
My sme sa hrávali akúsi vojnu, vonku na „železnej klietke“ a kto vyliezol hore na mreže – tak, že sa nohami nedotýkal zeme, bol v „domčeku“ a nemohli ho zabiť. Nenásilne sme tým posilňovali svaly chrbta a vyvíjali cit pre rovnováhu. Neskôr, po prázdninách, nás telocvikár zavesil na hrazdu a väčšina spolužiakov vyžmýkala 5 – 6 zhybov. Rovnako si talentovanejšie deti nenápadne rozvíjajú predpoklady pre oveľa náročnejšie pohyby. V gymnastickej telocvični som videl 8 ročných robiť muscle upy s ľahkosťou spidermana a prešli celú dĺžku telocvične na rukách.
Dnešný životný štýl však deti uberá o tento nevedomý tréning. Ľudia sa prispôsobujú prostrediu a deti sú lepšie v spárovaní dvoch prístrojov ako v zhyboch. Niekedy mám pocit, že to spoločnosť úplne akceptuje ale ak by prišla klasická vojna, boli by sme na tom dosť zle....
Pri hrách vonku, naše ruky a nohy boli unavené, ale nebola to tá nepríjemná vyčerpávajúca bolesť, akou trpíme, keď to preženieme v posilňovni. Dnes nám chýba tréningová rezerva z detstva a preto ju musíme nahrádzať bolestivým cvičením v posilňovniach. (rovnako, kvôli nej možno o pár rokov nebude mať kto strieľať góly na MS v hokeji) Teraz sú maturity. Kto študuje poctivo počas 4 rokov, má čas si všetko poriadne premyslieť, pouvažovať v súvislostiach a v budúcnosti sa mu vedomosti ľahšie vybavia a prenesú do nového učenia. No kto to do seba nahádže tesne pred odpoveďou, tak zažije víkend plný stresu a bolesti a s veľkou pravdepodobnosťou všetko zabudne pár dní po M. Aj zvládanie pohybov si vyžaduje učenie.Dlhodobým, pravidelným cvičením si budujeme rezervu, vďaka ktorej neskôr zvládame aj náročnejšie pohyby jednoduchšie.

Niekedy sa bolesti nevyhnú ani skúsený športovci. Povestná svalová horúčka sa môže objaviť zakaždým, keď vyskúšajú nejaký nový pohyb, na ktorý svaly neboli zvyknuté, podcenia regeneráciu alebo to preženú s tréningom. Pálenie svalov spôsobujú splodiny metabolizmu. Pri nadmernej záťaži sa glykogén – cukor – urýchlene rozkladá na energiu a zostane po ňom odpad. Prostredie vo svale sa zmení na kyslé a my ho cítime v podobe pálenia (môže za to jeden atóm vodíka, myslím). Je to typické pre rýchlostno - vytrvalostné disciplíny, alebo keď cvičím viac, ako vládzem - až začínam vidieť svet rozmazane. Ak však po náročnom tréningu zaradím na 10 – 15 minút ľahší beh, plávanie, pripadne rýchlu chôdzu, rozprúdim v tele krv a škodlivé látky sa zo svalov vyplavia. Niektoré z nich sa znova použijú ako zdroj energie, čiže ešte ušetrím.

Rovnako aj deň po cvičení, keď sa objaví oneskorená svalovka. Je výsledkom adaptácie na tréning. Pri ňom sa svalové vlákna narušia, aby narástli silnejšie a odolnejšie. Ak telo nie je zvyknuté na tento proces, zareaguje prehnane, trhliny sú väčšie (hlavne, keď to preženieme) a objaví sa bolesť. Každopádne, mierny pohyb pomôže, napríklad plávanie a aj masáž.

Svalovej únave sa dá zabrániť aj správnou stravou. Väčšina ľudí konzumuje v strave priveľa sacharidov, a teraz prichádza práve ich chvíľa. Ideálny čas na cukor je okolo tréningu. Aj keď, nie je dobré prehnať to. Dnes som objavil tento športový nápoj . Pre rekreačných cvičencov nie sú nevyhnutné, čistá voda je často to najlepšie riešenie. Kto sa ale sústredí na výkon, môže z neho profitovať. Pri pohľade na zloženie vidím na prvom mieste glukózu (hroznový cukor) a maltodextrín – ktoré sa celkom dobre vstrebávajú. Celkové množstvo sacharidov je tesne pod 6g ma 100ml, čo dodá svalom dostatok energie ale nezaťaží trávenie na toľko, že by to ovplyvnilo výkon alebo spomalilo spaľovanie tukov. Aj odborníci odporúčajú nápoje s týmto pomerom sacharidov (cukry) – keď už ich naozaj potrebujem. Má aj nejaké vitamíny, ale v tomto prípade vám lepšie poslúži jablko zo záhrady.