Zmeniť oné, systém

Zvyčajne sa mi to stáva takto: oproti mne sedí mladý revolucionár, rozčúlený dvadsiatnik/tridsiatnik. Rozpráva veľa a rýchlo. Napríklad: „Všetkých vyhnať, stopäťdesiatich. Takto na nich (nejaké dynamické gesto), vidlami! Zmeniť treba oné, systém. Celý je zlý.” Potom sa na chvíľu zarazí a rozosmeje, vidly akože zo žartu, chápeme sa. Chápeme. Som na rade: „A čo bude potom?” Podpásový úder. Spýtať sa, čo sa má diať po vidlách a revolúcii, neodporúčam. Revolucionár sa zamyslí, stíchne, urazí sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Minule. Kráčam po Bratislave a vedľa fontány na Hodžovom práve prebieha revolúcia. Strapatý pán v okuliaroch vyhlasuje cez megafón občiansky tribunál. Niekoľko chlapcov za ním máva vlajkami, ruskými, bez znaku. Pán pokračuje. Súčasní politici padnú, do jedného. Zmení sa všetko. Zmení sa celý systém. Proste všetko sa zmení. Slovo proste je obľúbené slovo strapatého pána.

Pridávam sa k hlúčiku okolo fontány. Strapatý pán hovorí, že zavedieme švajčiarsky model. Proste nový systém, priamu demokraciu, systém bez politikov. Možno aj nové vlajky, neviem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pán pokračuje o priamej demokracii a referendách. Predstavujem si:

Želáte si zrušiť DPH? Prípadne HDP?

Prajete si doplniť nenávisť voči parazitom/ gejom/ lesbám/ zvyšku LGBT/ imigrantom/ emigrantom/ migrantom/ Maďarom/ maďarónom/ Blávakom do preambuly ústavy?

A čo zákaz zisku?

Och.

Vraciam sa, námestie, strapatý pán. Vraví, aby sme sa pozreli, koľko nás je: proste málo. Na Facebooku je hrdina každý, ale zmeny sa dejú v uliciach. Treba byť proste aktívnejší. Budúci týždeň pochod mestom, o všetkom budú informovať. Na sociálnych sieťach. Keď prídem domov, pozriem. Zdá sa, že revolúcia nadnes končí. Proste odchádzam.

SkryťVypnúť reklamu

Doma hľadám na Facebooku stránku strapatého pána a chlapcov so zástavami. Nie je to najľahšie. Vyhľadávam podľa slova povstanie. Neskôr skúšam vzdor, národ (tie vlajky), napokon výkričníky.

Berieme si späť svoju krajinu

Lučenec povstaň!!! Slobodní občania si berú späť svoju krajinu

NÁROD POVSTAŇ - NEŽIJEŠ, ŽIVORÍŠ !!!

Povstaň NÁROD OTVOR OČI

Akčná Skupina Vzdor Kysuce

Nič.

Skúšam hľadanie podľa slova proste. Nepomáha. Facebook nachádza samých ľudí. (Existuje asi 5279156973 ľudí, čo majú v mene proste, napríklad Proste Ja, Proste Jano, Proste Klasik. Väčšina z nich má aj naozaj kúl fotky.)

Nevzdávam sa.

HELENA MEZENSKÁ - Návrat k hodnotám.

SkryťVypnúť reklamu

Kým si prezerám stránku (skupinu?) na boku sa objavia ďalší, Matovičovia a Hlinovia, niekoľko revolúcii, povstaní a vzdorov. V překlade Věci veřejné, dnes Okamurovia.

Študujem: potrebujeme nový systém, konkrétne priamu demokraciu, referendá. Politikov zbavíme všetkého vplyvu a moci. Sudcov aj prokurátorov budeme voliť vo všeobecných voľbách, proste raj, rozumieme si. A celý tento plán je pritom len máličko menej realistický ako nadstranícky prezident Fico, ekonomický zázrak v Banskobystrickom kraji, prípadne prieskumy MVK.

(Ozaj, zaprognózujem si. Ak u nás voľby vyhrávajú Mečiarovia, Ficovia a Kotlebovia, na čelo justície by ľudia zvolili, tipujem, niekoho z dvojice Harabin - Sadiki a favoritom na generálneho prokurátora by bol Trnka. Do úvahy pripadá i Netrnka, no len za predpokladu, že sa s ním Fico odfotí na bilbord, predovšetkým na ten medzi krčmou a kostolom.)

SkryťVypnúť reklamu

A spomenul som už referendá? Och.

Švajčiarsky model pripravený pre Slovensko.

Radovan Potočár

Radovan Potočár

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Boli Sme. Zoznam autorových rubrík:  Vážne veciVlažne vážneTrochu scestyPrózaŠkolyEsej?Nezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu