Vtedy a dnes: M*A*S*H (1972-1983)

Ako jará študentka som v rámci dejepisu povinne chodila na filmové predstavenia. No čo, poviete si, však si pri tom až tak netrpela, čo sa sťažuješ. Nesťažujem sa, len som si spomenula, ako nás nahnali do kina Družba na akýsi vojnový film, ktorý by dnes bez debaty spadal do kategórie "nevhodné pre deti a mládež do 18 rokov". Niežeby sa partizán Kosťa bezhlavo zaľúbil do komsomolky Oľgy, išlo skôr o drsné scény znetvorených konských hláv a krvavých nepriateľských okupantov, ktorí padali na hrudy hliny ako hrušky z hrušky. V noci som sa potom budila spotená v domnení, že na náš panelák práve spadlo nemecké lietadlo a zabilo v ňom celé stádo koní. Neviem síce, čo by v panelovom dome robili kone, ale snu a lietadlu nerozkážeš. Len čo som dosiahla vek plnej právnej zodpovednosti, povedala som si, že ma už na žiadnu vojnovú snímku nikto nikdy nedostane. Dostal. A ani som sa veľmi nebránila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (159)
Obrázok blogu

Neviem, či to bolo šarmom kapitána Piercea alebo tým, že mi silno pripomínal môjho obľúbeného literárneho dvadsaťdvahlavého Yossariana, v každom prípade som na tento 251-dielny kúsok z obdobia kórejskej vojny čumela ako bernardín na stánok s klobáskami.
Čo by som v skratke povedala o fenoméne M*A*S*H?
Nuž, určite nie je určený puntičkárom a detaistom, ktorí trvajú na absolútnej presnosti stvárnenia.
Miesto horúcej a vlhkej Kórei sa dívate na kopce južnej Kalifornie, z trojročného konfliktu sa vyvinie séria trvajúca celých 11 sezón a v ozajstnej mobilnej (M) vojnovej (A) chirurgickej (S) nemocnici (H) by si asi ťažko vystačili len so štyrmi chirurgami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Z filmu MASH 1970
Z filmu MASH 1970 

V skutočnosti sa taká pojazdná nemocnica často presúvala aj so všetkými 200 posteľami raz tu a raz tam, podľa toho, kde sa práve katovalo najviac.
Túto údržbársko-krajčírsku prácu na rozdiel od seriálu robili zvyčajne veľmi mladí doktori, ktorí sotva prebrali diplom. Práve jeden z nich menom Richard Hooker (pôvodným menom Hornberger) v sebe objavil spisovateľský talent, a napísal o tom knihu - áno, kapitán Hawkeye je akože on. 
Z knihy vyrobili v roku 1970 film v hlavnej úlohe s Donaldom Sutherlandom (na obrázku vpravo sedí vpravo) a ako to pri úspešných snímkach býva, seriál bol len otázkou času.

SkryťVypnúť reklamu

Začalo to ako celkom slušná katastrofa. Pilotný diel označili v časopise Time hneď po uvedení za jedno z najväčších sklamaní roka 1972, ale aj tak sa točilo ďalej.
I herci samotní spočiatku šomrali. Tu im prekážala hnusná káva, tam studené počasie či málo šatní. Vrcholom biedy boli verejné záchody, na ktoré si chodil fakt kadekto, kto šiel okolo a pritlačila ho núdza. Tvorcovia bojovali dokonca i s cenzúrou - Radar doteraz spomína na to, že mal zakázané povedať "prsia".
Prelom prišiel v 17-tej epizóde. V nej sa scenáristi prvý raz odvážili vsunúť do humoristického sitkomu smrť.
Aké ľahké, že?
Vojna a smrť.
Kapitán Hawkeye sa stal zo šaša človekom v okamihu, keď mu na stole zomrel priateľ z mladosti. Sledovanosť stúpala, producenti s mädlili ruky a všetci zrazu pochopili, ako sa k seriálu postaviť.
Urobili z neho zmes komédie a tragédie, a to zaúčinkovalo až tak, že keď v roku 1983 vysielali poslednú časť, pozeralo ju 125 miliónov Američanov. Vraj išlo o druhú najsledovanejšiu televíznu reláciu tých čias, hneď po priamom prenose z pristátia ľudí na Mesiaci. V nej kapitán Pierce vraví hlavnej sestre Margaret zbohom a dáva jej bozk trvajúci presne 34,8 sekúnd.
Poviem vám, mne sa to páči najmä preto, že keby miesto toho strihli v štúdiu reklamu, zarobili by slušných 522 tisíc doláčov. Ale oni nie - nechali tam tých dvoch v objatí, hoci sa celých 250 častí predtým stále len hašterili. Vojnová romantika...
Tri minúty po skončení poslednej časti stúpla spotreba vody vo "Veľkom jablku" o viac ako miliardu litrov vody. Newyorčania sa konečne pobrali osprchovať.
Seriál dostal celkom 14 cien Emmy, no nechcite odo mňa, aby som ich vymenovala všetky.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme sa teraz vrhnúť na životy a činy samotných hercov.

Kapitán Pierce
Kapitán Pierce 

Kapitán Benjamin Franklin Pierce (prezývaný Hawkeye ) mal byť pôvodne ženatý, verný a vcelku plachý muž (aspoň autor predlohy Hooker ho tak opísal, lebo však ho vyrobil podľa seba a bol by pekný hňup, keby nebol dokonalý).
V seriáli však z neho urobili depresívno-maniackého rebela, ktorý obháňa všetky sestričky v okolí, srší vtipnými bonmotmi a strašne sa mu nechce do roboty, keď počuje vrtuľníky s ranenými.
Ženy sú z neho celkom paf.
Ja by som tiež bola, keby mi tá jeho charizma šepkala do uška vetu: "Jednou to tady, zlato, bude všechno tvoje. Minové pole, žumpa, všechno..."

SkryťVypnúť reklamu

Alan Alda (narodený ako Alphonso Joseph D´Abruzzo), je vlastne taký istý. Myslím tým charizmatický, inteligentný a šarmantný, lebo inak žije už 54 rokov s tou istou klarinetistkou a má s ňou tri dcéry.
Žeby to bol dôvod, pre ktorý je z neho pomerne aktívny bojovník za práva žien? V každom prípade ho práve manželka presvedčila, aby úlohu Hawkeyeho vzal, čím urobil skutočne skvelé rozhodnutie.
Keď zistil, že na ňom stojí a padá celý seriál, vydupal si zvýšenie honoráru, takže v poslednej sérii tvoril tretinu celého rozpočtu.
Neboli to ale ľahko zarobené prachy.
Časom sa začal pliesť do roboty i scenáristom a režisérom, kým ho k tomu nepustili úplne. Alda musí mať svoju rodinu veľmi rád, keď do jednej-dvoch epizód obsadil aj svojho tatka a brata. Nebudeme však na neho zlí, v súkromí si užil svoje - jeho matka trpela neliečenou schizofréniou, a to vôbec nie je sranda. I on sám ako dieťa bojoval s detskou obrnou pomocou bolestivých cvičení.
Herec má dnes 75 rokov, má za sebou pár rolí u Woodyho Allena, plus niekoľko svojich vlastných réžií. Ja si ho pamätám najmä z Pohotovosti (hral "netypicky" lekára - vojnového veterána) a z mojej obľúbenej komédie Po čom ženy túžia.

Wayne Rogers
Wayne Rogers 

Medzi klaďasov zaraďujeme i ďalšieho sympaťáka obývajúceho Bažinu (to je ten stan, v ktorom zvyčajne doktori vylihovali v čase, keď nezašívali črevá).
Ide o kapitána Johna McIntyrea alias Trappera. Zvyčajne nahráva na skeče hlavnej postave a veľmi rád sa zúčastňuje všetkých jeho šibnutých akcií vrátane zvádzania sestričiek.
To, že má doma manželku a dve deti, mu zjavne neprekáža - aspoň podľa nasledujúceho úryvku:
Hawkeye: "Pripomínam, že si ženatý muž."
Trapper: "Túto klebetu vymyslela moja žena."

V roku 1975 Trappera znenazdajky prevelia do USA a nešťastný kapitán Pierce sa s ním nestihne ani rozlúčiť. Dôvodom pre výmenu ústredného kamaráta bola nespokojnosť herca s malým priestorom, ktorý mala jeho postava.
Celkom tomu verím, lebo robiť Aldovi celý čas len módny doplnok baví málokoho. A tak sa William Wayne McMillan Rogers III. pobral zo seriálu preč a nahradil ho iný ústredný kamarát.
Wayne sám neskôr tvrdil, že to nebol celkom dobrý nápad. Dosiahol síce isté zadosťučinenie vo vlastnom seriáli Trapper John, M.D., je ale fakt, že ten až taký známy vo svete nebol. Väčšiu publicitu mu možno priniesol súdny s spor s producentmi M.A.S.H.-u, ktorí tvrdili, že odchodom porušil zmluvné podmienky, až kým sa nezistilo, že celý čas vlastne žiadnu zmluvu ani nemal.
Možno si mali zistiť, že pán Rogers je absolvent Princetonu a má extra talent na investovanie a zarábanie peňazí vôbec. Herectvo považuje len za koníček (možno ste ho zbadali v niekoľkých dieloch série To je vražda, napísala), v telke sa vyskytuje najmä v reláciach o biznise. Okrem toho je finančným poradcom známych umelcov (radil, napríklad, aj svojmu dobrému kamarátovi, už zosnulému "inšpektorovi Colombovi") a investori ho často presviedčajú, aby sa dal zvoliť do dozorných rád kadejakých bohatých spoločností.
Súkromie má na hollywoodske prostredie relatívne pokojné - vo svojich 78 rokoch má len druhú manželku, dcéra a syn Rogers IV. mu zatiaľ zabezpečili štyri vnúčatá.

Mike Farell
Mike Farell 

Kapitán B. J. Hunnicut (čítaj Bídžej) je fúzatý klaďas s vybielenými zubami, ktorý vystriedal Trappera.
Aby si ho diváci neplietli s predchádzajúcim obyvateľom Bažiny, obdarili ho mimoriadnym charakterom.
Doma zanechal psa, manželku, dcéru Erin (rovnako sa volá i hercova skutočná dcéra), čo v ňom v pravidelných intervaloch vyvoláva pocity viny za to, že sa miesto výchovy dieťaťa venuje záchrane životov v nezmyselnej vojne. Divák si potom veľmi rád poplače spolu s ním a na čo je to všetko dobré?
No predsa na sledovanosť, deti moje, na sledovanosť.

Čo vám poviem, výber hercov sa seriálu skutočne vydaril.
Mike Joseph Farrell je už tretí herec, ktorého si máte chuť zobrať aj domov. Bol hneď od začiatku veľkým fanúšikom mobilnej nemocnice a isto mal radosť, že ho do nej obsadili.
Má tiež podobný súkromný život ako Rogers (druhá žena, dve deti) a na obrazovke ho vidno často - u nás, napríklad, v seriáloch Providence, Matlock či Zúfalé manželky.
Keď vám poviem, že sa angažuje v rôznych humanitárnych akciách a bojuje za dodržiavanie ľudských práv, že ho dokonca OSN vybralo za vyslanca pre utečencov, tak si poviete, že je to chlapík na zožranie. Vlastná produkčná spoločnosť je potom už len malinôčkou na torte (čerešne ja nemusím).
No, kuknite sa na neho - kiežby všetci 72-roční muži vyzerali nejako takto.

McLean Stevenson
McLean Stevenson 

Stále pokračujeme klaďasmi, tentoraz si posvietime na veliteľský mostík.
Prvý zo šéfov,  podplukovník Henry Blake, nosí na hlave čudnú čapicu s čačkami-mačkami, je mierne šibnutý a svoju prácu robí skutočne poctivo (všetko za neho vybavuje Radar).
Keď v 72. epizóde odlieta z Kórey za rodinou domov, pobozká hlavnú sestru Margaret a Radarovi dá posledný príkaz: 
"Radšej buď dobrý, lebo sa vrátim a nakopem ťa do zadku!"

V tejto chvíli urobil službukonajúci režisér geniálny ťah. Nevedomým hercom rozdal texty len pár minút pred natáčaním scény, a tak keď roztrasený Radar vošiel do operačnej sály so slovami, že plukovníkovo lietadlo zostrelili a nikto to neprežil, žiaden z nich sa veľmi nepretvaroval - emócie boli skutočné. Ďalší zo zásadných okamihov seriálu, lebo však aj dobrí chlapi vo vojne umierajú...
Edgar McLean Stevenson Jr. chcel pôvodne hrať kapitána Piercea, no podľa mňa (a režiséra) sa na úlohu veliteľa hodil viac. McLean sa narodil do váženej rodiny - jeho príbuzný bol kedysi americkým viceprezidentom. Aj to je možno dôvod, prečo opustil M*A*S*H - takisto nechcel byť len jedným z ôsmich hrdinov, chcel byť jednička.
Odvtedy však jeho umelecká kariéra začala upadať, a keďže v seriáli umrel, návrat už možný nebol.
Skutočná smrť si po neho prišla v roku 1996 - rok pred sedemdesiatkou ho dostala zástava srdca. Zanechal po sebe dve manželky (samozrejme, jednu už bývalú) a dve deti.
O deň neskôr zomrel na infarkt aj iný herec - presne ten, ktorý hral rovnakú postavu podplukovníka Blakea v spomínanom prvom filme.
Ako keby sa dohodli...

Harry Morgan
Harry Morgan 

Zostreleného Henryho Blakea nahradil  plukovník Sherman T. Potter . Milovník koní a maľovania vstúpil do deja veľmi úspešne a diváci si ho hneď obľúbili. Nechýbalo mu totiž to, čo fungovalo u ostatných klaďasov - zmysel pre humor, výstrednosť a súcit na pravom mieste.
Ako dôkaz uvádzam jeden z dialógov:
Radar: "Nie je to návykové?"
Potter: "Nie. Ja fajčím 58 cigár denne už štyridsaťpäť rokov a žiadny návyk nemám."
Radar: "To rád počujem."

Herec nórskeho pôvodu Harry Morgan (vlastným menom Bratsberg) zomrel len pred mesiacom vo veku 96 rokov.
Tuhý korienok, že?
Keď mu po štyroch desaťročiach skonala prvá manželka, s ktorou mal štyri deti, nezabalil to a ako 83-ročný si dal dobrovoľne navliecť na krk ešte aj druhý manželský chomút. Aj pracovne sa mu v živote darilo - za život sa stihol obšmietať okolo 140 filmov a seriálov.
K úlohe plukovníka Shermana sa dostal celkom netypicky. Kto sledoval M*A*S*H pozorne, iste si ho všimol už predtým v úlohe švihnutého generála Bartforda Steela.
To nie je všetko - Harry Morgan získal práve za tento, v podstate štek, cenu Emmy. Zažiaril v jednej jedinej epizóde ako kométa - no nekúpte to!

Loretta Swit
Loretta Swit 

Dáme konečne aj nejakú fešnú babenku?
Čo takto Šťabajznu ?
Major Margaret Houlihanová, prezývaná v origináli Hot Lips, je obeťou svojej rodiny. To viete, keď sa v celej famílii vyskytujú len dve povolania - vojak a armádna sestra, tak si celkom prirodzene v detstve myslíte, že civilisti sú ľudia, ktorí čakajú, kým im donesú uniformu z čistiarne.
Keby bola dnes Šťabajzna na fejsbuku, musela by si meniť stav každú chvíľu - stihla byť v seriáli slobodná, vydatá i rozvedená. Väčšinou je však milenkou niektorého protivného doktora. Tají to tak dobre, že o tom vedia skutočne všetci.
A každý večer si presne 100-krát prečeše vlasy.
Hawkeye Pierce si z nej večne robí srandu, ale nemyslí to zle - v konečnom dôsledku ju má (a my s ním) celkom rád.
Tuto máme opäť krátky dôkaz:
Hawkeye: "Čo tak malá pusa na cestu?"
Margaret: "Ale Pierce, nebuď smiešny."
Hawkeye: "Tak malá pusa na mňa?"

Loretta Swit je talentovaná komediálna herečka s poľskými predkami.
V hereckej zostave M*A*S*H-u vydržala od začiatku do konca - je to logické, bola jedinou dôležitou ženskou postavou, nehrozila jej teda vážna konkurencia.
Tesne po skončení seriálu sa skutočne vydala. Vzala si kolegu z branže, a ako to v podobných prípadoch býva, vydržalo im to len dvanásť rokov.
Okrem hrania v asi 25 filmoch sa angažovala aj ako ochrankyňa práv zvierat, za čo ju vyhlásili ženou roka.
Dnes už nehrá, našla si inú zábavku - navrhuje šperky.
Ak by niekto chcel počuť môj názor, možno by si mala dať poradiť aj od visážistu a maľovať si pery menej výrazne. V 74 rokoch už nepotrebuje vyzerať ako Hot Lips, že?

Larry Linville
Larry Linville 

Patrilo by sa spomenúť nejakého záporáka, napríklad majora Franka Burnsa.
Všetci (s výnimkou Margaret) ho volajú Kuní ksicht, a niet sa čomu čudovať. Je to taký predchodca doktora Cvacha - trvá na ranných rozcvičkách a dodržiavaní vyhlášok, a ako lekár nie je vhodný ani na držanie stojana s infúziou.
Kolektív nemocnice (na čele s Pierceom) sa mu rád mstí drobnými "rošťárnami". Tu mu prepíše Desatoro, tam mu podpíše matkinu fotografiu textom Milý Frank, otec nie je tvoj otec. Tvoja mama.
Frank je záporný aj vo vzťahu k Šťabajzne - udržiava ju v neustálom napätí tým, že sa nechce dať rozviesť. Nemá ani toľko rozumu, aby si pre to vymyslel nejakú dobrú výhovorku (povedzme ťažkú chorobu zákonitej, či šťastie svojich troch dcér), ide mu len o majetok.
Je jasné, že časom to hlavnú sestru prestane baviť a vydá sa za niekoho iného.
Major Burns reaguje ako skutočná osobnosť:
"Nerád vidím ženu, ktorá je v armáde sotva 18 rokov, ako si vezme hneď druhého chlapa, ktorého stretne."
Krátko na to prepadne ťažkej depresii, velenie ho vyšle na dovolenku, počas ktorej sa zblázni, skrátka, vyšupnú milého majora zo seriálu.
A to má ešte celkom šťastie, že skončí doma v USA, a nie pod fialkami.

Ľudia vravia, že jeho predstaviteľ Larry Lavon Linville nebol vôbec taký zlý človek ako Frank. Neviem, či to vravia aj jeho štyri manželky a jedna dcéra, ale to je už aj tak fuk - herec totiž zomrel na prelome tisícročia vo veku 61 rokov.
Viem však naisto, že na rozdiel od českého dabingu mal v skutočnosti krásny hlboký mužný hlas.

Stiers
Stiers 

Major Charles Winchester III. (nahradil Burnsa v roku 1977) je slobodný lekár pochádzajúci z bohatej rodiny, v ktorej sa otec so synom zhovára len medzi hlavným chodom a šalátom. Odvtedy sa majorovi stáva, že keď vidí na stole šalát, začne rozprávať akosi rýchlejšie. Trpí obrovským egom, čo ho rovnako ako jeho prechodcu stavia do pozície terča Pierceových ostrých šípov.
Časom Hawkeye zistí, že z hľadiska odbornosti ide o špičkového chirurga, a vezme ho na milosť (ale fakt len trochu, lebo však na kom by si potom vybíjal depky, že?).

Dnes 69-ročný David Allen Ogden Stiers je slobodný a bezdetný, čo sa dá vcelku uspokojivo vysvetliť náklonnosťou k rovnakému pohlaviu.
Statná postava ho predurčuje pre divadelné úlohy rôznych kráľov napísaných pánom Shakespearom a on ich hrá rád. Okrem toho ho možno vidieť v mnohých seriáloch (Perry Mason, Charlieho anjeli, Matlock, To je vražda, napísala) či počuť v kreslených Disneyho rozprávkach.

Dôstojníkov sme teda vybavili, na rad prídu pešiaci.

Jamie Farr
Jamie Farr 

Desiatnik (neskôr seržant) Maxwell Q. Klinger by bol dnes určite módnou ikonou bulvárnej tlače.
Nosí podprsenku číslo 36B a modely, v ktorých sa producírovala už Scarlett O´Hara vo filme Odviate vetrom.
Dôvodom však nie je sexuálna úchylka, ale paragraf 8.
Pokúša sa totiž presvedčiť veliteľstvo, že by mal byť odvelený domov kvôli zlému psychickému stavu, bohužiaľ neúspešne - v seriáli vydrží až do konca.
V pravidelných intervaloch predkladá šéfstvu listy, v ktorých sú jeho príbuzní buď čerstvo umretí alebo ešte čerstvejšie tehotní, a je mu jedno, akého sú pohlavia. Klinger však ide ešte ďalej. Raz skúša pribrať, aby prekročil hmotnostný limit povolený armádou, inokedy predstiera graviditu sám.
Hawkeye: "Biely svadobný závoj?"
Klinger: "Mám naň nárok. Som panna."

Postava Klingera je nesmierne tolerantná a ľudská. Aby sa o neho matka nebála, nepovie jej o svojom pobyte v Kórei a zasiela jej vopred nafotené pohľadnice z Ameriky. V závere, keď všetko pomaly končí, odhodí kostýmy (niektoré sú fakt šik) a ožení sa s miestnou kórejskou dievčinou.

Klingerov "nositeľ" Jameel Joseph Farr si s ním tiež užil svoje. Raz sa mu, napríklad, zasekol na koktejlových šatách vzadu zips, a keď sa ho na toalete (vtedy ešte nemali svoje vlastné) pokúšal rozopnúť, musel o pomoc požiadať celkom cudzieho chlapa.
Keď v posledných častiach Klinger nahradí Radara, prestane sa prezliekať - dôvodom bola hercova obava z toho, že sa za neho budú vlastné deti hanbiť.
Jamie Farr aj v skutočnosti slúžil v čase americko-kórejského konfliktu v armáde, takže mohol do deja pridať i vlastné zážitky. Dnes má 77 rokov, je už pol storočia ženatý a jeho dve deti sa za neho skutočne hanbiť nemusia.

Gary Burghoff
Gary Burghoff 

Desiatnika Waltera Eugena O´Reillyho by podľa mena identifikoval asi málokto, ale keď poviete Radar, hneď všetci vedia, koľká bije. Vie to aj on, zvyčajne o pár sekúnd predtým ako ostatní, preto tá prezývka.
Radar je panensky čistý chlapík, ktorého akoby vystrihli zo Sesame Street (jedného medvedíka v tejto detskej náučnej relácii skutočne pomenovali Radar).
Miluje všetky zvieratá, vrátane dážďoviek a švábov, a domov si po kúskoch posiela džíp. K balíku zvyčajne priloží list:
"Ahoj, mami, ako obvykle píšem pomaly, lebo viem, že nedokážeš rýchlo čítať."
Táto matka sa v jednej z epizód skutočne objaví a divák zistí, že sa na seba až neskutočne podobajú - ako keby to hral ten istý človek, či čo.
Keby sa zostavovala hitparáda najobľúbenejších "mashovských" postáv, osobne by som dala Radara na druhé miesto.
Hneď po jeho medvedíkovi.
Mimochodom, v roku 2005 bol na aukcii predaný originálny Radarov plyšák za 11 800 dolárov.
Radara jednoducho milujeme. Chýba mu síce zmysel pre humor, ale on je vlastne vtipný sám o sebe. Napríklad, keď hovorí doktorom:
"Teda, vás dvoch pozorovať, ako zvládate popáleniny a roztrhané bruchá... som na vás hrdý, keď potom vraciam."

Postava Radara O´Reillyho bola obsadená ako prvá. Tvorcovia seriálu ho ako jediného zdedili z pôvodného filmu (medzi nami, povráva sa, že len on nemal prehnané finančné požiadavky). Ja si v tejto úlohe ani nikoho iného, ako 165 cm vysokého Garyho Richarda Burghoffa, predstaviť neviem.
Ľudia o ňom hovoria, že je to vskutku renesančný človek. Má podobne ako Radar veľmi rád zvieratá - až tak, že sa dobrovoľne angažuje v oblasti ich ochrany. Hoci... vypátrala som, že má patent na akési rybárske náčinie, ktoré spôsobuje, že rybky samé skáču rybárom do lode (alebo tak nejako, v rybárskych veciach sa až tak veľmi nevyznám).
No dobre, potravinový reťazec je neúprosný, niečo musia jesť aj milovníci zveri.
Skúsime radšej niečo zo súkromia?
Po siedmych sezónach Radar opúšťa kórejské územie a vracia sa domov na farmu. Gary vtedy tvrdil, že filmovanie narúša jeho rodinný život a vskutku, niekedy v tom čase sa rozvádzal so svojou prvou manželkou, s ktorou mal dcéru. O pár rokov neskôr sa oženil znovu a tento vzťah (podľa všetkého trvá stále) mu priniesol ešte dvoch synov.
V súčasnosti hrá 68-ročný Gary Burghoff skôr v divadle ako v telke, zbiera známky, maľuje obrazy a je členom jazzového tria, pre ktoré skladá hudbu a bubnuje na bicie ako o život.
Ešte sme nemali perličku? Nie je to síce nič podstatné, ale ani v jednom zábere seriálu neuvidíte celú Radarovu ľavú ruku.
A naozaj nie je podstatné, že prečo.

William Christopher
William Christopher 

Katolícky kňaz otec Francis Mulcahy začína v seriáli ako nadporučík a končí ako kapitán. Bojuje naozaj statočne, najmä s dochádzkou mužstva na kázne. Keď však ide do tuhého, vie ponúknuť plece i vhodný citát z biblie.
Ide o jednu zo štyroch stabilných postáv celej série (okrem neho to nevzdali ešte Hawkeye, Šťabajzna a Klinger).

Hral ho William Christopher (79) a je naozaj dobrým otcom. Má dvoch synov, z toho jeden trpí autizmom, preto venuje veľa času práve tejto problematike. Spolu s manželkou o svojich skúsenostiach napísal i knihu.
Občas hosťuje v rôznych seriáloch, inak ho veľmi nie je vidieť.
Veľa sa nedá vyčítať ani z internetu - dozvedela som sa akurát to, že ho uprostred seriálu pre žltačku skoro vyškrtli z deja.

Teraz nasleduje malý vedomostný test. Možno ste si všimli, že po vojenskej nemocnici č. 4077 pobiehalo aj niekoľko týpkov, ktorých ste mohli neskôr vidieť v slávnejších polohách.
Tipnite si, kto z týchto krásavcov v M*A*S*H nehral:

a) popletený poručík Frank Drebin z Bláznivej strely
b) zákerný kapitán Harris z Policajnej akadémie
c) zvodný tanečný inštruktor Johnny z Hriešneho tanca
d) sympatický mafián Maslák z Paneláku

Ten, kto vie správnu odpoveď, si za odmenu môže prezrieť celkom milú montáž detských fotografií niektorých hercov, ktoré som našla na fanúšikovskej stránke.
A ten, kto je skôr na citáty, si zase iste rád do pamätníčka zapíše jeden z Hawkeyeho bonmotov.

Detský MASH
Detský MASH 


"Vojna je, ako keď prší v New Yorku.
Všetci sa schovajú do podchodu a tam sa skamarátia.
Jediný rozdiel je, samozrejme, v tom, že cez vojnu prší
aj na druhej strane ulice a ľudia, ktorí sa skamarátili tam,
sa snažia zabiť ľudí, ktorí sa skamarátili vo vašom podchode." 

Šťastnejší nový rok 2012

Nabudúce: Frasier


Fotografie a zdroje:
http://vimeo.com/32607357 (úvodná zvučka)
http://mash4077.hu.cz (fotomontáž fotiek z detstva)

http://www.moviegoods.com/movie_poster/mash_tv_1972.htm
http://desukomoviespot.com/2011/07/27/movie-a-day-208-mash-1970/mash/
http://mash.sipe.cz/welcome1.php
http://www.alanalda.com/
http://www.imdb.com/title/tt0068098/
http://www.film-osobnosti.cz/osobnosti/a/alda-alan/
http://www.arnadal.no/film/actors/alda_alan.htm
http://broadwayworld.com/people/headshot.php?personid=31731
http://jimsmash.blogspot.com/2010/11/happy-veterans-day.html
http://citrusdaily.com/local-news/mash-star-slates-book-signing-crystal-river-library/2010/01/11/24206.html
http://people.zap2it.com/p/jamie-farr/159900
http://www.sitcomsonline.com/photopost/showphoto.php/photo/99584/size/big/ppuser/40285
http://www.celebrityschoolpics.com/celebrity/002146/jamie-farr/4/
http://teamaltman.com/2011/07/video-business-success-wayne-rogers-on-entrepreneurship/rogers-1412/
http://thesupplytent.com/mash4077th/biography/WayneRogers.htm
http://www.mikefarrell.org/
https://picasaweb.google.com/squiggy72/HistoryAndHeadshots
http://www.allstarpics.net/pic-gallery/mclean-stevenson-pics.htm
http://movies.msn.com/celebrities/celebrity-photos/harry-morgan.1/?photo=20811ede-1926-45b8-ba71-3600a9d80945&gallery=14111
http://hnonline.sk/c1-54110310-mash-prisiel-o-plukovnika-zomrel-herec-harry-morgan-b-font-color-ff9900-video-font-b
http://en.wikipedia.org/wiki/Larry_Linville
http://www.hollywoodmemorabilia.com/authentic-memorabilia/larry-linville-autographed-8x10-photo-mash-major-burns.html
http://www.tvloop.com/mash/show/photos/top10/charles-emerson-winchester-iii-1463/10
http://stupidcelebrities.net/2009/05/06/mash-star-david-ogden-stiers-comes-out-of-the-closet-photos/
http://www.fdb.cz/film-fotogalerie/41728-m-a-s-h-m-a-s-h.html
http://people.zap2it.com/p/william-christopher/95070
http://www.fabulousfaces.com/lib/upload/lrl2214.jpg
http://www.ugo.com/tv/tv-cheaters-colonel-henry-blake

Ako vždy, dodatok na záver (zároveň ide o skúšku, či ste to dočítali do konca):
Všetky informácie sú dokonale neoverené, a keďže viem, že je medzi vami veľa odborníkov na M*A*S*H, budem rada, ak ma opravíte, prípadne doplníte.
Ozaj, a už sa teším na všetky diagnózy psychológov - amatérov. Zišla by sa mi nejaká nová frustrácia či komplex, tie staré ma už nebavia... :o)

Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu