
Amerika je plná prekvapení
Istým spodným prameňom je aj časovosť archívov. Tiesa v postupne otvárajú a odkrývajú nepoznané stránky minulosti.
Po 11. septembri 2001 sa veľa hovorilo o krízehospodárstva v USA. Nebrali sme to veľmi vážne. A odrazu nejaká tásvetoborná poisťovňa krachne a u nás sa pýtame, o čo ide.... Či nebolpre nás západ vzorom stability? Posvätným miestnom, kde veľké spoločnostibohatnú vždy viac a viac?
Je to sto rokov. Nevstúpiš dva razy do tej istejrieky, ale môžeš sa v nej čľapkať dookola.
Nástup
Analytici vnástupe nacistov videli viac než len politický rozmer problému. Videli hov jasnej závislosti na kríze hospodárstva, ktorá sa v Nemecku ešteprehĺbila po prvej prehratej vojne. Spomeňme si na experimenty, ktoré sa tamobjavili ako huby po daždi. Waimarská republika, červené riešenie pekne odpozorovanéz rodiaceho sa molocha USSR. Podobne Maďarská republika rád. A ajspomínaný opačný extrém, hnedé zlo.
Extrémna doba prinášala zo dňa deň zarážajúcejšieokolnosti. Zaujímavé, ako Nemci rýchlo prehltli, že je koniec cisárstvu.Rovnako v Rakúsku. Remarque veľmi pekne opisuje tieto veci vo svojej kniheČierny obelisk. Opisuje, ako sa mestom túlali hnedé skupinky mladých výrastkova mlátili všetko, čo stretli.
Odohrávajú sa teda dejiny v kruhu? Do istejmiery asi áno, podľa toho, čo žijeme. Do istej miery nie, lebo veď dejiny majúobdobia, kedy sa hladomory a zmeny usporiadania spoločnosti diali trochuza iných okolnosti, ale aj z iných príčin.
Našou úlohou, myslím si, nie je vynášať vehementnésúdy, ale pozorovať. Pozorovať a prikladať časti do mozaiky. Pozorovať nafigovník. Lebo keď kvitne, asi budeme čoskoro oberať plody.
Musíme jasne chápať príčiny akcie a reakcie,príčiny a následku. Avšak nielen v lineárnej rovine, ale lena len spektakulárne.
My a Maďari
Odčítavajme toto dianieaj v tom, čo sa teraz vynára. Nie však zo dňa na deň. Je to proces, ktorýsa riadi princípmi, ktoré možno poznať. Nás teraz „nezachránia“ zvučnéprevolania, výkriky, hrozby. Oveľa viac je poznanie historickej pravdya súvislostí. Pretože pravda oslobodzuje. Sú osobnosti, ktoré jej pripisujú tento účinok.
Unáhlené slová - nepodložené týmto vedomím budú raz v histórii, ale nie pekne napísané.
Čo ja viem, ruka v strede
Boh z pohľaduvečnosti podľa jedného výkladu stojí v strede a je rovnako blízkozačiatku i koncu. Jeho Syn tu však bol. A máme nádej, že pochopil,o čom je život. Dal život za priateľov. To je podľa neho najväčší dôkazjeho záujmu, alebo ak chcete lásky.
Bibliainšpirovaná takouto osobnosťou už v Starom zákone hovorí: Nebudem sa báť,ani keby hory na dno mora padali. S nami je Boh zástupov, naším útočišťomje Boh Jakubov (podľa Ž 46,3a8).
No hory eštenepadajú. Akurát kde tu autobus, vlak, most. Občas padne nejaký podnik. Ale mynesmieme. Musíme mať vedomie, že za tým je ruka, ktorá zachraňuje.
+