Deň Zeme s Jánom Pavlom II. na Slovensku

Asi pred týždňom mala sviatok naša Zem. Vždy si 22. apríla spomeniem na jej veľký deň, už 18 rokov. A tiež aj na nebohú hlavu rímsko-katolíckej cirkvi Jána Pavla II. Práve vtedy bol u nás na Slovensku, vo Vajnoroch. No my sme boli vtedy v Trnave, oproti tzv. Fízlárne, pri Zverinci, ako sa hovorilo galérii vystavených portrétov nadľudí v životnej veľkosti, ktorých sme museli dobrovoľne voliť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Prešloiba pol roka od Nežnej revolúcie,kedy sme na námestí pod balkónom ukazovania, aký mal aj Achnaton vAchetatone, štrgali kľúčikmi od bytu a bicykla Mariánovi Labudovi, keď nanás ako občan volal: „Občania!“ Zazneli aj prognózy, že o 5 rokovdobehneme Rakúsko, žiaľ, nepostálo, vlieklo sa ako slimák ďalej. Bližšiek pravde boli Meky Žbirka a Laco Lučenič, ktorí sa vynorili spoza rohuMliečneho baru v džínach, kopačkách a s gitarami v tvrdýchfutráloch, aby o chvíľu z balkóna divadla zanotovali Čierny kvet. Noa pol roka po tomto teátre sme sa zišli pri zrušenom a rozpustenom Zverinci,aby tu po nás niečo zostalo. Detský lekár Stano Križan vymyslel darovať Zemi najej narodeniny krásny darček - lipku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Častochodím touto najfrekventovanejšou časťou Trnavy, ktorá vedie z centrana stanicu. Lipka vyrástla, oslávila svoju dospelosť, dobiehala svoje asi40-ročné sestričky. Pamätám si totiž, že krátko po polovici 60. rokov sav tejto časti zakryl občas priveľmi zapáchajúci potok betónovýmiprekladmi, ktoré sa zaviezli hlinou a do prevýšených brehov Trnávky sazasadili stromčeky. Od tých čias mohli príslušníci Verejnej bezpečnostiv neďalekej bývalej budove Okresuvetrať aj počas burgyňovej kampane.

Obrázok blogu

Minulýtýždeň som však v tomto parčíku zostal stáť ako obarený – stranu chodníka bližšiek zamaskovanej Trnávke začali rozširovať asi o dva metre,a v istom úseku sa mi zdala až podozrivá medzera. Len to nie, aby obeťoubola „naša“ lipa! No veru, nebol som si istý, kde presne stála. Našťastie, kýmostatní pred 18 rokmi pracovali, ja som fotil. Hneď, ako som prišiel domov,vytiahol som staré negatívy a strkal do skenera. Uf! To som si vydýchol!„Naša“ lipka tam stojí, statná, neďaleko sochy Štefánika, poznať ju podľamierneho zalomenia asi v strede kmeňa, v korune. Tu je pár fotiekspred 18 rokov:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Áno, jeto ona, aj na tej prvej farebnej, aj na tejto nižšie, za stožiarom štátnej vlajky:

Obrázok blogu

Na tomistom filme som našiel ešte zopár ďalších aprílových dní a jedenprvomájový roku 1990:

Obrázok blogu

Nechýbavám nič na námestí?

Obrázok blogu

Aniteraz?

Obrázok blogu

Nie,nemyslel som ľudí.

Obrázok blogu

Anitoto tu spred tamtoho roka.

Obrázok blogu

Bingoooo!Trojička! Súsošie Najsv. Trojice Božej, ktoré na hlavnom trnavskom námestístálo od roku 1695. Zhotovil ho Ján Krištof Khien. Po predchádzajúcichskúsenostiach s ničivými požiarmi mesta (1666, 1683) tu Trnavčania pôvodnezamýšľali dať postaviť sochu sv. Floriána. Iba v búrlivom roku 1918 na nejurobili menšiu úpravu – otĺkli na podstavci erb Habsburgovcov. Koncom roka 1949sa súdružke S. (Lev Sýrsky by ju pochválil) podarilo presadiť jej rozobratie. Jednotlivédiely súsošia boli tak poschovávané po rôznych depozitároch, že sa o 40rokov ani všetky nenašli. Iniciatívy občanov o jeho znovupostavenie (1966,1967, 1988) zostali nevyslyšané, samo sebou, národný výbor sa touto otázkouzačal zaoberať až s novou, ponovembrovou žiadosťou z roku 1989.Pôvodne malo stáť v kúte námestia, pri pošte, ale po rekonštrukciipoškodených dielov a nahradení novými, ak sa dobre pamätám, takz kameňa z lomu na Dobrej Vode, stojí od 21. novembra 1993 na mieste, kdevždy stálo. Ibaže sa nepozerá pôvodným smerom k Mestskej veži, aby vítalonávštevníkov prichádzajúcich do mesta už nejestvujúcou Hornou bránou, alek Hrubému kostolu, odkiaľ k nemu každoročne prichádza procesias údajne zázračným obrazom Panny Márie Trnavskej, na pamiatku tejz 21. novembra 1710, kedy sa Trnavčania modlili za zastavenie šíreniamorovej nákazy. Úspešne.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ktovydržal až potiaľto, mám preňho ešte bonus. V Bratislave zhorelo prírodnékino, a v Trnave krátko na to, 1. mája 2008, otvorili zrenovovanýamfiteáter. Deň pred oficiálnym otvorením som nazrel dnu, brána bola otvorená,odstránené boli aj bariéry z chodníka. Celé mesiace rekonštrukcie som sachcel zblízka pozrieť, ako si remeselníci poradili s gotickou kaplnkou,ktorá svojho času stála sa mestskými hradbami na ceste do Modranky,a ktorou takrečeno viedol múr prírodného kina. Konečne som sa mohol.Dokonca mi majstri pomohli tým, že nestihli osadiť na kaplnku mreže. Madonus dieťaťom som si mohol odfotiť v plnej kráse..., no, ešte ju musia vziaťdo parády reštaurátori.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok bloguObrázok bloguObrázok bloguLadislav Šebák

Ladislav Šebák

Bloger 
  • Počet článkov:  169
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Optimista bez dlhodobých plánov, s očakávaním, čo prinesie zajtrajšok, šok, šok, šok... Zoznam autorových rubrík:  Trnava dnes a kedysiTrnava 20. storočiaTrnava 21. storočiaHistóriaFotky z balkónaDetiFikcieLumpáreňSpomienkyDedkove spomienkyTrampingVeselé historkyÚvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu