Slovenské pohádky

Česi si neraz posťažujú, že im chýba „povinné“ sledovanie pondelkových slovenských inscenácií v spoločnej československej televízii. Ich deti preto už nevedia, čo to znamená upratať riad, čo je to korytnačka, ťava, bocian..., ak sa náhodou stretnú s nejakým takýmto cudzím výrazom v krížovke, na omylom prepnutej rádiostanici...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

Prestali saiba čudovať, čo je to január, február..., pretože s podobne písanýminázvami mesiacov sa už každý český žiak stretáva bežne v hociktorom cudzomjazyku. A čo my, Slováci? Napriek lichotiacim slovám o našej ľubozvučnejreči, ktorej dáme vyniknúť najmä vo veršoch piesne, koľkí si radšej pozriemezahraničný film s českým ako so slovenským dabingom? Aj ja. Vyberám si ajpodľa toho, ktorý náš ansábel nadaboval cudzích aktérov. Potom sú aj výnimky,na ktoré je štúrovčina prikrátka – napríklad iného ako Františka Filipovskéhosa pri sledovaní Louisa de Funesa nedá počúvať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínam si,keď som bol malý, že som mal rozčítané nejakú knižku. Bol u mňa spolužiaka čudoval sa, že veď je po česky. Pozriem lepšie – ozaj, ani som si toneuvedomil. A čo naše súčasné slovenské deti? Tak tu mám skúsenosti rovnopod nosom – pomaly päťročnú dcérku Sáru. Výrazy ako delete a enter poznalaskôr ako ich dokázala vysloviť. Nič zázračné, pre dnešné decká také prirodzenéako pre nás rozoberanie pokazeného budíka alebo autíčka na zotrvačník. Éj, ešteaj s tým zotrvačníkom sa dalo ako zabaviť, než otec nasmeroval nad oblokomzavesený dipól na televízny vysielač, alebo kým sa konečne nám „Čechoslovákom“podarilo prepojiť vysielanie do štúdia v Košiciach alebo do Ostravy. Alek tým našim deťom:

SkryťVypnúť reklamu

Sára je celýdeň obklopená novodobou technikou, a hoci sa celý deň najradšej hrá sostarým vypĺznutým plyšovým zajačikom, ignorujúc nové hračky, televízor musí byťprepnutý na rozprávkový kanál, prípadne ide pol dňa dokola DVD s Krtkom.Minule som si uvedomil, že na ČT1 ledabolo sleduje rozprávku o korytnačke.Pýtam sa jej:

„A ty vieš, čoje to želva?“

„Jasné, nachrbte má taký krunýr.“

Ladislav Šebák

Ladislav Šebák

Bloger 
  • Počet článkov:  169
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Optimista bez dlhodobých plánov, s očakávaním, čo prinesie zajtrajšok, šok, šok, šok... Zoznam autorových rubrík:  Trnava dnes a kedysiTrnava 20. storočiaTrnava 21. storočiaHistóriaFotky z balkónaDetiFikcieLumpáreňSpomienkyDedkove spomienkyTrampingVeselé historkyÚvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu