Erik Rédli
Škrtelov účes a krátke šprinty
Keď som mal 16 rokov, dal som sa ostrihať ako Martin Škrtel, vtedy ešte mal vlasy. Tréner na futbale mi radil trénovať krátke šprinty, na zlepšenie obratnosti - po anglicky agility. Poslúchol som ho.
Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík: Cestovanie, Workout a životný štýl, Kultúra a hard rock, Komentáre a troška politiky, Súkromné, Nezaradené
Keď som mal 16 rokov, dal som sa ostrihať ako Martin Škrtel, vtedy ešte mal vlasy. Tréner na futbale mi radil trénovať krátke šprinty, na zlepšenie obratnosti - po anglicky agility. Poslúchol som ho.
Decká v škole nevedia, že čo sú to gymnastické kruhy a kondiční cyklisti to zabalia pri prvom bufete s vyprážaným syrom. V spoločnosti, kde má vzťah k športu takúto formu, nemožno čakať extra motivovaný výkon.
Nerád kritizujem systém a služby, pretože ja sám robím väčšie chyby. No keď čakáte na autobus a ten nejde ani po 15 minútach, tak sa vám minú nápady, že kde ste asi spravili chybu...
Predstavte si cestu z letiska do centra mesta ako výlet Bratislava – Trenčín, kde je Omarova studňa lásky. Nikto nevie, kde je vaša zastávka a máte šťastie, ak vôbec hovorí vašou rečou.
Človek postne na sociálnu sieť niečo hodnotné: článok alebo fotku, na ktorej vidno krajinu a dej. A nič. Keď však postnem trápnu selfie, kde vidno dve natočené tváre, z ktorých jedna je ľadový medveď, tak to má odrazu 50 + lajkov.
Pod Toskánskom si predstavíme teplé počasie, víno a Florenciu, spájanú s rozvojom renesancie, sochou atléta alebo s futbalovým klubom AC Fiorentina. Neďaleko, asi 70 km smerom na Rím, sa ale nachádza ďalšie pekné mesto - Siena.
Róbert Fico je médiami zobrazovaný ako jeden z európskych populistov, niekedy dokonca v jednom vreci s „extrémistami“ typu V. Orbán. To však prináša zlé meno celej krajine. The Economist je celkom objektívny.
Aj po 500 rokoch stále objavujeme veci, ktoré pochádzajú z Florencie: T-bone steak, zmrzlina gelato, výrobky z kože... Okrem týchto drobností sa mi s Florenciou spája týchto pár vecí, ktoré ovplyvnili modernú európsku kultúru.
Burger King. Čakanie v rade, počas ktorého som cez mobil zistil, či tam funguje wifi. Objednal som si čaj - dokonca mali na výber zelený. Po chvíli čakania som s plastovým pohárom s nápisom káva opustil rad pri pokladni.
...čí už antickí Gréci alebo rodičia na spartakiáde - pohybová aktivita bola vždy súčasťou života ľudí. Dnes sa z neho vytráca, no nemusíme ju za každú cenu vytláčať na okraj, ako tradičnú poštu a telefóny bez dotykového displeja.
Dnes so prvý krát raňajkoval v McDonalde. McMuffin egg & bacon je v OK, hlavne ak máte kupón a práve ste strávili 2 hodiny v gyme. Dali by sa nájsť aj zdravšie raňajky, ale možno by som potom neprišiel na tieto tri veci.
Až 107 500 migrantov prišlo do Európy len v Auguste. Nehovorím, že berme každého a budme kamaráti. No čo sa deje v poslednom čase už nie je problém utečencov ale ľudských práv: 71 mŕtvych v kamióne, Orbánov múr, stratené deti...
Pre generáciu mladých Európanov z generácie Y je vek 30 rokov to, čo pre ich rodičov a starých rodičov bolo 20. Respektíve, vďaka pokroku a dĺžke života môžu v 30-ke začať to, čo kedysi človek musel stihnúť o desaťročie skôr.
Belehrad, autobusová stanica. Je tu toľko autobusov, že nevidím na koniec. Atmosférou mi to pripomína Slovensko - autobusové stanice v menších mestách, postavené ešte za čias komunizmu. Celkovo, v meste cítiť bývalý režim.
Navštívil som Sarajevo, aby som zistil, že ako môže na jednom mieste žiť niekoľko náboženstiev. Je to možné, aj keď spomienky na vojnu stále žijú a vieme, že história sa opakuje.
10-te výročie útokov na Londýn. Len jeden zo štyroch útočníkov na Londýnske metro v roku 2005 sa narodil mimo Británie. Ostatní dostali tréning v islamských krajinách, čo mi pripomína báseň Sama Chalupku Turčín Poničan.
Okolo 6 000 ľudí sa zhromaždilo v Bratislave na proteste proti migračným kvótam. V tom istom čase sa tam konal City Downhill World Tour 2015, kde sa bikeri rútia dole zámockými schodmi a ulicami. Jeden even však zrušil druhý...
Často máme predsudky voči ľuďom, ktorí sú určitým spôsobom odlišní - farba pleti, národnosť, náboženstvo. Na Slovensku je to do istej miery pozostatok historických stereotypov - všetko príliš exotické bolo nežiadané.
Prvá vec, čo som v nedeľu ráno urobil bol beh do neďalekej dediny cez pole. Po pár sto metroch som si vyzul tesné, staré tenisky a ďalej som pokračoval bosý. Behám, odkedy som sa naučil chodiť, ale až teraz som zistil nejaké veci.
Dnes som sa znova ocitol na Východe, pretože cestujem z Bratislavy smerom do Levíc. Plus 30 stupňov, preplnený vlak. Chalan pri záchodoch sa snaží čítaž knižku, „God Hates Us“, čo vyznieva celkom ironicky.