
Problémov je niekoľko a nevidím do situácie natoľko, aby som ich tu podrobne rozoberal a ponúkal riešenia. No vidím jasne, ako je na tom naša mladá generácia čo sa týka športu a zdatnosti. To nie je len otázka reprezentácie, ale reálne problémy by mohli vzniknúť aj pri obrane krajiny. Veď v 12-minútovom behu sa už za dobrý výsledok považujú aj 2km (ideálne sú 3km a viac) a napríklad ani ja neviem poskladať samopal. Preto je ešte horšie, keď sa krajina pripravuje o svoj potenciál, či už odchodom pracovnej sily alebo inteligencie. Lebo kto sa uchytí v zahraničí, ten by výrazne prispel aj k rastu domácej ekonomike. Rozdiel je, že v zahraničí je aj on primerane odmenený za svoju produktivitu.
Problém je aj v našom smerovaní v 90-tych rokoch, keď sme očakávali zázrak v Európe, povzbudení štvrťfinále na ZOH v Lillehameri a stavajúc na tabuľkách školských rekordov z 80-tych rokov. Minule som si na jednej strednej škole všimol rekordy žiakov a stále to boli tie z 80-tych rokov. Deťom chýba disciplína pri tréningu, muscle up sa učia v rifliach s mobilom v ruke, namiesto toho, aby sa k nemu dopracovali v gymnastických cvičkách pod dohľadom trénera. Potom by možno aj vedeli, že načo je to dobré a tento zmysel pre disciplínu by sa prejavil aj v bežnom živote celej populácie.
Možno máme pár šikovných športovcov, no nedokážeme vychovať kompletne zdatnú generáciu. Alebo, každý kto je talentovaný (a má prostriedky) odchádza za lepšími podmienkami do zahraničia. Rovnako nedokážeme na Slovensku udržať mozgy a šikovné ruky, ktoré vidia šancu v zahraničí. Väčšina dobrých žiakov sa chystá študovať v Čechách, alebo ešte ďalej, a odtiaľ sa už ťažko vracia.
Rozdiel je, že jeden dobrý robotník krajinu nezachráni, ale jeden talentovaný športovec jej dokáže aspoň urobiť dobré meno v zahraničí. Niektorí namietajú, že športovec musí mať potenciál, aby mu štát venoval dostatok finančných prostriedkov. Znova sa vynára paralela so start-upom. Investor musí rozpoznať, či nápad má budúcnosť, alebo nie. Najmä Adam Žampa svojimi umiestneniami už pár krát potvrdil, že potenciál tam je.
Možno je to neperspektívne z hľadiska ekonomiky – investovať toľko peňazí - lebo medaily sa žrať nedajú, ale čo je dnes ekonomicky dobré riešenie? Veď aj zmena výmenné ho kurzu a rast inflácie majú pozitívne aj negatívne dôsledky, rovnako aj opatrenia ECB, dokonca aj sankcie proti Rusku.
V Liverpoole si vážia Martina Škrtela, potvrdil mi to sprievodca na štadióne počas mojej návštevy v čase, keď som na chvíľu aj ja skúšal šťastie za morom. Zistil som, že pár ľudí robí Slovensku dobré meno. Na druhej strane, naši politici majú v zahraničnej tlači prívlastok „XY z postkomunistickej krajiny“. Preto by sme mali zozbierať prostriedky a podporiť talent, lebo sa môže stať, že onedlho za nás budú hrať hokej Rusi alebo výber talentov outsourcujeme niekam do Južnej Ameriky, kde to stojí menej peňazí.