
Podobne ako v Tatrách, aj tu sú tu kopce - o niečo nižšie, jazerá - o dosť väčšie, krásna príroda, a živočíšne a rastlinné druhy, aké inde nenájdete. Napríklad červená veverica a tučnica – jedna z mála európskych mäsožravých rastlín. Možnože sa živí tými vevericami. Veľkých miest je tu málo, skôr veľa dedín a menších osád poprepájaných sieťou autobusov alebo železnicou.
Každoročne sem prichádza veľa turistov: Briti z veľkých miest, ale aj Američania a Japonci. Ďalšiu časť obyvateľstva tvoria pracovníci v hoteloch a rekreačných zariadeniach, všadeprítomní Poliaci, Španieli vyhnaní krízou a hľadajúci štastie v zahraničí, a aj Slováci a Česi.

Ako som už spomenul, nachádza sa tu množstvo jazier - preto ten názov Lake District. Iba jedno z nich má však v názve jazero (lake), Bassenthwaite Lake. Ostatné majú príponu – "mere", čo je staroanglický výraz pre jazero. Na obrázku dole je Windermere, ktoré je zároveň najväčšie jazero v Anglicku. Je dlhé vyše 16 km a na jeho brehu sa nachádzajú rekreačné osady a centrá vodných športov.

Windermere je aj mesto ležiace asi kilometer od jazera s rovnakým názvom. Je malé, má niečo cez 8 000 obyvateľov, ale zato peknú viktóriánsku architektúru. Je to vlastne návrat ku gotike, reakcia na prílišnú symetriu z obdobia priemyselnej revolúcie.

Neďaleko sa nachádza ešte menšie Bowness-on-Windermere. Je tam krásne mólo, odkiaľ sa dajú podnikať vyhliadkové plavby alebo požičiavať ľoďky na veslovanie. Mesto bolo jednou z oficiálnych zastávok olympijskej štafety pred Olympiádou v Londýne 2012.

Ambleside je ďalšie mesto pre turistov, ležiace na sever od jazera. Zo začiatku pripomína typickú rybársku osadu, celkom ako keby som znova čítal Moby Dicka od Hermana Melvila. Kamenné domy s drevenými strechami, móla a kotviace plachetnice. Je tam pár pekných hotelov (stojí za to pozrieť si ich aj zvoku) a spomínané športové obchody, zamerané hlavne na turistiku. Je to úplne iný pocit kúpiť si športové oblečenie v takom krásnom prostredí, ako si ho objednať z internetu alebo vyčkať rad v nákupnom centre, a na tom asi miestni prevádzkovatelia stavajú. Poskytnúť návštevníkovi jedinečný zážitok.

Ešte severnejšie je dedinka Grasmere, pomenovaná podľa ďalšieho jazera. V nej žil a tvoril William Wordsworth, jeden z najvýznamnejších britských básnikov 19-teho stročia. Spoločne so svojim kamarátom Samuelom Taylorom Coleridgeom patrili k mladšej generácii britských romantikov, nazývaných aj “Jazerný básnici.” Za miesto inšpirácie si vybrali prírodu v oblasti Lake District.

Wordsworth má v dedinke pamätný dom (hore), múzeum a centrum pre návštevníkov. Zaujala ma tam najmä komiksová verzia básne od Samuela Taylora Coleridgea, The Rime of the Ancient Mariner. V detskom kútiku som dokonca napísal báseň a nakreslil obrázok.

Okrem básní v Grasmere pečú typické perníky. Nie je to ten mäkký koláč ako ho poznáme my, ale zázvorové sušienky s mierne korenistou chuťou. Podobné, ako Printen v Aachene v západnom Nemecku.

Neďaleko pernikárne je typický kostol zo 7-ho storočia. Vedľa neho sa rozprestiera cintorín s kamennými hrobmi. V noci by sa to miesto dalo nazvať strašidelné alebo gotické.

Lake District ponúka ešte plno iných miest a jazier, ktoré sa oplatia navštíviť. Je tu množstvo historických hradov (najmä okolo mesta Penrith) a na kopce vedú turistické trasy. Počasie je mierne, v lete tu nie je príliš teplo, v zime zase teplota málokedy klesne pod nulu. Často tu prší, ale stačí počkať pár minút a znova svieti slnko. Lake District sa určite bude páčť každému, kto má rád Vysoké Tatry a slovenskú prírodu.