Guns N'Roses v Piešťanoch

Guns N'Roses na Slovensku? Tiež som tomu vo februári nechcel uveriť, ale potom som zistil, že to je pravda. Budú mať v júli koncert v Piešťanoch - niečo ako after party Topfestu. Je to jedna z mojich obľúbených kapiel, tak som sa rozhodol ísť. S kamarátmi sme si kúpili v predpredaji lístky a 13. júla poobede sme nasadli do auta. Celé dva týždne bolo na Slovensku neznesiteľné teplo, akurát v piatok 13-teho pršalo. No čo, aspoň studený novembrový dážď príde o trošku skôr. Do Piešťan sme dorazili v pohode, aj letisko sme našli. Tam nás navigovali na parkoviská, podľa jednotlivých sektorov. Zaparkovali sme a pobrali sa do festivalového areálu Topfestu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

 Program začínal o piatej, hralo viacero predkapiel, tiež celkom schopných. Akurát keď sme vchádzali, tak hral Lukáš Adamec, ktorý vyhral poslednú Superstar, so svojou kapelou Siempre. Poobzerali sme stánky, predávali tam originálne tričká, odznaky a podobné doplnky. Boli tam aj špeciálne stánky so suvenírmi Guns N'Roses a hneď vedľa občerstvenie, kde sme vystáli rad na pivo. K rockovým koncertom to patrí rovnako, ako všetci tí ľudia v tričkách obľúbených kapiel, roztrhaných jeansoch, s náušnicami a tetovaniami, ktorí sa nestarajú o nič. Niektorým dokonca vôbec nevadí, že zabrali miesto niekomu, kto si to tam poctivo odstál už tri hodiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Okolo pol siedmej prišla na rad ďalšia predkapela. Dorian Gray - slovenská hardrocková formácia. Menej známa, ale dalo sa to počúvať. Mne sa páči aj ich názov. Dorian Gray je postava z románu Oscara Wilda o mladíkovi, ktorý v snahe zachovať si mladosť a krásu zapredá dušu diablovi. Dala by sa tam nájsť paralela s rockermi, o ktorých sa dá povedať, že sú večne mladí.

 Nesmrtelnosť rocerov potvrdila aj česká rocková legenda Arakain, ktorá tento rok oslavuje už tridsiate výročie. Mala s nimi vystúpiť aj Lucie Bílá (kedysi s nimi hrávala). Najskôr však odohrali niekoľko pesničiek sami. Starší páni okolo 50-ky, dlhé, mierne prešedivelé vlasy. Ale keď začali drtiť gitary, človek pochopil, že sa dá ostať večne mladý, len treba mať niečo, pre čo sa oplatí žiť. V tomto prípade hard rock. Mali štýlovy´“mike“, čierny, zatočený ako špirála. Po niekoľkých songoch zavolali na pódium Lucii Bílou. Mal som ju zafixovanú ako speváčku nežnejších žánrov, ale čo predviedla včera bolo „hard rockové“- Prišla celá v čiernom, v kožennej krátkej sukni a jej hlas mal riadny rockový drive. Arakain dohrali niečo pred deviatou, latku nasadili poriadne vysoko. Len aby Roses nemuseli podliezať. V poslednom čase mali pár menej vydarených koncertov, stačí si porovnať niektoré vytúpenia zo začiatku 90-tych rokov a tie zo súčasnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

 Technici začali pripravovať stage pre hlavné hviezdy večera. Nosili aparatúru, zapájali video projekciu a strašne dlho utierali podlahu. Asi aby sa nešmýkalo. Dokonca im pripravovali aj nástroje. Čakali sme. Postretával som zatiaľ zopár kamarátov. Organizátori púšťali hudbu. Zachytil som Foo Fighters, Muse a podobné rockové veci. Stále, keď končila jedna pesnička, nastalo na chvíľu ticho. Človek už čakal, že nabehnú Guns, ale nasledoval len ďalší song. Ľudia začínali byť trocha nespokojní. Guns N'Roses sú známy tým, že posúvajú začiatky koncertov. Frontman Axl Rose už dokonca niekoľkokrát úplne zrušil vystúpenie. Každý naňho nadáva, že či vôbec príde, no aj tak každý prišiel na koncert a čakal. Aj to hovorí o popularite Guns N'Roses. Rockerov musíme mať radi takých, akí sú.

Skryť Vypnúť reklamu

 Okolo štvrť na dvanásť technici urobili záverečné úpravy, fascinujúce s akou profesionalitou k tomu tí chlapíci pristupujú, a zhasli svetlá. Potom začala show. Bol som už na pár koncertoch, ale toto som ešte nezažil. Tý chlapi tam nabehli a dávali zo seba 120%. Mali sme štastie, vystihli sme jedno z lepších vystúpení, pripomínajúce ich začiatky. Axl spieval dobre a dokonca aj behal po pódiu. Mal na sebe typický roztrhané rifle, klobúk a slnečné okuliare. Koženné bundy a tričká menil počas koncertu. Jedno z nich bolo s Mickey Mousom. Ostatní členovia kapely v ničom nezaostávali. Gitarista DJ Ashba je zaujíamvý týpek, hlavne jeho prejav. Dával rôzne pózy a gestá k publiku. Myslím si, že sa snažil aj zvádzať ženské. Guns N'Roses hrali prevažne pesničky s posledného albumu, ale primiešali aj zopár starších vecí. Axl postupne predstavola členov kapely. Niektorí z nich mali aj krátke sólo vystúpenie.

Skryť Vypnúť reklamu

 Doteraz sa mi viac páčia stará zostava Guns N'Roses. Nevedel som, čo očakávať od novej. No teraz sa ukázalo, že títo chlapíci naozaj ovládajú svoje nástroje. Bez ohľadu na obsadenie, Guns N'Roses.  je značka. Najmä gitarista Richard Fortus bol dobrý, veci, aké stváral s gitarou, dávajú na chvíľu zabunúť na to, že bola nejaká predchádzajúca zostava. Asi v polovici koncertu na pódium vysunuli piano a zahral klávesák Dizzy Reed. Potom koncert pokračoval a piano nenápadne zasunuli pod vyvýšenú konštrukciu, na ktorej stáli bicie. O chvíľu ho však vrátili, aby zaň zasadol sám Axl Rose. Najskor hral rôzne variácie, rozložené akordy, aby napokon prešiel do intra k November Rain.

 Počasie sa medzičasom umúdrilo, od Arakainu vôbec nepršalo a svietil mesiac, asi november. Axl odohral celú, skoro 9 minútovú pieseň. Nechýbalo ani typické sólo predošlého gitaristu, meno ktorého sa nesmie spomínať, v podaní DJ Ashbu. Pekné, dal aj tanečky. Pred záverečným inetrumentálnym sólom Axl urobil pauzu a napil sa z plastového pohára. Potom zahral tú zmes tónov, ktorá akokeby tam bola navyše. A ešte aj ťahal prsty po klavíri, neviem ako sa tá technika volá. To však ešte nebolo všetko. Koncert trval vyše dve a pol hodiny. Odohrať ho v takom nasadení nie je ľahké, neviem si predstaviť, ako zvládli takmer dvojročné turné začiatkom 90-tych rokov.

 Ku koncu hrali Guns N'Roses väčšinou staršie skladby. DJ Ashba sa napil akoholu, tuším Jack Daniels, a vyprskol zmes bubliniek na obecentsvo. Flašu samozrejme zahodil. Pódium bolo prispôsobené tak, aby sa po ňom dali hádzať predmety a Axlov mike. Technici to potom zbierali. Na koniec, po vyžiadaní, sa ešte vrátili na 2 pesničky. Úplne posledná bola Paradise City. Axl hodil medzi divákov mikrofón - mike. DJ Ashba sa chystal hodiť gitaru, aj letela smerom k nadšeným a trocha unaveným fanúšikom, no v poslednej chvíli ju zachytil na remienku a pritiahol naspäť. Showman. Potom sme sa pobrali k východu. Cesta z parkoviska trvala asi polhodinu, lebo sa tam nahrnulo značné množstvo áut. No nevadí, síce bolo pol tretej, ale na taký koncert sa oplatilo počkať. Možno to Guns N'Roses robia schválne - nechajú fanúšikov čakať, a tí sú potom o to viac nažhavení.

Erik Rédli

Erik Rédli

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieWorkout a životný štýlKultúra a hard rockKomentáre a troška politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu