
V roku 1686 vydal Anthoni Ernst Burckhard von Birckenstein vo Viedni učebnicu geometrie s názvom Erzherzogliche Handgriffe des Zirkels und Linials. Príručka kruhov a priamok bola určená pre osemročného princa Jozefa (1678 – 1711), syna uhorského a českého kráľa, rakúskeho arcivojvodu a cisára Svätej rímskej ríše nemeckého národa Leopolda (1640 - 1705). Kniha obsahuje 110 zobrazení uhorských miest, hradov, pevností a kaštieľov, v horných častiach s konštrukčnou geometrickou štúdiou. Veduty sú doplnené figúrami, často ide o motívy spojené s tureckou hrozbou a drancovaním.
Autorom medirytín kombinovaných s leptom (s jednotným rozmerom 163 x 100 mm) je Holanďan z Utrechtu, Justus van der Nypoort (okolo 1625 – po 1692), ktorého prítomnosť je zaznamenaná medzi rokmi 1677 – 1681 v dnešnom Slovinsku (hrad Valvasorjev). V roku porážky Osmanov pri Viedni (1683) vyšla v kalendári vydanom Trnavskou univerzitou Nypoortova veduta Trnavy, ktorá sa o tri roky objavila aj na 33. strane spomínanej arcikniežaťovej geometrickej príručky (v plnej kráse som ju predstavil v článku Veduty Trnavy). Spolupráca s kníhtlačiarňou tunajšej jezuitskej univerzity (počas jej existencie s ňou spolupracovalo okrem Nypoorta ďalších 90 umelcov z radov protestantov) pokračuje aj počas ďalších rokoch, ale v roku 1691 už spolupracuje s Georgom Matthiasom Vischerom na sérii obrázkov záhrady v Kroměříži, zhotovuje oltárnu maľbu v kaplnke na Sv. Kopečku pri Olomouci, svojimi maľbami v roku 1692 zdobí lekáreň v Hradišti. Po tejto zákazke sa jeho stopy strácajú.
Učebnica geometrie sa dočkala ďalších vydaní v Augsburgu – v rokoch 1689, 1697, 1698, 1699, 1713 a 1731, a ak som dobre rozumel maďarskému textu (viem iba pár nadávok, čo som sa naučil onehdá v pionierskom tábore), tak táto kniha vyšla aj v roku 2001 v Maďarsku, prípadne len štúdia k nej. Viedenské vydanie z roku 1686 by sa malo nachádzať v Pamätníku národného písomníctva v Prahe, na internete som našiel dva-tri portály, ktoré ponúkajú samostatné grafické listy. Najviac týchto vedút som stiahol (dúfam, že beztrestne) z www.sosantikvarium.hu, zopár s námahou z www.HunBook.hu. Samozrejme, byť primátorom mesta, ktoré sa vyníma ako starožitnosť v internetovej aukcii, alebo neďaleký hrad, vymetiem mestskú pokladnicu a klikám a klikám, aby som získal pre radnicu alebo miestne múzeum originál.
Pre tých, čo na originály tiež nemajú, sem vložím (zúsporných dôvodov bez štúdií z geometrie v hornej časti obrázkov) aj miesta,ktoré sa mi nepodarilo identifikovať a miestopisne zaradiť, napr. Domanis, pri hesle Rapos ma zasa zasypali odkazy s Dušanom Rapošom. Pevnosť Comora (Komárom) sa nachádzala naDunaji, teda na dnešnej hranici, Novigrad(Nógrád) je zrejme Novohrad v Maďarsku, ale s historickým centrom vLučenci na Slovensku, Giarmat (Balassagyarmat,Balážske Ďarmoty) kúsok za hranicou.
Osobne som veľmi rád, že si konečne viem predstaviť, akovyzeral strážny malokarpatský hrad Elesko( Ostrý Kameň), alebo mne dobre známy Berencz(Branč), prijal by som, keby medzi zvyšnými, dosiaľ nevygooglovanými stránkamiučebnice arcikniežaťa Jozefa, figurovali aj moje srdcové záležitosti ako hradKorlátka nad rozbežským šenkom, Dobrovodský hrad nad krčmou Blava, Čachtickýhrad nad pohostinstvom vo Višňovom, Plavečák, Tematín, Topoľčiansky nadPodhradím, Smolenický...Tak okrem spomínaných a boldom zvýraznených vedút sú tu aj ďalšie,miest v dnešnom Maďarsku, Rumunsku, Chorvátsku, Srbsku, Slovinsku, na Ukrajine,miest, kam sa zatúlal Nypoort v horúcich časoch po Uhorsku, prípadne ich opajcol od starších kolegov. Sú na nichešte Altenburg (Mosonmagyaróvár), Babotsh (Babócsa), Buiak (Buják), Calo(Nagy-Kálló), Czesznk (Csesznek), Czobancz (Csobánc), Deveczer (Devecser), Dotis (Tata), Eczet (Nagyecsed), Erla (Eger,Jager), Esseck (Eszék, Osijek), Funfkirchen (Pécs, Päťkostolie), Gesztes (Várgesztes), Gran (Esztergom, Ostrihom), Hatwan (Hatvan), Hegyesá (Hegyesd), Lenti , Lindva (Alsólendva, Lendava), Munkatsch (Mukačevo), Nembti (Lenti), Oedenburg (Sopron, Šoproň), Offen(Buda), Ozora, Palotta (Várpalota), Presnitz(Berzence, Breznička), Raab (Győr), Sabaz (Šabac), Sarvos (Szarvas, Sarvaš), Sendre(Szendrő), Sengrot (Zalaszentgrót), Serinwar (Zrínyiújvár), Schambock (Zsámbék), Sigeth (Szigetvár), Simontorna (Simontornya), Stulweissenburg (Székesfehérvár), Szadvara (Szádvár), S. Martinsberg (Pannonhalma), S. Nicolaus (Törökszentmiklós), Tolna (Tolnatamási), Ugod, Varda (Kisvárda), Vesprin(Veszprém), Weitzen (Vác), Vicegrad (Visegrád), Wihitsch (Vécs), Zatmar (Szatmár), Zolnok (Szolnok).










































































