chlapík, ktorý sprvoti nevyzeral ako škodná zver. Jeho záporácke vnútro sa naplno rozvinulo až neskôr, avšak vydržalo do koncovatého konca desiatej série mafiánskej ságy. Áno, budeme hovoriť o Tannovi Cariddim (aj vy ste si už všimli taliansku záľubu v zdvojených spoluhláskach?).

To viete, s takým rodokmeňom, aký má Gaetano "Tanno" Cariddi, sa ťažko môžete stať asketickým mníchom v pustých horách.
Jeho pokrvný tatko bol totiž veľký mafiánsky boss, a aby ukázal synčekovi "zač je toho loket", rovno pred jeho očami zlikvidoval mamičku.
Tanno je veľmi cieľavedomý mužík. Príroda mu nadelila nielen ambície, ale i briskný rozum - je tak trochu matematický génius.
V zmysle rodinnej tradície sa však nevenuje riešeniu veľkej (a už vôbec nie malej) Fermatovej vety, ale tomu, ako dostať bubáky na správny bankový účet. Bubákov je zakaždým akosi primálo, čo znamená zlikvidovať všetkých pocestných, ktorí by mu v tom chceli zabrániť.
Cariddov koniec je po siedmych sériách absolútne netradičný. Žiadne okukané strieľačky, žiadne otravné jedy - Tanno nám urobí hopky dupky do krátera sopky.
Pekná smrť, že?

Remo Girone sa do seriálu dostal rok pred štyridsiatkou a v úlohe mafióza zostarol o dvanásť rokov.
Bol to Talian, ale narodil sa v africkej Eritrei, ktorú Taliansko dlho spravovalo. Jeho otec bol obchodníkom, ale kvôli vtedajším nepokojom musel spolu s rodinou zdúchnuť do rodného kraja. Chcel mať zo syna právnika a ten na univerzite pár dní aj strávil.
Potom sa však rovnako ako Eritrejci vzbúril a utiekol do divadla.
Remo je typický mafián, ako inak by sa dostal do filmu Corleone, že? My sme ho ale videli i v rozprávke Fantaghiró (myslím, že to bola päťka), alebo v seriáli Piráti.
Za ženu si vzal jednu herečku, ku ktorej mu osud pribalil i dve nevlastné deti.
Hoci dnes nie je Remo Girone až taký starý (má len 64), stiahol sa do úzadia a berie len drobné úlohy.
Komu bolo postáv primálo, môže si pripomenúť jednotlivé časti v českom dabingu, napríklad aj tuto.
Vravíte, že nemôžete? Že vás furt otravujú decká? Že chcú cikať alebo sa hrať?
S tým prvým vám nepomôžem, ale v druhom prípade im ponúknite spoločenskú hru s názvom Mestečko Palermo a máte na pár hodín svätý pokoj. Za nič však neručím, dokonca ani za pravdivosť článku, ale čo je na tomto svete isté - iba tá smrť a tej je v Chobotnici požehnane.
A vôbec, taká sicílska mafia by si v našich podmienkach ani neškrtla. Neveríte? Ponúkam vám za priehršť relevantných argumentov na podporu tohto smelého tvrdenia (ďalej už budem citovať môjho čerstvo menovaného odborného poradcu Miloša T., ktorý si neželal byť menovaný):
Advokáta Terrasiniho by ošklbali o mobil a batožinu so zbraňami už na letisku, o všetky peniaze by prišiel najneskôr v taxíku.
Keby chcel Tano Carridi poveriť "prácou" niekoho z domácich, dozvedel by sa "jasné, šéfko, do piatku to máte hotové" - a čakal by ešte dva mesiace.
Keby tu mafiáni chceli podplatiť niekoho z politikov, nestačili by im talianske sadzby, ale by si museli zobrať spotrebný úver a zaplatiť z neho DPH.
A najdôležitejší argument. Podstatnou časťou činnosti mafie (vo filmoch) je to, že necháva vybuchovať autá čestným a spravodlivým policajtom, sudcom a prokurátorom. U nás by mal prípadný taliansky mafiánsky vrah do pol roka nábeh na obezitu.
Dnes som všetky postavy spárovala do dvojíc, tak i článok venujem dvom skvelým ženám - Zuz a Danke z kabinetu.
Nabudúce: Columbo
Zdroje a fotografie:
http://www.zimbio.com
http://avaxhome.ws/video/series/edi1122.html
http://www.ilmessaggero.it/societa/gossiphttp://www.saverioferragina.com/negli-occhi.html
http://www.kataweb.it/tvzap/foto/vip-e-folla-di-curiosi-per-le-nozze-di-michele-placido/
http://www.treccani.it/enciclopedia/michele-placido/
http://www.hpnresearch.hu/polip
http://www.flickr.com/photos/truusbobjantoo/4719572581/
http://glatzphoto.com/galeries/portraits-artistes/
http://www.allstarpics.net/pic-gallery/patricia-millardet-pics.htm
http://www.imfdb.org/wiki/Octopus,_The_%28La_Piovra%29_%281984%29
http://www.theapricity.com/forum/showthread.php?t=35652
http://www.pollanetsquad.it/attore.asp?cod_att=1202
http://odysseeducinema.fr/galerie.php?id=1519
http://www.metalforever.info/section.php?id=15
http://guidatv.sky.it/guidatv/programma/intrattenimento/fiction/la-piovra-1_79906.shtml
http://www.cinematografo.it/speciali/festival_di_venezia/00013346_Mezzogiorno_negli_occhi.html
http://filmsdefrance.com/FDF_fperier.html
http://en.unifrance.org/directories/person/201207/francois-perier







