Erik Rédli
Prečo nám nevyšiel hokej
Decká v škole nevedia, že čo sú to gymnastické kruhy a kondiční cyklisti to zabalia pri prvom bufete s vyprážaným syrom. V spoločnosti, kde má vzťah k športu takúto formu, nemožno čakať extra motivovaný výkon.
Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík: Cestovanie, Workout a životný štýl, Kultúra a hard rock, Komentáre a troška politiky, Súkromné, Nezaradené
Decká v škole nevedia, že čo sú to gymnastické kruhy a kondiční cyklisti to zabalia pri prvom bufete s vyprážaným syrom. V spoločnosti, kde má vzťah k športu takúto formu, nemožno čakať extra motivovaný výkon.
Nerád kritizujem systém a služby, pretože ja sám robím väčšie chyby. No keď čakáte na autobus a ten nejde ani po 15 minútach, tak sa vám minú nápady, že kde ste asi spravili chybu...
Človek postne na sociálnu sieť niečo hodnotné: článok alebo fotku, na ktorej vidno krajinu a dej. A nič. Keď však postnem trápnu selfie, kde vidno dve natočené tváre, z ktorých jedna je ľadový medveď, tak to má odrazu 50 + lajkov.
Róbert Fico je médiami zobrazovaný ako jeden z európskych populistov, niekedy dokonca v jednom vreci s „extrémistami“ typu V. Orbán. To však prináša zlé meno celej krajine. The Economist je celkom objektívny.
Až 107 500 migrantov prišlo do Európy len v Auguste. Nehovorím, že berme každého a budme kamaráti. No čo sa deje v poslednom čase už nie je problém utečencov ale ľudských práv: 71 mŕtvych v kamióne, Orbánov múr, stratené deti...
10-te výročie útokov na Londýn. Len jeden zo štyroch útočníkov na Londýnske metro v roku 2005 sa narodil mimo Británie. Ostatní dostali tréning v islamských krajinách, čo mi pripomína báseň Sama Chalupku Turčín Poničan.
Okolo 6 000 ľudí sa zhromaždilo v Bratislave na proteste proti migračným kvótam. V tom istom čase sa tam konal City Downhill World Tour 2015, kde sa bikeri rútia dole zámockými schodmi a ulicami. Jeden even však zrušil druhý...
Často máme predsudky voči ľuďom, ktorí sú určitým spôsobom odlišní - farba pleti, národnosť, náboženstvo. Na Slovensku je to do istej miery pozostatok historických stereotypov - všetko príliš exotické bolo nežiadané.
Dnes som sa znova ocitol na Východe, pretože cestujem z Bratislavy smerom do Levíc. Plus 30 stupňov, preplnený vlak. Chalan pri záchodoch sa snaží čítaž knižku, „God Hates Us“, čo vyznieva celkom ironicky.
Ak má niekto rád futbal, ide si zahrať. Ak má rád futbal princ z arabskej krajiny, alebo ropný milionár, kúpi si klub. Teraz má jeden z nich šancu využiť situáciu spôsobenú bojom o prestíž a získať celý futbal.
Tieto voľby sa týkajú nás všetkých, 20% Británie vlastnia cudzinci - veď skoro každý tam kupuje futbalový klub a Londýn už ani zďaleka nie je anglické mesto. Pôvodne bol založený Rimanmi a názov vymysleli tuším Kelti.
Bratia Andreas a Adam Žampovci uvažujú o zmene krajiny, ktorú budú reprezentovať, pretože Slovenský lyžiarsky zväz nedokáže pokryť ich tréningové náklady. Už sme si zvykli na odliv mozgov a aj šikovných pracovníkov, veď prečo by šikovný čašník robil tu za 2,50; keď v zahraničí zarobí minimálne 3x toľko. Rovnako aj naše start-upy a podnikatelia potvrdili, že ak chce nápad napredovať, musí myslieť globálne. No toto je už priveľa, aby od nás odchádzali aj športovci, respektíve menili krajinu z ekonomických dôvodov.
Z našej kultúry sa pre nasledujúce generácie nezachová nič a skončíme ako „čierna diera informácií,“ hovorí to Vint Cerf, viceprezident Google a jeden z otcov internetu, v rozhovore pre denník The Guardian. Preto si strážim svoj papierový Guardian (strážca), skrývajúc sa za veľkoformátovými stránkami v električke, ignorujúc ľudí, ktorí sa buď pohoršujú nad tým, že nevidím starenku krčiacu sa pri štikačke na lístky alebo nerozumejú tomu, že prečo čítam papierové noviny v rade sedadiel určených pre užívateľov smarfónov a čítačiek.
Dnes nás v podstate vychováva Homer Simpson, pretože je najtypickejším reprezentantom rodiča z populárnej kultúry, ktorá má vplyv na všetko, vrátane úpadku tradičnej rodiny. Aj keď Homer žije v klasickej rodine, nie je najideálnejším predstaviteľom rodiča. Našťastie stále existujú ľudia, ktorí dokážu plniť funkciu rodičov aj popri každodennom boji s postmoderným prostredím.
Minulú stredu radikáli zaútočili na redakciu satirického magazínu v Paríži a nechali za sebou 12 mŕtvych. Kto pácha zlo a je mu dokázané, že sa previnil proti zákonom danej krajiny, musí byť potrestaný. Ale dnes už neplatí oko za oko, zub za zub, preto má každý právo na riadny proces. V tejto modernej vojne sú však zapojené obe strany a je ťažké zistiť, kde je pravda a chytiť skutočných páchateľov. Preto v hneve a amoku zaútočíme na to, čo považujeme za najdôležitejšie pre nášho zdanlivému nepriateľa.
'Globálne vplyvy urobili náš život nepredvídateľným', píše šéfredaktor britského denníka The Independent Amil Rajan vo svojom komentári k roku 2014. Ľubomír Jaško pre aktualne.sk začína s tým, že čínsky rok koňa by vlastne mal byť rokom vojnového draka. Poukazuje to na fakt, že za chvíľu nám možno Čína bude diktovať všetko, vrátane kalendára. Takisto sa tam dá postrehnúť rozdielne chápanie toho istého slova – čínsky drak je symbolom prosperity, v Európe je to najväčší nepriateľ. Ak ostaneme pri slovách, slovom roku 2014 podľa slovníku Merriam-Webster je kultúra (culture) a podľa The Independent je to emotikon – obrázok srdca. Úpadok západnej kultúry, srdce konfliktu a hlas srdca sú prvé veci, čo ma napadnú pri čítaní novín v roku 2014. Svet sa zmenil v porovnaní s tým, čo noviny písali pred 5 rokmi.
Futbaloví fanúšikovia si určite pamätajú kvalifikačný zápas majstrovstiev Európy do 21 rokov medzi Talianskom a Slovenskom, keď nás škótsky rozhodca obral o jasnú penaltu a navyše vylúčil dvoch našich hráčov. Pár mesiacov predtým, média takmer ukameňovali japonského rozhodcu Yuchiho Nishimuru po chybách v úvodnom zápase futbalových Majstrovstiev sveta v Brazílii. Zhodou okolností sa oba zápasy skončili výsledkom 3:1 v prospech domácich. Keby však bola povolená video-konzultácia, mohli sa skončiť inak.
Pre mnohých 17. november znamená len deň voľna, prípadne si spomenú na niečo v súvislosti s komunizmom. A to je všetko, čo oslavujeme, aj keď ja som zámerne použil slovo pripomínať si. Význam slova závisí od situácie a predchádzajúcej skúsenosti. Napríklad slovo komunizmus môže byť v Číne chápané inak ako u nás. Rovnako ako drak, zákerná postava v mnohých európskych rozprávkach, je v Číne považovaná za nositeľa šťastia a blahobytu. A verím, že aj u nás sme sa mohli stretnúť s pozitívnou konotáciou slova komunizmus.
Vidiac všetky tie ozdoby a sladkosti v obchodoch takto v októbri...tento rok sa Vianoce asi trocha oneskoria, lebo Santa Claus bude zaneprázdnený faktúrami pre dodávateľov...
Vo štvrtok 18. Septembra sa Škóti chystajú hlasovať v referende o nezávislosti. Chcú sa úplne odtrhnúť od Spojeného Kráľovstva, 15 rokov po decentralizácii moci, keď sa niektoré právomoci presunuli do samostatného parlamentu v Edinburgu. Väčšina ľudí to brala ako krok vpred (povzbudení filmom Statočné Srdce s Melom Gibsonom). Kritici sa zhodli len na tom, že architektonický dizajn budovy parlamentu sa nehodí do historického koloritu hlavného mesta. Budovu navrhol katalánsky architekt Enric Miralles, ktorý zomrel ešte pred dokončením.