
Grungeových kapiel bolo v okolí Seattlu viacero, no v pamäti väčšiny ľudí ostane Nirvana. Grunge bol vlastne východisko z nepriaznivej situácie koncom 80. Ro(c)kov, keď tradičný rock trpel kvôli novo vzniknutej mánii MTV pop-stars – jedna sa dožíva tento 30 a ďalšia 21. MTV začala ponúkať umelcov, ktorých majú ľudia radi a väčšina ľudí preferovala ľahšie pop-songy, ktoré neskôr prerástli do mánie chlapčenských a dievčenských kapiel a ešte o desaťročie neskôr do idolov superstar.
Niektoré kapely pochopili, že ak chcú prežiť, tak musia zmeniť štýl a ostrihať si vlasy. Preto začiatkom deväťdesiatych rokov vznikli „soft“ albumy Bon Jovi a Aerosmith. Ďalšie kapely hľadali nové publikum pre svoj nepochopený rock – preto sa presadila fráza „big in Japan“. A niektoré sa nehrali na nič a hrali Grunge, čo dodnes nikto nevie poriadne vysvetliť, tak isto ako nikto nevie interpretovať lyrics Smells Like Teen Spirit.
Samozrejme, tento prechod od hard rocku k popu nenastal behom jednej noci. V okolí LA bolo v 80. rokoch plno kapiel, ktoré hrali tzv. glam metal. Nosili dlhé vlasy, make-up tesné legíny a ich skladby boli zmesou metalových riffov a popových textov, ktoré opisovali alkohol alebo ďalšie dve veci. Niektoré kapely boli viac-menej paródiou na rock, iné mali v sebe trošku hudobného nadania a inšpirovali sa staršími kapelami ako Led Zeppelin, Pink Floyd a Kiss.
The Kiss ako keby začali éru glam rocku a preslávili sa make-upom. Ako prvý si však make-up nasadili Hanoi Rocks, ktorý mohli byť oveľa známejší, ak by sa ich bubeník nezabil v aute, ktoré šoféroval Vince Neil z ďalšej kapely Motley Crue. Ak si pozriete videoklip kapely Poison Talk Dirty to Me, budete mať živú predstavu o glam rocku z 80-tych rokov. Glam rockové prvky sa vyskytujú aj v tvorbe o niečo starších kapiel Van Halen, Whitesnake, Bon Jovi...

Koncom dekády 80s však prišla jedna kapela, ktorá zmenila naše nazeranie na tento často až gýčový rock žáner. Guns and Roses, podobne ako Nirvana, trvali len krátko, no zanechali stopu vďaka albumu Appetite for Destruction z 1987. Možno je to skreslený názor fanúšika, ale v ich podaní znie glam rock uveriteľnejšie a má určitú hodnotu. Minulý mesiac som bol na koncerte ich Tribute band v Bratislave a vtedy som si uvedomil, že kto je dobrý, nemusí sa báť toho, že naňho ľudia zabudnú. Ani na Kurta Cobaina sme nezabudli.
Basgitarista Guns N Roses, Duff, bol posledný, kto videl Kurta živého na letisku pár dní pred jeho smrťou. Obaja pochádzali z okolia Seattlu a aj keď bol Cobain rozhádaný s front manom Guns and Roses Axlom (s Axlom bol rozhádaný každý, dokonca aj členovia kapely), Duff sním udržiaval občasný kontakt. Vo svojej autobiografii uvažuje o tom, čo by sa stalo, keby išiel z letiska ku Kurtovi domov – čo ho aj napadlo. Vedel, že Kurt prežíva ťažké obdobie, obaja prežívali ťažké obdobie.
Duff McKaggan mohol pre nás zachrániť Kurta Cobaina. Popravde, mal veľké problémy so záchranou samého seba a kvôli stavu svojej pečene musel nadobro prestať a alkoholom. Dnes stále hrá na basgitare, píše ekonomický stĺpček pre Seattle Today? A vo svojej autobiografii sa znepokojuje nad aktivitami svojej dcéry, hoci sám kedysi vystrájal oveľa horšie veci. Jasný znak toho, že človek časom dozrieva a náš názor naňho sa mení. Na druhej strane, je dobré, že v našich spomienkach existujú aj rebeli ako Kurt Cobain.