
Futbalové federácie sľubovali, že zavedú opakované video záznami, aby sa predišlo rozhodcovským chybám, ktoré v poslednom období spôsobili niekoľko kontroverzií. Tí, čo sa tešili, že si vychutnajú každý detail majstrovstiev Európy 2016, však ostali sklamaní. Budú sa musieť dokonca zaobísť aj bez opakovaných záznamov televízii. Navyše, pod hrozbou sankcií, televízie nemôžu kresliť ani pomocné čiary na obrazovke, ktoré pomáhali posúdiť pozíciu hráčov v rozhodujúcom okamihu. Je to výsledok najnovšieho rozhodnutia Európskej futbalovej únie UEFA, ktorá divákom odoprela právo vedieť pravdu. A média sa neodvážia riskovať hnev veľkého brata, ktorý najviac plní peňaženky športových kanálov.
Ďalšou témou sú opakované video záznami priamo počas zápasov. V mnohých športoch sa používajú pri posudzovaní sporných situácií, napríklad v hokeji alebo v americkom futbale. Ľahko by sa dali zaviesť aj do futbalu bez toho, aby výraznejšie natiahli čas zápasu. Futbalový expert Milan Lešický v televíznej diskusii povedal: „Nevidím problém, prečo by štvrtý rozhodca nemohol mať prístup k obrazovke a komunikovať s televíznou réžiou a hlavným rozhodcom.“ Telefonát a spätné vzhliadnutie situácie by nemali zabrať viac ako 60 sekúnd, o nič viac ako zaužívaná konzultácia s video rozhodcom. Navyše, študent je schopný pripojiť sa počas hodiny na internet a nájsť odpoveď na otázku učiteľa, prečo by podobnú výhodu nemohol využívať aj rozhodca?
Marcel Merčiak, populárny komentátor, nazval rozhodnutie UEFA krokom späť. Ďalší komentátori tvrdia, že rozhodnutie má utajiť chyby rozhodcov. Ale prečo niektoré chyby majú ostať utajené, keď všade inde sa technológia využíva na odhaľovanie chýb? Čakajúc na metro v Londýne, neznámy hlas nás ubezpečí, že sme neustále pod dohľadom bezpečnostných kamier – v záujme našej bezpečnosti. Vyzerá to skoro ako z románu George Orwella. Kamery sa používajú na bankomatoch a v obchodoch na odhalenie zlodejov. Ak však upriete tímu víťazstvo v dôležitom zápase; nie je to tiež krádež? Veď v profesionálnom futbale sa točí oveľa viac peňazí ako je cena jedného ukradnutého futbalového trička, alebo ako sa nachádza na bežnom účte v banke.

Technológia by mala podporovať fair play a nie naopak. Využíva sa v každej sfére života, niekedy aj v protiklade s našimi preferenciami. Na niektorých pracoviskách ste neustále monitorovaný kamerou a napomínaný vedúcim, len čo si doprajete minútku na oddych. Ten istý vedúci, zhodou okolností spolumajiteľ futbalového klubu, však ani okom nemihne, ak jeho tím zvíťazí kvôli chybe rozhodcu. V starovekom Grécku ľudia športovali pre šport samotný a pre česť; dnes šport používajú na zarábanie peňazí. Oboje sa zneužíva na zisk moci a prestíže. Cisár Nero zneužil podvod a hrozby, aby si zabezpečil víťazstvo v pretekoch konských záprahov v Olympii. Nanešťastie, má mnoho nasledovníkov v radoch vládnucej vrstvy, ktorý využívajú šport ako mašinériu na zarábanie peňazí a budovanie reputácie “veľkého brata” fair play.