Dajme deťom príklad, aby ďalšie OH boli lepšie.

V poslednej dobe sa vedie veľa debát ohľadom našej účasti na olympiáde v Londýne. Zaujímam sa o šport a zdravý životný štýl, preto som sa rozhodol prispieť svojou troškou. Nejdem rozoberať financovanie športu a ani podobné administratívne záležitosti, aj keď aj oni sa určite podieľajú na našich výsledkoch. No jeden z najzákladnejších problémov je celkový prístup ľudí k športu a telesnej výchove. Ako bývalý učiteľ a osobný tréner môžem pripojiť pár pozorovaní o klesajúcom záujme ľudí o pohybové aktivity ako také.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Základom je pozitívny vzťah k danej činnosti, v tomto pripade športovej aktivite. Hovorím teraz najmä o deťoch, u ktorých ešte prevláda tento motivačný faktor. Podchytenie tejto vekovej kategórie je najdôležitejšie, lebo talent treba rozvíjať od útleho veku. Žiaľ, tento pozitívny vzťah sa v poslednej dobe vytráca, záujem klesá. Pred pár rokmi boli napríklad ihriská v okolí môjho paneláku plné detí. Pamätám si, že “futbalisti” sa hádali s “hokejistami” o ihrisko. Dnes je to ihrisko prázdne, plot otrhaný. Občas tam chalani skúšajú triky so skateboardom, inak nič, len ľudia, ktorí venčia panelákové psy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobné je to aj so školskou telesnou výchovou. Deti to berú na ľahkú váhu, nosia si z domu ospravedlnenky a rodičia ich v tom podporujú. Mladí potom nemajú všeobecnú kondíciu, ktorá je základom pre ďalší športový rozvoj. Navyše, upadajúca kondícia jednotlivcov sa prejavuje na vývoji celej spoločnosti. Naši predkovia boli oveľa zdatnejší, lebo sa museli všade presúvať pešo, pracovali rukami a nemali toľko lákadiel.

Druhá vec, čo žiakov priláka k športu, je príklad rodičov. Dieťa napodobňuje činnosť ľudí z bezprostredného okolia. No aj u nich niekedy prevláda nechuť a pohodlnosť, pozorujem to napríklad vo fitnesscentrách. Niektorí ľudia ako keby očakávali, že prídu medzi nablýskané stroje, odcvičia pár sérii, vypijú iontový nápoj a výsledok sa dostaví. Bez prílišnej námahy. No takto to nefunguje. Podstatou sú fyziologické zmeny v tele v dôsledku tréningu, bez ohľadu na to, kde ich dosiahnem. Cvičiť sa dá aj doma s minimálnym vybavením.

Skryť Vypnúť reklamu

Nehovorím, že zlepšením prístupu k športu sa situácia zlepší natoľko, že sa medaily len tak posypú, ale je to možnosť, ako začať. Základ úspechu je prístup spoločnosti k danej aktivite. Nemôžeme predsa uspieť v niečom, čomu neprikladáme váhu, čo je nám ľahostajné. Určite sa veľa povaľačov nájde aj v USA, ktorý to v Londýne vyhrali počtom medailí. No takisto je tam aj veľa ľudí, ktorí to berú vážne a makajú. My sme malá krajina, a preto im, čo sa týka potenciálu, nemôžeme konkurovať.

Erik Rédli

Erik Rédli

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieWorkout a životný štýlKultúra a hard rockKomentáre a troška politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu