Erik Rédli
Škrtelov účes a krátke šprinty
Keď som mal 16 rokov, dal som sa ostrihať ako Martin Škrtel, vtedy ešte mal vlasy. Tréner na futbale mi radil trénovať krátke šprinty, na zlepšenie obratnosti - po anglicky agility. Poslúchol som ho.
Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík: Cestovanie, Workout a životný štýl, Kultúra a hard rock, Komentáre a troška politiky, Súkromné, Nezaradené
Keď som mal 16 rokov, dal som sa ostrihať ako Martin Škrtel, vtedy ešte mal vlasy. Tréner na futbale mi radil trénovať krátke šprinty, na zlepšenie obratnosti - po anglicky agility. Poslúchol som ho.
...čí už antickí Gréci alebo rodičia na spartakiáde - pohybová aktivita bola vždy súčasťou života ľudí. Dnes sa z neho vytráca, no nemusíme ju za každú cenu vytláčať na okraj, ako tradičnú poštu a telefóny bez dotykového displeja.
Dnes so prvý krát raňajkoval v McDonalde. McMuffin egg & bacon je v OK, hlavne ak máte kupón a práve ste strávili 2 hodiny v gyme. Dali by sa nájsť aj zdravšie raňajky, ale možno by som potom neprišiel na tieto tri veci.
Pre generáciu mladých Európanov z generácie Y je vek 30 rokov to, čo pre ich rodičov a starých rodičov bolo 20. Respektíve, vďaka pokroku a dĺžke života môžu v 30-ke začať to, čo kedysi človek musel stihnúť o desaťročie skôr.
Prvá vec, čo som v nedeľu ráno urobil bol beh do neďalekej dediny cez pole. Po pár sto metroch som si vyzul tesné, staré tenisky a ďalej som pokračoval bosý. Behám, odkedy som sa naučil chodiť, ale až teraz som zistil nejaké veci.
V minulosti deti trávili viac čas hraním sa vonku a nadobudli pri tom pohybové vzorce, ktoré sa im neskôr v živote zišli.
Jem sladkosti, ale nie veľa. takisto viem dodržať zásadu všetko s mierou. Tu je niekoľko tipov, ako sa orientovať vo výžive, najmä čo sa týka cukrov.
Tu je ďalší tréning zo série Total Athleticism. V prvej časti som popísal základné veci. Dnes som to nazval “biceps”, ale na to, aby človek zlepšil biceps musí precvičiť oveľa viac svalov, preto sa na to hodí tento komplexný tréni
...lebo som radšej závislý na ľudskom kontakte. Zapnem si počítač a namiesto toho, aby ma prekvapila narodeninová torta v tvare Google O, som znepokojený. Znepokojený tým, čo všetko o mne Google a Facebook ešte vie a ja to neviem a takisto aj nad tým, že ľuďom radia začínať deň tortou. Dnes sa dožívam veku, v ktorom Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Jim Morrison, Amy Winehouse a ďalší odišli do večnosti. Vtedy na to potrebovali zomrieť. Dnes sú naše identity večné, ako náhle ich zveríme sociálnym sieťam. Už Platón povedal, že skutočný svet je nedokonalým odrazom abstraktných ideí. Dnes sa k tomu ideálnemu svetu vraciame auto log-inom. Čím viac, tým väčšia šanca, že sa úplne odpútame od reality.
Total Athleticism Tréning Total Athleticism rozvíja všetky zložky kondície, podľa článku: hrubá sila a výbušnosť, koordinácia a spevnenie jednotlivých častí tela, a flexibilita a pružnosť. Už keď som čítal pôvodný článok Total Ath
Nedeľná happy hour, ktorá trvá cely deň a preto je waiting time na jedlo aj hodina. Ideálny čas využiť ju na niečo užitočné. Hlad určitým spôsobom podporuje tvorivosť. Na Quore som narazil na návod, že ako efektívne na jazyky.
Rheinold Messner v roku 1970 vyliezol na Nanga Parbat, jednu z Himalájskych osem tisícoviek. Pri zostupe však stratil brata a aj sedem prstov na nohách. Predstavte si, že rodičia vám dajú na starosť mladšieho brata a vy sa vrátite bez neho. Keď človek stratí niekoľko prstov na nohe, výrazne to ovplyvní stabilitu pri chôdzi a lezenie na stene môže zavesiť na klinec. Pol roka sa dával dokopy, hlavne z psychickej ujmy. Bežný človek by to asi nerozchodil. Messner sa však vrátil a zliezol ďalších 13 osem tisícoviek! Niektoré dokonca dvakrát, bez podporného kyslíka a systémom štart – cieľ. Obdivuhodný výkon, ale nie športový. Kondícia je v takom prípade samozrejmosť. Nie je to však len o športe.
Ako trénovať, keď má človek iba málo času? Zázraky nečakajte, ale určité zlepšenie sa dá dosiahnuť aj behom pár minút. A aj malý krok je krok vpred. Behom 20-minútového tréningu musím navýšiť objem práce do tej miery, aby sa telo z tohto šoku spamätávalo ešte aj počas hodín mimo posilňovne. Dá sa to dosiahnuť pomocou jednoduchých intenzifikačných metód. Jednou z nich je skrátenie prestávok medzi cvikmi na absolútne minimum, ďalej môžem zaradiť kombinované série (dva cviky odcvičené tesne za sebou), prípadne troj-série, môžem medzi série cvikov vložiť aeróbnu aktivitu - napríklad skákanie na švihadle alebo populárne burpees. Na podobnom princípe funguje kruhový tréning alebo CrossFit – vykonať sériu cvikov/pohybov v stanovenom limite.
Informácie pre konkrétnu pracovnú úlohu väčšinou nájdeme na jednom mieste, ale informácie na kreatívnu úlohu (napríklad napísať článok) môžu byť rozptýlené všade naokolo. Avšak, nie je jednoduché sa k nim dostať, pretože intenzívne „vŕtanie“ naruší okolité prostredie a môže znehodnotiť náš zdroj. Navyše, kvantita znižuje vzácnosť zdroja. Keď ste smädný, tak za jeden pohár vody by ste dali aj milión. No koľko by ste dali za druhý, tretí, desiaty...?
V predošlom článku som sa zamyslel nad úpadkom pohybovej aktivity u ľudkej populácie. Uviedol som aj tri najčastejšie výhovorky. Dnes ich chcem rozobrať o niečo podrobnejšie a zároveň navrhnúť nejaké riešenie.
Kvalitnejšie potraviny a zdravšie alternatívy sú vždy drahšie. Napríklad, v jednom fast-foode v Londýne stojí vyprážané kurča s hranolčekmi - fried chicken £1.50; ale keď som si vypýtal ryžu, ktorá je zdravšia ako hranolky, cena sa vyšplhala na £4. Podobné cenové „znevýhodnenia“ sú všade. Nečudujem sa, že veľa ľudí nemá inú možnosť, iba žiť nezdravo. Alebo si nosiť vlastné jedlo, čo je nepraktické a nezvyčajné v očiach spoločnosti orientovanej na konzum.
V poslednej dobe sa vedie veľa debát ohľadom našej účasti na olympiáde v Londýne. Zaujímam sa o šport a zdravý životný štýl, preto som sa rozhodol prispieť svojou troškou. Nejdem rozoberať financovanie športu a ani podobné administratívne záležitosti, aj keď aj oni sa určite podieľajú na našich výsledkoch. No jeden z najzákladnejších problémov je celkový prístup ľudí k športu a telesnej výchove. Ako bývalý učiteľ a osobný tréner môžem pripojiť pár pozorovaní o klesajúcom záujme ľudí o pohybové aktivity ako také.