V našich končinách sa pod vznik slepoty najčastejšie podpisujú tieto choroby: cukrovka, glaukom a vekom podmienená degenerácia makuly.
Diabetická retinopatia - Všetci cukrovkári raz ročne na očnú prehliadku!
Cukrovka (diabetes mellitus) je choroba, pri ktorej telo netvorí dostatok hormónu inzulínu alebo má inzulínu síce dostatok, ale bunky sú voči nemu odolné. Úlohou inzulínu je vysporiadať sa s glukózou - základným zdrojom energie pre naše telo. Tá sa z potravy dostáva do krvného obehu a inzulín jej pomáha vstúpiť do buniek a živiť ich. Pacienti s diabetom majú teda vysokú hladinu glukózy v krvi, ale bunky ich tela nedostávajú energiu, ktorú potrebujú.
Cukrovka je dnes už veľmi dobre zvládnuteľná, buď diétou, antidiabetikami (pilulky) alebo subkutánne podávaným inzulínom. Pri nedodržovaní liečby však neustále zvýšená hladina glukózy v krvi môže spôsobiť rôzne nepríjemné komplikácie - pacient môže skončiť na dialýze, s amputovanou končatinou alebo slepý.
A teraz už k diabetickej retinopatii. Retina je latinský názov pre sietnicu, takže už z názvu choroby môžeme súdiť, že ide o poškodenie práve tejto časti oka. Sietnica slúži na zachytávanie svetelných vnemov a ich premenu na impulz, ktorý sa nervovými vláknami šíri do mozgu. Miesto najostrejšieho videnia na sietnici nazývame žltá škvrna.
Pri cukrovke glukóza nepriaznivo pôsobí na kapiláry (drobné cievy) v sietnici, tie sa stávajú priepustnejšími a začínajú z nich unikať rôzne látky, ktoré v sietnici tvoria usadeniny. V žltej škvrne však kapiláry nie sú (aby nezavadzali pri videní). Žltá škvrna je pred týmito zmenami ochránená, pacient vidí úplne ostro a vôbec si nevšimne, že sa v jeho oku niečo deje.
Neskôr sa sietnica začne brániť nedostatku kyslíku spôsobenému tým, že kapiláry boli zničené a začne tvoriť cievy nové. Sú to však cievy nedokonalé, priepustné, ktoré sa postupom času začnú meniť na väzivo. Väzivové blany pokryjú väčšinu sietnice. Ale pozor, žltá škvrna je stále v poriadku a takisto aj zrak nášho pacienta.
Ťah väziva začne sietnicu pomaly zvrašťovať a odchlípovať a tá pomaly odumiera. Posledné miesto, ktoré zostáva v poriadku je žltá škvrna. Pacient môže stále dobre vidieť.
Až jedného dňa sa odchlípne aj úsek retiny so žltou škvrnou a pacient oslepne. A to navždy, lebo v tomto momente mu už doktor nepomôže.
Keď sa choroba odhalí včas, dá sa jej priebeh zastaviť a pacientovi zrak zachrániť. Preto majú diabetici povinnú očnú prehliadku raz za rok a to aj vtedy, keď nemajú žiadne potiaže s videním. Myslite na to, pretože niekedy môže byť prvým príznakom, ktorého si diabetik sám všimne naozaj až slepota.
Glaukom- Každý po 40ke sa nechať preventívne vyšetriť!
Glaukom (v minulosti zelený zákal) je zákerný v tom, že postihuje inak úplne zdravých ľudí a nemusí mať žiadne markantné príznaky. Najčastejšie býva spôsobený zvýšeným vnútroočným tlakom. Tekutina vyplňujúca oko tlačí na cievy vyživujúce optický nerv (ten je dôležitý na prenos informácií z oka do mozgu) a spôsobujú jeho postupné odumieranie.
Priebeh tejto choroby je pomalý, niekoľko rokov a po celý čas je ostrosť videnia zachovaná. Jediné, čo sa mení, je to, že pacientovo zorné pole sa pomaly zmenšuje. Blbé je, že človek sa na pomalé zmeny dokáže veľmi úspešne adaptovať a môže sa stať, že si postupné zmenšovanie zorného pola neuvedomí.
Nakoniec zostane naživu posledné vlákno nervu, pacient vidí akoby cez trubicu a to je už len krok od toho, že úplne oslepne.
Preto je dôležité prísť na chorobu čo najskôr, liečbou znížiť vysoký vnútroočný tlak a zabrániť katastrofe. Každý človek po 40ke by mal preto bez ohľadu na to, či má potiaže zájsť k očnému a nechať sa vyšetriť.
Vekom podmienená degenerácia makuly - Ohrozuje najmä ľudí nad 65 rokov
Macula lutea je už spomínaná žltá škvrna, miesto najostrejšieho videnia. Vo vyššom veku môže dôjsť k úbytku kapilár vyživujúcich žltú škvrnu, postupnému odumieraniu fotoreceptorov a strate centrálnej časti zorného poľa. Pre pacienta je to veľmi nepríjemné, nemôže čítať, šoférovať, problém mu robí aj bežný pohyb v priestore.
Vekom podmienená degenerácia makuly je v rozvinutých krajinách najčastejšou príčinou slepoty ľudí nad 65 rokov.
Okrem vyššieho veku sú rizikovými faktormi: ženské pohlavie, biela rasa, genetická predispozícia, svetlé oči, ďalekozrakosť, fajčenie, obezita, zvýšená expozícia UV, znížený príjem karotenoidov...
Existujú dve formy: suchá a vlhká. Suchá je častejšia a menej závažná. Môže však prejsť do formy vlhkej, ktorá je závažnejšia, zrak ovplyvňuje výraznejšie. V niektorých prípadoch môže vlhká forma vzniknúť aj de novo, bez predchádzajúcej prítomnosti formy suchej.
Ako aj u predchádzajúcich ochorení platí: priebeh sa dá zastaviť, ale treba na chorobu prísť včas. Treba si všímať nasledujúce príznaky: výpadok videnia v centre zorného poľa, zvlnené videnie, ťažkosti s čítaním.
Jednoduchý spôsob, ako si overiť, že tieto ťažkosti nemáte, je kúpiť si obyčajný štvorčekový papier a raz za mesiac sa naň pozrieť. Ak sú štvorčeky v strede zvlnené, nie je zachovaná kolmosť ich strán, alebo ich vôbec nevidíte, navštívte vášho očného lekára.
Dúfam, že vás tento článok nevystrašil príliš. No dosť na to, aby ste občas k očnému zašli.