
1, Návod na vládnutie
Niccolo Machaivelli sa vo svojich dielach zaoberal problematikou štátu a vládnutia. V jeho názoroch prevláda pragmatizmus a cynizmus: Uprednostňoval rozhodnutia založené na racionálnom uvažovaní pred emóciami, pocit strachu pred láskou a neštítil sa dokonca ani použiť násilie – ak to bolo pre dobrú vec.. Jeho dielo Vladár je akýsi návod na vládnutie, ktorým sa riadia generácie vládcov – od vlády teroru počas Veľkej francúzskej revolúcie, Napoleona, Nacistické Nemecko, až po moderných diktátorov, a aj niektorí prezidenti by sa našli v jeho citátoch. Tu je zopár z nich.
Láska a strach môžu len ťažko existovať pohromade, ale ak si máme vybrať, je oveľa bezpečnejšie byť obávaný než milovaný..
Politika nemá nič spoločné s morálkou.
Podviesť podvodníka je dvojité potešenie.
Nenávisť je možno podnietiť ako dobrými, tak zlými skutkami.
Múdry vládca by nemal byť verný svojim sľubom ak to je v rozpore s jeho záujmami.
Múdry človek urobí na prvý raz to, čo blázon urobí nakoniec.

2, Znovuzrodenie európskej kultúry
Veľa historikov spája Florenciu so znovuzrodením európskej kultúry. Rinascimento doslova znamená znovuzrodenie alebo renesancia a vzťahuje sa na návrat k antike. Európa sa v 14-tom storočí zobúdzala z obdobia temna Stredoveku. K moci sa začali dostávať mešťania a obchodníci a moc cirkvi oslabla. To sa prejavilo aj v umení. Predtým museli byť svätci (málokedy sa zobrazovali bežné postavy) plne zahalení a ich veľkosť musela zodpovedať dôležitosti. Král alebo biskup bol vždy väčší ako roľník, aj keď boli ďalej v priestore. Renesanční umelci, ako napríklad Giotto, začali experimentovať a prinášať emócie do strnulých tvárí. Masaccio namaľoval obraz svätej trojice a ako prvý zachytil lineárnu perspektívu – 3D efekt. Niektorí ľudia údajne chceli vstúpiť do obrazu na stene baziliky Santa Maria Novella, lebo si mysleli, že je živý. To je jedno z miest, kde sa začala renesančná kultúra.

3, Ideálne proporcie
Michelangelova socha Dávida predstavuje akýsi ideál mužského tela, ktorý sa dodnes veľmi nezmenil. Umelci hľadali ideálne proporcie, vracajúc sa k sochám atlétov a bohov zo starovekého Grécka, a venovali sa aj štúdiu anatómie. Micheangelo a Leonardo chodili do nemocníc, kde rezali mŕtvoly, pripevňovali ku kostiam šnúrky, aby ich videli pri pohybe. Botticelliho Venuša alebo postavy z Primavery sú zase blízko ženského ideálu ženského tela. Aj keď populárny trend prezentuje niečo iné, stále lepšie, ako anorektické modelky, z ktorých sa stratili znaky ženskosti. Botticelli dával do svojich malieb viac emócií a fantázie, ako jeho predchodcovia, ktorí mali viac pragmatický prístup. Ako pastier, Dávid musel byť na nohách celý deň a preto na sebe nemohol nosiť príliš veľa svalovej hmoty, ako dnešní kulturisti. Stálo by ho to veľa energie. Jeho lýtka sa zdajú veľké v porovnaní so stehnami, ale lýtka rastú inak, ako väčšina svalov a možno zhrubli od každodennej chôdze. (ako lýtka cyklistov) Športovci a vojaci v špeciálnych jednotkách majú podobné „funkčné svaly“ ako on.

4, Príbehy, ktoré stále napodobňujeme
Machiavelli bol otcom modernej politickej teórie a Dante je zase otcom modernej taliančiny. Ako prvý začal písať v toskánskom nárečí, a nie v latinčine. Predtým bol politický aktivista a vojak a jeho tvorbu ovplyvnila aj láska k žene menom Beatrice. Možno tým začal celú sériu klišé, keď je konanie hlavného hrdinu hnané emóciami, napríklad Rómeo, Veľký Gatsby, Darth Vader a dokonca aj Batman mal Rachel. Vo svojej Božskej komédii sa Dante ocitol uprostred tmavého lesa a cesta sa mu stratila z dohľadu. Každý sa občas ocitne na križovatke, a Danteho tvorba mala vplyv na Petrarcu, Boccaccia, vo Florencii istý čas pobudol aj Geoffrey Chaucer – autor Cantenburských poviedok – a inšpiráciu nájsť aj u Shakespearea (veď Rómeo a Júlia a Kupec Benátsky sa odohrávajú v Taliansku).

5, Peniaze použité na rozvoj umenia a start-upov
V 15-tom storočí vo Florencii vládla rodina Medici. Založili jednu z prvých bánk v Európe a požičiavali peniaze domácim a zahraničným investorom, ktorí chceli financovať svoje aktivity (napríklad kúpiť loď, najať posádku a skúsiť priviezť vzácny tovar). Zaviedli aj dane a vďaka svojim aktivitám (niektoré mohli byť v súlade s Vladárom) nadobudli značné bohatstvo. Okrem výstavby palácov a kostolov podporovali aj vzdelávanie a umenie. Diela Michelangela, Leonarda a ostatných vznikli za ich sponzoringu. Medici boli akýsi renesančný start-up anjel, ktorý investoval do kultúry. Podobné, ako keď si niekto kúpi obraz za milióny, aj keď si nie som istý, že aká čiastka ide umelcovi.