Škót je brit, prečo by Slovinec nemohol byť Slovák.

Bežným Slovákom sa stáva denno denne, že si ich v zahraničí mýlia so Slovincami a inými stredoeurópanmi. Aj ja som už v Londýne bol Slovinec, Poliak, a aj Čechoslovák, čo v podstate aj som. Potom sa tvária prekvapene, keď im poviem, že Slovinsko ani nesusedí so Slovenskom, dokonca ani jazyky nie sú podobné. Keď som zase hovoril o našom hlavnom meste, ľudia ma prerušovali s poznámkou, „Moscow, yeah“?, hrdí na svoje vedomosti. Už sme si zvykli, že ludia zo západného sveta nemajú bohvieaký prehľad v geografii a dejepise.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Horšie je, keď sa to stane na medzinárodnej úrovni, v médiach. Argument, že každý robí chyby neobstojí. Veľakrát sme už boli prezentovaní ako Slovinsko, Rusov uviedli pod vlajkou ZSSR, Kazachom zahrali hymnu z Borata... Nedávno sa nám opäť podarilo dobiť titulky svetových športových denníkov. Na rozdiel od futbalu, hokeja alebo kanoistiky, vďaka športu v ktorom sme nedosiahli výraznejší úspech hádam od čias Antona Tkáča. Aké je však naše prekvapenie, keď sa dočítame, že cyklista Peter Sagan je Slovinec? Aspoň tak to na svojej stránke uvádzala britská BBC. Nepríjemné, určite. Minimálne pre niektorého z približne 5,5 milióna obyvateľov malej, stredoeurópskej krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane, podobnej neúcty sa dopúšťame aj my voči športovcom a ľuďom zo Spojeného Kráľovstva. Nedávno som čítal správy z tenisu, spomínal sa tam Brit Andy Murray. To sa ešte dá prepáčiť, lebo britská národnost sa vzťahuje ne všetkých obyvateľov kráľovstva. Nedopúšťame sa chyby, aj keď Andy Murray je Škót. No niekedy sa stáva, že ľudia nerozlišujú medzi pojmami Spojené Kráľovstvo a Anglicko. Potom často označia človeka pochádzajúceho zo Škótska, Walesu alebo Severného Írska ako Angličan - "English". A to je problém. Anglicko je len jedna z častí Spojeného Kráľovstva, no pre svoje dominantné postavenie sa zaužíva ako univerzálny názov pre celé ostrovy. Škótsko, Wales a Severné Írsko tiež majú svoju históriu a národné povedomie; a takisto aj samostatné vlády a parlamenty. V podstate, od konca 20. storočia existujú ako samostatné krajiny, len niektoré záležitosti sú spravované centrálnou vládou z Londýna. Pomenovanie Angličan, a dokonca aj Brit ich stotožňuje s Anglickom, od ktorého sa snažia dištancovať. Je to podobné, ako keď sme sa my chceli odtrhnúť od Rakúsko-Uhorska.

Skryť Vypnúť reklamu

Najmä v Škótsku sú spomínané nacionalistické snahy veľmi silné, je možné, že o pár rokov sa úplne osamostatní a vtedy bude označenie Brit chybou. Aj dnes však pre Škótov, alebo Welšanov môže predstavovať rovnakú urážku, ako keď niekto nášho športovca nazve Slovinec. Mnohí sú hrdí na svoj keltský pôvod a tradície, ktoré nie sú Britské ani Anglické, ale Škótske. Je to dané špecifickým vývojom v Škótsku, kde pôsobili iné vplyvy ako na väčšine územia Veľkej Británie. Aj z filmov vieme, že Škóti vždy udatne bránili svoju krajinu a kultúru, akokoľvek to americký režiséri idealizujú. Podobne je to aj vo Walese a Írsku. Preto ak stretnete pravého škóta v kilte niekde v krčme, radšej mu nehovorte Brit a už vôbec nie Angličan.

Erik Rédli

Erik Rédli

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieWorkout a životný štýlKultúra a hard rockKomentáre a troška politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu