Vtedy a dnes: Štyria tankisti a pes (1966 - 1970)

Je všeobecne známe, že ženičky na matrikách v pravidelných intervaloch bojujú so záchvatmi smiechu pri zapisovaní mien novorodencov, ktorí majú tú smolu, že v televízii práve vysielajú obľúbený zahraničný seriál. Postupne sa táto dobrá nálada presúva do materských škôlok, a neskôr aj základných škôl, avšak pre deti samotné to až taká zábava nie je. V sedemdesiatych rokoch takto sedávali v laviciach rôzne Ribanny a Winnetouovia, osemdesiate roky priali Sandokanom a malým Mariankám (tie mali v podstate celkom šťastie, lebo ide o normálne pekné meno), deväťdesiate roky sa vďaka telenovelám niesli v znamení Esmeráld, Damiánov a Rosalínd. O päť rokov nastúpia do prvých tried prvé Šeherezády a Onurovia...Viete, že podobný trend možno sledovať aj pri zvieratách? Na americké psy sa zvyčajne pokrikovalo Lassie, japonskí chlpáči krútili chvostom pri pomenovaní Goro, no a z každého druhého stredoeurópskeho dvora štekal nejaký Šarik alebo Lajka. Nemé tvory sa na nás za to (na rozdiel od detí nehnevajú) a ešte nám aj oblížu ruku. Uf, takýmto veľkým oblúkom som sa konečne dostala k meritu veci. Šlo mi vlastne o toho Šarika.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (71)
Obrázok blogu

Scény z filmu
Scény z filmu 

Šarik je ruský preklad slova gulôčka. Presne takto vyzeral malý veselý psík na začiatku poľského seriálu, a keďže sa narodil na ďalekej Sibíri, meno mu prischlo. Vrtáci v oblasti kynológie určite namietnu, že to šteňa bol skôr kokršpaniel alebo jazvečík, a nie nemecký ovčiak, ale nám, laikom, to môže byť jedno. A vôbec, moja a staršia generácia seriálu z nostalgie odpustila oveľa vážnejšie nedostatky.
Primárne bol poľský seriál Štyria tankisti a pes určený deťom a mládeži, preto boli vlastnosti postáv pomerne zjednodušené - Nemci boli zlí, škaredí a hlúpi, naši zase dobrí, šikovní a veselí. Deti netrápilo, že poľsko-sovietske vzťahy neboli celkom idylické, a že si dejepisci trhali vlasy.
Keď chceli u našich severných susedov uviesť seriál v televízii po rokoch znovu, vznikli okolo toho podobné emócie ako u nás v súvislosti s majorom Zemanom, preto každú odvysielanú časť doplnili o vysvetľujúce komentáre historikov.
A pritom je to celkom jednoduché - dnešným deťom sú staré čiernobiele seriály celkom ľahostajné a my, dospelí, už dávno vieme, že to všetko bolo trochu inak. Nevraviac o tom, že keď si priemerný divák strednej generácie po dlhej dobe pozrie niektorú z epizód, nechápe, čo na tom celom bolo také čarovné.
Dokonalá ukážka spomienkového optimizmu...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Scény z filmu
Scény z filmu 

Seriál bol natočený podľa knihy Czterej pancerni i pies. Keď spisovateľ Janusz Przymanowsky videl, aký úspech zaznamenalo jej televízne spracovanie na stredoeurópskych, ba i kubánskych obrazovkách, napísal i ďalšie pokračovanie.
Filmári ho preto vyrábali v troch etapách (1966, 1969 a 1970), celkom existuje 21 čiernobielych častí. I z účinkujúcich hercov sa razom stali hviezdy, celý štáb získal Cenu ministra národnej obrany 1. stupňa.
Samotný príbeh je postavený na smutno-veselých príbehoch posádky tanku č. 102, ktorá sa počas II. svetovej vojny snaží dostať až do Berlína. Je v ňom všetko, čo má priemerný divák rád - sympatickí herci, niekoľko dobrodružných scén, veľa lásky, lyžička humoru, štipka tragédie a čerešničkou na torte je, samozrejme, happyend.
Na konci bola svadba, a keďže autori neboli trochári, aj tie svadby urobili rovno tri. Ak si neviete spomenúť, kto si s kým sľúbil vernosť, vyčkajte na profily jednotlivých postáv.
Začneme najkrajším tankistom.

SkryťVypnúť reklamu
Gajos
Gajos 

Janek Kos je 27-ročný strelec a radista, ktorý pred vojnou žil na Sibíri. Vybral sa tam hľadať strateného otca a miesto toho našiel Šarika.
V kolektíve je obľúbený, práve preto je po nešťastnom skone veliteľa zvolený za šéfa tanku on.
Z ďalších dobrých Jankových vlastností treba spomenúť, že má extra dobrú mušku, bez problémov skolí tigra, či trafí do stredu terča. Blonďavé vlasy a široký úsmev spôsobujú, že sa na neho okrem tigrov vrhajú i ženy rôzneho veku. Víťazkou sa stane len jedna, a to ryšavá Marusja, tú si vezme za ženu.
I stratený tatko sa nakoniec nájde kdesi pri Baltskom mori, takže z boja odchádza ako spokojný ženatý muž s hodnosťou nadporučíka.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Janusza Jerzyho Gajosa to bola jedna z prvých úloh v kariére a hneď ho vystrelila na výslnie. Skoro pri nej údajne prišiel o život, keď si chcel po náročnom dni zdriemnuť kdesi na zemi a zabudol si zobliecť maskáče. Práve preto si ho nevšimol vodič sprievodného vozidla a zaparkoval si to rovno nad neho. Anjel strážny však bol vtedy v službe pozorný a navigoval jeho kolesá celkom presne.
Janusz sa hlásil na herectvo štyri razy a až ten posledný pokus mu vyšiel, dokonca patril medzi najlepších absolventov. Paradoxne práve účinkovanie v Tankistoch spôsobilo, že sa ho režiséri báli obsadzovať do hlavných úloh v iných filmoch. On však pokorne prijímal aj menšie roly, až kým koncom osemdesiatych rokov toto "prekliatie" neprelomil.
Od tých čias patrí medzi najobľúbenejších umelcov, v istej ankete miestneho časopisu obsadil 3. miesto medzi poľskými hercami 20. storočia.
Dnes má 72 rokov, pôsobí ako profesor - pedagóg na divadelnej akadémii, dokonca má za sebou pár výstav ako fotograf. Jeho súkromný život vyzerá byť stabilný, stále je ženatý s tou istou ženou.

SkryťVypnúť reklamu
Pieczka
Pieczka 

Gustaw "Gustik" Jeleň je 38-ročný Sliezsky Poliak, ktorého násilne naverbovali do nemeckej armády. On však zbalil fidlátka a utiekol na druhú stranu k "našim". V tanku je poverený úlohou strelca - nabíjača a neradno sa s ním zahrávať, lebo dokáže zdvihnúť do vzduchu troch ľudí naraz. Ak by ste niekedy potrebovali vytiahnuť klinec z dreva, nehľadajte kliešte, ale čatára Gustika.
Aj na neho sa usmeje rodinné šťastie, zaľúbi sa do podobne odvážnej bojovníčky, ako je on sám - Honoráty.

Franciszek Pieczka naozaj pochádza zo sliezskej baníckej rodiny a on sám niekoľkokrát do bane sfáral. Dušou to bol však umelec, ktorý v mladosti hrával na kostolnom organe a neskôr sa prihlásil na hereckú školu.
Vo svojich 84 rokoch má na konte viac ako sto filmov, hviezdu na poľskom chodníku slávy a 10. miesto v súťaži o najväčších hercov 20. storočia časopisu Polityka.
Aj vám sa zdá byť tento človek nejaký povedomý?
Nie, nemáte vidiny. Ak rovnako ako ja zbožňujete český film Díky za každé nové ráno, musíte si ho pamätať ako svojrázneho ukrajinského otecka hlavnej hrdinky Oľgy, ktorý zásadne odchádzal do Zanzibaru. Za túto skvelo zahranú úlohu bol dokonca nominovaný na Českého leva. Pána Pieczku však poznajú nielen naši, ale aj nemeckí diváci.
Podľa informácií z internetu je vdovcom.

PressF
PressF 

Grigorij Saakašvili je Gruzínec, ktorý v seriáli zastupuje spriatelenú sovietsku krajinu. Je to Jankov rovesník a starý známy z pobytu na Sibíri. Tam sa s ním síce trošku pobil, ale na ich vzťahu to nezanechalo negatívnu stopu.
Inak je veľmi zručným vodičom - mechanikom. Pri svojej práci nepotrebuje kladivo, lebo klince pribíja do dreva zásadne tankom. Veľmi rád si vykrúca šibalské fúziky, na čo doplatí manželstvom s radistkou Lidkou.

Włodzimierza Pressa na ulici fanúšičky veľmi nespoznávali, lebo v skutočnosti nosil silné okuliare a pomerne skoro začal trpieť tzv. "vysokým čelom".
O čo menej mal vlasov na hlave, o to krásnejším hlasom disponoval, takže dnes sa skôr venuje dabingu alebo písaniu scenárov.
Podľa neoverených informácií kedysi strávil pár rokov v emigrácii vo Francúzsku.
V súčasnosti má 73 rokov, je ženatý a má dve deti. Syna pomenoval poľskou variantou postavy tankistu, ktorého stvárnil, volá sa Grzegorz. O mene jeho dcéry nie je známe nič, ale Lidka sa asi nevolá.

Wilhelmi
Wilhelmi 

Ak dobre počítam, chýba nám tu ešte štvrtý tankista.
Prvých osem častí ním bol 30-ročný veliteľ posádky, poručík  Olgierd Jaroš.
Okrem toho, že rozhoduje, čo a ako s tankom, vie predpovedať počasie.
Pôsobí mimoriadne dôstojným dojmom a vždy sa decentne usmieva. Úsmev mu zamrzne až vtedy, keď padne v boji (to aby si deti pri obrazovkách nemysleli, že II. svetová vojna bola veselá prechádzka ružovou záhradou).
Jeho pozíciu v tanku potom obsadí Janek Kos a do štvorice pribudne ďalší tankista.Niekedy je osud veľmi zvláštny.
Rovnako predčasne ako dôstojník Olgierd Jaroš, opustil tento svet i jeho predstaviteľ Roman Wilhelmi.
Aj podľa mena sa dá tušiť, že pochádzal zo zmiešanej poľsko-nemeckej rodiny, a to rodine spôsobovalo problémy nielen počas vojny, ale aj po jej skončení.
Našťastie, poľská matka viedla svoje deti k láske k umeniu.

Wilhelmi pomník
Wilhelmi pomník 

Podarilo sa jej vychovať ôsmeho najväčšieho poľského herca v ankete, ktorú som tu už dva razy spomínala, a jeho brat zase - až do svojej tragickej smrti - pôsobil ako minister kultúry Poľskej ľudovej republiky.
Malý Romanko by bol dnes označovaný ako hyperaktívne dieťa, čo sa neskôr podpísalo i na spôsobe, akým žil svoj život.
Na javisku dával zo seba dušu, údajne bol nesmierne charizmatickým človekom, avšak v súkromí to bola hotová katastrofa.
Bol dva razy ženatý, mal jedného syna, avšak pred rodinou uprednostňoval divadlo.
Fajčil jednu cigaretu za druhou a vraj si rád i vypil, napriek tomu dokázal stáť na javisku tak, že dostával jednu umeleckú cenu za druhou.
Nakoniec ho v 55-tich rokoch po dvojročnom boji porazila rakovina.
Pomník nad jeho hrobom je rovnako jedinečný, ako bol pravdepodobne aj on sám.

Golas
Golas 

Náhradníkom za padnutého Olgierda sa stal 36-ročný Tomasz Czere ś niak.
Tomeka spoznáte ľahko - šibalské oči a medzierka medzi zubami sú pre tohto veselého chlapca poznávacím znamením. Strelec - radista okrem mierenia na Nemčúrov rád hrával na akordeóne.

Wiesław Gołas bol na túto rolu ako stvorený, pretože komediálnosť patrila k jeho základnej hereckej výbave.
Povedali by ste na neho, že ho v adolescentnom veku vôbec netrápili vyrážky? Miesto toho sa s mladíckym elánom pustil do ilegálneho hnutia odporu (volalo sa to Armija krajowa), čiže pašoval zbrane a strategické informácie. Keď ho zatklo Gestapo, prešiel krutými výsluchmi, ale vraj nič neprezradil. Jeho otec dopadol horšie, vojnu neprežil.
Wiesław to po skončení vojnového besnenia nezabalil, naopak, začal robiť to, čo ho bavilo, teda študovať herectvo.
Dnes si môže na sako smelo zavesiť nielen vojnové medaily a kríže, ale i niekoľko umeleckých ocenení za viac ako 50 filmov a seriálov.
Je dlhodobo ženatý, jeho dcéra o ňom dokonca napísala životopisnú knihu. Dnes má 81 rokov a po prekonanom infarkte sa už radšej šetrí.Ako by to vyzeralo, keby v armáde chýbali ženy, že?
Keď sa niektorým obyvateľom tanku č. 102 podarilo na konci vydobyť slobodu pre národ, ochotne sa vzdali tej svojej a nechali sa skrotiť divokými laňami. Dve z nich si teraz predstavíme.

Raksa
Raksa 

Marusja "Ogoňok" získala svoju prezývku vďaka ohnivým vlasom. Bola to ruská ošetrovateľka, ktorá pri obväzovaní rán tak očarila Janeka Kosa, že ju hneď požiadal o ruku.
Keď sa malé deti kedysi hrávali na dvore na vojnu, všetky dievčatá chceli byť práve Marusjou.Nežná kráska sa v skutočnosti volala Apolonia Raksa, je však známa skôr pod menom Pola.
Pôvodne bola študentkou poľskej literatúry a popri tom si privyrábala v mliečnom bare ako servírka. Tam ju objavil istý konzument mliečnych produktov, ktorý si ju odfotil a obrázok uverejnil na titulnej stránke akéhosi časopisu. Tušíte, čo sa asi stalo? Prišla ponuka do filmu a z Poly sa stala herečka.
Keď ju v 25 rokoch obsadili do úlohy ryšavej krásky, vydala sa za poľského režiséra a vzápätí s ním aj otehotnela. Manželstvo nevydržalo dlho, rozviedli sa krátko po narodení syna.
Vyzerá to tak, že jedna z najkrajších poľských herečiek si vždy robila, čo chcela, lebo napriek značnej popularite zavesila pred pár rokmi hereckú profesiu na klinec a začala sa venovať umeniu, móde a tvorbe divadelných kostýmov. Okrem toho píše do rôznych módnych rubrík.

Niemirska
Niemirska 


Dnes má 71 rokov a stále je to nádherná ženská.

Lidia Wiśniewska je sotva 19-ročná radistka, na ktorú hneď v prvej časti nedopatrením padne sám blonďavý Janek. Keď však vidí, že u neho nemá šancu, začne flirtovať s Grigorijom a robí to dovtedy, kým nezvíťazí nad jeho fúzikmi.

Małgorzata Niemirska má celkom bohatú filmografiu, často hráva na televíznej obrazovke, avšak o jej súkromnom živote toho na nete veľa nie je.
Podľa všetkého bola vydatá za istého poľského herca a pred troma rokmi ovdovela. Aj jej sestra je herečkou, a to je asi tak všetko, čo som zistila.
Dedukujem, že pretŕčať sa na prvých stránkach bulváru nie jej koníčkom.Moje nervy, skoro by som bola zabudla na dve najdôležitejšie postavy seriálu! To by som tomu dala, keby som nespomenula Šarika a Rudého.

Šarik
Šarik 

Ako som už písala v úvode, meno nemeckého ovčiaka Šarika pochádza z ruskej verzie slova Guľôčka.
Je to nesmierne inteligentný a odvážny chlpáč, ktorý rád zachraňuje členov posádky tanku pred smrťou.
Oficiálny titul "Pes tankovej brigády" mu udelia v tretej epizóde, s čím je spojené aj právo na prídel proviantu.
Šarik však nepohrdne ani kvalitným vínkom, len sa potom ťažšie prebúdza do bojovej služby.

Túto náročnú úlohu mali na starosti až tri psy.
Najčastejšie bol v pohotovosti Trymer, bývalý služobný pes, ktorého milícia vyradila z aktívnej činnosti kvôli nízkej agresivite.
Dnes stojí vypchatý v Sulkoviciach, v stredisku pre výcvik policajných psov.
Ďalší dvaja psí herci, dovolím si tvrdiť, že priam kaskadéri, robili ťažšiu prácu. Spik a Atak mali v náplni práce najmä nebezpečné scény.
Ich osud je však zahalený tajomstvom...

Rudy
Rudy 

Rudy je bojový tank, v ktorom posádka trávila drvivú väčšinu pracovného času.
Jeho pomenovanie je odvodené zo slova červený, resp. ryšavý, rovnakú farbu totiž mala nielen Janekova frajerka, ale i sovietska armáda (ako však poznám mužov, tak to bude skôr ten prvý dôvod).
V prvých trinástich častiach seriálu sa tankisti a pes vozili v štvormiestnom T34/76, no kvôli zlému zdravotnému stavu ho neskôr nahradili päťmiestnou verziou T34/85 (som v otázke tankov absolútny laik, preto sa vopred ospravedlňujem, ak by som čokoľvek poplietla).
Keďže vnútri takéhoto vozidla býva dosť veľká tlačenica, úvodné interové scény sa vyrábali v štúdiu. Až potom komusi zo štábu napadlo vyrezať do plechového trupu dieru a strčiť tam kameru, preto sa v úlohe Rudého predstavili až tri tanky.
Dnes jeden z nich stojí v múzeu zbraní v Poznani a ďalšie dva zložili svoje plechy kdesi vo Varšave.

Pozrime sa teraz na prvý diel seriálu, v ktorom je Šarik ešte malé šteňa, ale už sa odvážne postaví zoči-voči nebezpečenstvu, hoci sa práve stal sirotou.
Okrem toho sa najmä domáci majstri majú možnosť naučiť, ako sa pomocou tanku pribíja klinec. Kto má chuť, môže si s nami zaspievať:

"Dojedem zajisté,
my čtyři tankisté,
náš tank a náš pes.
My čtyři tankisté,
dojedem zajisté,
než odkvete bez."

A ešte klasická pikoška na koniec - v istom poľskom mestečku údajne existuje Ulica štyroch tankistov. Šarik si však musel utrieť ňufák, lebo podľa radných pánov by bol ten názov so psom pridlhý.
No ale haf!
Vlastne... hanbite sa!

Nabudúce: Dallas


Zdroje a fotografie:
http://filmecek.kvalitne.cz/4ztanku/
http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=2405
http://www.muzeumczterechpancernych.pl/
http://www.csfd.cz/film/106934-ctyri-z-tanku-a-pes/
http://www.fakt.pl/tag/Czterej-pancerni-i-pies
http://www.czterejpancerniipies.cba.pl
http://kronikikulturalne.blogspot.com/2012/03/sylwetka-aktora-janusz-gajos-cz-i.html
http://www.canalplus.pl/film/star-franciszek-pieczka_271
http://misc.thefullwiki.org/W%C5%82odzimierz_Press
http://www.fakt.pl/Wlodzimierz-Press-Tak-zmienil-sie-Grigorij-z-Czterech-pancernych,galeria-artykulu,87629,1.html
http://www.fdb.cz/film-fotogalerie/5718-ctyri-z-tanku-a-pes-czterej-pancerni-i-pies.html
http://www.kinopolska.pl/index.php?dni=9&strona=program
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Roman_Wilhelmi_gr%C3%B3b.JPG
http://hrabia.blox.pl/2010/12/UNIKATOWI-POLACY-Roman-Wilhelmi.html
http://www.garnek.pl/limaj/633701/tomasz-czeresniak-wieslaw-golas
http://en.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Go%C5%82as
http://www.polskieradio.pl/13/669/Artykul/262867,Wieslaw-Golas
http://www.filmweb.pl/person/Pola+Raksa-8560
http://www.styl.pl/gwiazdy/slawni/news-ucieczka-od-marusi,nId,309857
http://www.plotek.pl/plotek/1,78649,9529357,Jak_dzis_wyglada_Marusia_z__Czterech_Pancernych__.html
http://www.kino-teatr.ru/kino/acter/euro/176861/foto/114317/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szarik
http://www.swiatseriali.pl/seriale/tancerze-400/obsada/zdjecie,iId,8051
http://www.kobieta.pl/drukuj/artykul/witold-pyrkosz-niczego-nie-zaluje

Scény z filmu
Scény z filmu 
Scény z filmu
Scény z filmu 
Gajos
Gajos 
Pieczka
Pieczka 
Press
Press 
Wilhelmi
Wilhelmi 
Golas
Golas 
Raksa
Raksa 
Niemirska
Niemirska 
Sarik
Sarik 
Rudy
Rudy 


Adriana Markovičová

Adriana Markovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Iné moje texty môžete nájsť:* na tejto N-kovej stránke* na tejto Gorilej stránke* Sieťovkové recenzie Zoznam autorových rubrík:  RozchodológiaZápisky zblúdeného motovidlaVtedy a dnesČo mi napadloČo ma štveFotografieSpôsob ako prežiťMoje malé potešeniaNeverte ničomuZverejnené v tlačenom Sme

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu