
Sedemnásteho novembra 2014 si pripomenieme 25. výročie Nežnej revolúcie, ktorá viedla k ukončeniu studenej vojny. Ale v tomto istom čase uplynul už rok odvtedy, ako sa ďalšia studená – alebo cool – vojna začala na Ukrajine. Vojna je “cool” v modernom svete, pretože umožňuje krajinám rozširovať svoju zónu vplyvu a takisto im pomáha zarábať peniaze. Zárobky sú priame, z predaja vojenskej techniky; a nepriame, lebo krajiny môžu využiť vo svoj prospech situáciu na trhu, ktorá vzniká v dôsledku sankcií.
Dnes síce môžem kedykoľvek zájsť na kávu do Viedne – aj keď by som asi uprednostnil pivo v Hard Rock Cafe - ale vyšlo by ma to o dosť drahšie, ako v malom meste na Slovensku. Bratislava sa, čo sa týka cien, približuje Viedni. Podľa prieskumu Eurostat je naše hlavné mesto piatym najbohatším regiónom v Európe; keď berieme do úvahy HDP na obyvateľa. Ďalší slovenský región v poradí, západné Slovensko, je až okolo 329. miesta! To najlepšie dokumentuje oneskorenie zmien, ktoré mali nastať po páde komunizmu. Na niektorých miestach meškajú 25 rokov. Kandidát na primátora Bratislavy v televíznej debate poznamenal, že keď zahraničný investor vystúpi v Bratislave a uvidí súčasnú hlavnú stanicu, veľmi rýchlo si svoj plán rozmyslí a rovno nasadne na spiatočný vlak. Preto sa musíme spoliehať na krátkodobé projekty podporujúce míňanie peňazí, napríklad nákupné centrá. Ale takýto spôsob myslenia nemôže priniesť dlhodobé zmeny.
Pred rokom 1989, sa vytvárali pracovné miesta, často umelo, aby sa splnil plán, podľa ktorého každý musel mať prácu. Štátnemu rozpočtu to však veľmi nepomohlo. Po revolúcii sa situácia zlepšila najmä pre šikovných a rozhľadených ľudí, ale krajina ako celok sa neposunula tak ďaleko, ako si mnohí predstavovali. Aj keď v rámci ekonomického rastu patríme medzi najlepších v Európe, nezamestnanosť stále stagnuje na úrovni z pred 20-tich rokov. Našu ekonomiku ťahá len niekoľko kľúčových odvetví a vďaka novým technológiám klesajú nároky na pracovnú silu. Opäť, zmenu cítia len niekoľkí šťastlivci a ostatný si môžu hľadať prácu inde. Tam však čelia obrovskej globálnej konkurencii a umelé pracovné miesta v nej neexistujú – alebo ich zaplnia roboti v automobilkách. Ten, kto je ochotný podstúpiť dlhý a namáhavý proces, si dokáže vybudovať kariéru a zabezpečiť dlhodobý profit. Často je však nútený ísť tak ďaleko za hranice svojej zóny komfortu, že sa ani nedá hovoriť o zlepšení situácie z pred roku 1989.
Nanešťastie, mnoho ľudí stále berie vzdelanie, prácu a peniaze ako niečo garantované. Nežná revolúcia vypestovala u ľudí akýsi kompenzačný prístup, keď malá zmena smerom k lepšiemu ospravedlní neskoršie odchýlky. Často sa však odchýlky nepodarí ustrážiť a situácia je ešte horšia, ako pred zmenou. Je to niečo podobné, ako keď idete do čínskej reštaurácie a máte na výber medzi ryžou a opekanými rezancami so zeleninou. Veľa ľudí si vyberie rezance, s vidinou zdravšej alternatívy. Neskôr poobede si dajú kávu a k nej aj zákusok, alebo aj dva, môžu si ich ho dovoliť, lebo to vykompenzovali zdravým obedom. Všeobecne však jedna porcia rezancov obsahuje viac kalórií ako rovnaká porcia ryže. A tých pár kúskov zeleniny stratilo veľkú časť svojej dávky vitamínov už počas procesu prípravy. Problém je, že na Slovensku niektorí ľudia jedia tieto koláče už od roku 1989. Stále žijeme v opojení západnej kultúry, ale nikto si neuvedomuje, že čínsky drak sa blíži, takisto ako sa tu rozšírili čínske reštaurácie.