

Bol to taký zvláštny čas.
Do začiatku konca Husákovej družiny chýbalo niekoľko mesiacov a v kinách dávali film československého emigranta Miloša Formana, ktorý kritizoval americkú vládu za to, že do všetkého strká nos. Pár rokov predtým by to bolo nemysliteľné, aj preto sa Vlasy ku nám dostali až desať rokov po svojom vzniku.
Oficiálne miesta mali v pláne propagovať snímku ako kritiku americkej zahraničnej politiky, čo krásne zhrnul jeden z protagonistov filmu nejako takto:
"Bieli ľudia posielajú čiernych ľudí do vojny proti žltým ľuďom v mene boja za ideály krajiny, ktorú ukradli červeným ľuďom."
Diváci sa však vybodli na to, čo si majú povinne myslieť a z plátna nasávali atmosféru voľnosti, ktorú rozprašovala skupinka pojašených hipíkov, a tiež si užívali dokonalú hudbu Galta McDarmota.
Pritom veľa nechýbalo a na opierke režisérskej stoličky mohlo byť napísané úplne iné meno. Už v roku 1970 núkali tento námet Georgeovi Lucasovi, ale ten nemal čas. Ktovie, či to nebola výhovorka, o divadelnej podobe muzikálu totiž chodili kadejaké chýry (vraj sa tam herci vyzliekajú, berú drogy a pália americkú vlajku).

Potom sa deväť rokov nič nedialo, až kým sa Miloš Forman so svojím kamošom, kameramanom Miroslavom Ondříčkom, nerozhodli niečo s tým urobiť.
Forman bol už v USA etablovaný ako oscarový režisér Preletu nad kukučkiným hniezdom, no vstupoval do projektu v čase, keď ideály hippies stratili na aktuálnosti a pomaly sa zabúdalo aj na fiasko vo Vietname. Možno preto patrí Hair (aspoň podľa študovaných kritikov filmového umenia) k tým menej oceňovaným dielam tohto výborného režiséra a nedostal zaň na filmových ceremoniáloch žiadnu guľatú či polonahú sošku.
To už ale predbieham.
Režisér najprv urobil pár úprav v deji, zlikvidoval happyend a poprehadzoval pesničky. Z feministicky ladenej Sheily spravil bohatú slečinku a z hipíka Bukowskeho naivného vidiečana.

Keď sa vyberali herci, vraj sa okolo obšmietala aj Madonna a nejaký Springsteen, ale tým dvom veru ruže vo Vlasoch nepokvitli. My si teraz povieme, kto bol úspešnejší ako oni. Claude Hooper Bukowski je mladík, ktorý zamáva svojmu ustarostenému oklahomskému tatkovi a poberie sa s Bohom v srdci a 50 dolármi vo vrecku do New Yorku, aby sa nechal odviesť do Vietnamu. Keď tam stretne skupinku čudne poobliekaných ľudí, nechá sa nimi zviesť na zlé chodníčky, zároveň však okúsi chuť priateľstva.

Okrem toho sa zahľadí do Sheily premávajúcej sa po parku na koni a poviem vám, je to hneď láska ako hrom.
Forman pôvodne uvažoval, že ho bude hrať Brad Dourif, ktorého si vyskúšal v Prelete nad kukučkiným hniezdom v úlohe psychiatrického pacienta, ale našťastie dostal iný nápad (nie preto, že by to bol zlý herec, ale naozaj pôsobí chorým dojmom).
Obsadil skúseného tridsaťročného herca menom John Savage. John hráva v podstate už od detstva, vyštudoval divadelnú akadémiu a v tom čase bol už pomerne známy z oscarového filmu Lovec jeleňov.
Mal tiež za sebou jedno neúspešné dvojročné manželstvo.
Pred sebou mal zase bohatú filmovú kariéru - spomeniem pár úloh vo filmoch Krstný otec III, Tenká červená línia, či Nový svet. Tí, čo čítali moje predchádzajúce články, isto tušia, že si nemôžem nechať pre seba zmienku o dvoch častiach Star Treku, v ktorých tiež hral.
62-ročný herec, producent a skladateľ je v súčasnej dobe druhý raz ženatý, má dve deti (dcéra po ňom zdedila herecký talent) a hráva veľa, hoci skôr ide o priemerné televízne filmy a seriály.
Pekné od neho je, že sa kedysi výrazne angažoval v boji proti apartheidu na juhu Afriky.

George Berger je nepísaným vodcom svojráznej skupiny voľnomyšlienkárov z newyorského parku, ktorý nakoniec doplatí na svoju kamarátsku povahu.
Ostrihá si vlasy a vymení sa s Bukowskim vo vojenskej jednotke len preto, aby si tento vidiečan mohol užiť pekné chvíľky so Sheilou. Zákon schválnosti (a režisér) spôsobí, že akurát vtedy príde príkaz z veliteľstva na nástup do lietadiel, ktoré ho odvezú priamo do vietnamského pekla.
Pre jemnejšie duše len pripomeniem, že vo filme síce zomrie, ale herec to v skutočnosti prežije. I ten náhrobný kameň, na ktorom je napísané jeho meno, je len akože.
Na túto úlohu si tiež robil zálusk niekto iný, a to priamo jeden z autorov pôvodného muzikálu, bol však pre ňu máličko starý.
Richard Treat Williams mal v tom čase 28, čo bolo tak akurát, okrem toho disponoval charizmatickým vzhľadom, ktorý mňa okúzľuje doteraz. Vráťme sa však od dojmov k pojmom, teda k jeho kariére a súkromiu.
Williams pochádza z rodiny, v ktorej sa to len hýri kadejakými senátormi.
Divadelnú premiéru si odkrútil ako Danny Zuko v Pomáde, odvtedy hrá pomerne často.
Už roky má tú istú manželku, s ktorou má dve deti. Vo voľnom čase lieta na lietadle, vlastní totiž pilotnú licenciu s inštruktorským preukazom, na leteckú tému dokonca napísal knihu pre deti (kto by to bol povedal, že?).
Po Vlasoch účinkoval v legendárnych Star Wars V.- Impérium vracia úder, či vo filme Vtedy v Amerike.
U tohto herca ma celkom prekvapilo, že som ho vlastne aj videla hrať aj v niekoľkých neskorších snímkach (Mejdan v Las Vegas, 127 hodín, Miss Špeciálny agent II), vôbec som si však neuvedomila, že je to ten istý muž ako Berger z Formanových Vlasov. Všade to bol už prešedivelý a nakrátko ostrihaný pán, nakoniec, Richard (Treat je len prezývka) je dnes zrelý šesťdesiatnik.

Sheila je dcéra miestnych zbohatlíkov a snobov, ktorá tak silno očarí nevinne vyzerajúceho Clauda Bukowskeho, že je ochotný porušiť všetky armádne predpisy a užiť si s ňou pár chvíľ pred odchodom do boja. Ani sa mu vlastne nečudujem, lebo jej blonďavá predstaviteľka spôsobila podobné harakiri aj onakvejším svetákom.
Volá sa Beverly D´Angelo a v tom čase mala rovných 28 rokov. Muzikantská dcérenka talianskeho pôvodu odmietla umelecké štúdium a rovno sa pobrala zarábať si spevom po baroch a kluboch.
Pred kameru sa dostala v roku 1976 a to sa jej zapáčilo tak, že sa pred ňou "pretŕča" dodnes.
Ako som už spomínala, jej osobné čaro pôsobilo na mnohých mužov, podľahol jej aj samotný Miloš Forman (a neviem, neviem, či nebol stále ženatý).
Manželstvo uzavrela s istým talianskym aristokratom (skutočne dobrá partia - jediný syn a dedič vojvodu), po rozvode chodila s ďalším režisérom a veľmi búrlivý vzťah mala s Al Pacinom. Sotva mu po umelom oplodnení ako čerstvá päťdesiatnička porodila dvojčatá, rozišli sa a odvtedy sa striedavo súdia o svoje deti. Dnes má teda o desať rokov viac a jediný kúsok z jej filmografie, ktorý má trošku zvučnejšie meno je Kult hákového kríža, inak sa vyskytuje skôr v tuctových rodinných komédiách.Teraz sa mrkneme na ostatných členov minipartie hipíkov, pričom dáme prednosť dáme.
Dokonca dáme v očakávaní. Jednoducho, začneme tehotnou Jeannie .

Potomka čaká pravdepodobne s blonďatým Woofom, ktorému by ste na prvý pohľad nezverili ani kŕdeľ kačiek. Inak je to dievčina obyčajná, trošku zubatá, ale dobrosrdečná.
Aj Annie Golden mala v čase natáčania 28 rokov a bola skôr speváčkou ako herečkou. Kým sa nedala na sólovú dráhu, spievala zvyčajne vo dvojici, internet spomína zoskupenia The Shirts a Golden Carillo. Pomerne často ju vídať v telke, vždy však ide o malé úlohy - spomeniem aspoň u nás známe filmy 12 opíc, či Milujem ťa, Phillip Morris, a krátke epizódne roličky v seriáloch Cheers a Miami Vice.
Našla som ešte malú pikošku - tak trochu divnú reklamu, v ktorej postaršia Annie (v októbri oslávila šesťdesiatku) vystupuje ako ranená zúbková víla.
Počnúc touto herečkou musím priznať, že všetci ostatní hlavní predstavitelia hudobného filmu Vlasy sú pre internet veľkou neznámou. Hľadala som ako najatá, našla som však len útržky informácií, ktoré boli zvyčajne málo aktuálne.
Ponúkam teda toto torzo a priznávam porážku. Najmä u ďalšieho protagonistu ma to nesmierne mrzí, lebo prvý raz sa mi stalo, že som nedokázala vypátrať jeho aktuálnu podobu.

Woof je síce mierne ľahkovážny mladík, ale zase sympaťák ako hrom. Zásadne sa odmieta vzdať porastu na svojej hlave a neprekáža mu ani to, že ho zavrú za mreže.
Don Dacus prezývaný "Hot Licks" prišiel k svojej úlohe náhodou. Podľa Formanových pamätí sprevádzal kamaráta na konkurz a hneď sa režisérovi zapáčil. Herecký chlebík ho však za srdce nejako nevzal, je to vlastne jeho jediný film, pretože vnútorne sa cítil byť skôr hudobníkom.
V puberte sa chcel podobať Jimimu Hendrixovi, neskôr spolupracoval s trojicou hviezd Crosby, Stills a Nash (tie mená sú známe skôr staršej generácii), aby v roku 1978 skončil v slávnej kapele Chicago. Nemal v nej ľahkú pozíciu - mal nahradiť zosnulého gitaristu a to je vždy trochu zradné. Po dvoch nie veľmi úspešných albumoch spoluprácu ukončil, dôvody konca verejnosť skôr tipovala ako poznala.
Donnie ešte absolvoval turné so skupinou Badfinger, koncom osemdesiatych rokov sa spomínalo jeho účinkovanie na doskách divadla v muzikále Cats a odvtedy sa po ňom zľahla zem. Vraj je ženatý, ale nič viac. Ak je teda nažive, mal by mať rovnako ako jeho kolegovia 60 rokov.

Hud zastupuje v divokej skupinke kategóriu afroameričanov a veru by sme ho aj mali radi, keby tak trochu nekašľal na dieťa, ktoré splodil so svojou priateľkou.
Život Dorseya Wrighta je pre mňa opäť veľkou neznámou. Počas nakrúcania mal 22 rokov, inak sú filmové weby na podrobnejšie informácie o ňom skúpe.
V jeho filmografii sa okrem Vlasov uvádzajú ešte tri ďalšie položky, a to Warriors, Formanovo Ragtime a Hotel New Hampshire z roku 1984, kde jeho verejné umelecké aktivity končia.
Dnes má Dorsey Wright okolo 55 rokov a podľa všetkého pracuje pre akýsi úrad, kde má na starosti televízne a rozhlasové reklamy.
Našťastie som aspoň našla jeho aktuálnu podobizeň a musím povedať, že má veľmi zaujímavý pohľad.Ďalší debakel som utŕžila pri dievčine, ktorá vo filme predstavovala Hudovu bezmennú priateľku s malým dieťaťom zaveseným na jej sukni.

Volala sa Cheryl Barnes a neviem vám povedať, aká bola vtedy stará, lebo nikde (dokonca ani na jej vlastnej stránke) sa neuvádza dátum jej narodenia.
Režisér Miloš Forman o nej vo svojej spomienkovej knihe napísal, že keď prišla na kasting, pracovala ako slúžka v hoteli. Sotva však otvorila ústa, otvoril od prekvapenia ústa aj on a hneď ju vybral do pracovného kolektívu.
Jej príbeh by bol iste ideálnym materiálom pre talentové súťaže dneška, avšak v tej dobe sa kariéra takýmto spôsobom ešte nerobila.
Cheryl hrala ešte aj o rok neskôr vo filme Americký gigolo, a tým sa jej herecká kariéra skončila.
Našťastie však spievať neprestala, venuje sa však náročnejším žánrom a na publicitu pravdepodobne kašle.
Možno kvality filmu Vlasy naozaj nestoja na nejakých extra hereckých výkonoch, čo si však bude každý pamätať, je hudba. Forman ju skombinoval so skvelým obrazom a vyrobil tak tesne pred vznikom MTV akýchsi predchodcov hudobných videoklipov.
Napríklad tá záverečná pesnička, počas ktorej si to Berger s hrôzou v očiach mašíruje do vojenského lietadla, je podľa mňa tou najlepšou protivojnovou scénou, aká bola kedy na fimovom plátne vytvorená.
Pre netrpezlivých odporúčam posunúť čas na 1:40, my ostatní to vychutnáme kompletne.
Bukowski!
Bukowski!
Bukowski!
Let the sunshine in
We starve, look at one another, short of breath
Walking proudly in our winter coats
Wearing smells from laboratories
Facing a dying nation of moving paper fantasy
Listening for the new told lies
With supreme visions of lonely tunes
Somewhere, inside something there is a rush of
Greatness, who knows what stands in front of
Our lives, I fashion my future on films in space
Silence tells me secretly
Everything
Everything
Manchester, England, England
Manchester, England, England
Across the Atlantic Sea
And I'm a genius, genius
I believe in God
And I believe that God believes in Claude
That's me, that's me, that's me
We starve, look at one another, short of breath
Walking proudly in our winter coats
Wearing smells from laboratories
Facing a dying nation of moving paper fantasy
Listening for the new told lies
With supreme visions of lonely tunes
Singing our space songs on a spider web sitar
Life is around you and in you
Except for Timothy Leary, dearie
Let the sunshine,
let the sunshine in
The sunshine in
Nech aj vám slnko svieti, priatelia...
Nabudúce: Anna zo zeleného domu
Zdroje a fotografie:
www.zimbio.com
http://www.milosforman.com/
http://zff.com/en/programme/movies/1393/hair/
http://filmin.cz/film/vlasy-1979/
http://www.telusplanet.net/public/albear1/thecast.html
http://123movies.info/biography
www.rottentomatoes.com/celebrity
http://www.40_felett.abbcenter.com/?m=Film&al=Hair
http://www.fanpop.com/spots/hair-film-musical
http://childrenofthe60s.tribe.net/photos/95fb8041-2737-4ffe-8a23-8c51488cf2ab
http://celebsalon.sheknows.com/hairstyles-by-color/blonde-hairstyles/beverly-dangelo-rocks-a-snooki-sized-front-poof/
http://www.imdb.com/media/rm3745023232/tt0079261
http://www.imdb.com/media/rm4120163072/nm0942352
http://www.askactor.com/actress/Dorsey_Wright/galleries/
https://ladygarfunkel.wordpress.com/tag/cheryl-barnes/
http://www.abetpublishing.com/courses_music_videos/?page_id=379
http://badfinge.ipower.com/Badfinger/Badfingerpromophotos.html
http://zpravy.e15.cz/nazory/profily/milos-forman-filmem-proti-totalite-a-prumernosti-744023








