
Či budeme? No, vlastne budeme aj nebudeme.
Písala som do školy jednu prácu, ku ktorej bolo potrebné, aby som si prečítala Manifest Komunistickej strany. Okrem faktov, ktoré som si vypisovala, mi nedalo nepodčiarkovať aj to, čo by sme dnes mohli nazvať „perlami ducha“. Viem, že sa nemajú vytŕhať vety z kontextu, ale myslím, že v prípade Manifestu KS mi bude odpustené... Jednoducho som neodolala. Nuž sa s vami podelím:
- Mnohí ľudia dnes, keď počujú mená Marx, Engels, alebo nebodaj Lenin, sa okamžite ohradzujú, že to ich nezaujíma. Iným vraj naskakuje husia koža a zase ďalší (najmä tzv. samozvaní bojovníci za demokraciu) začnú kričať, že konečne by sa už malo s tým niečo robiť a mala by sa zakázať propagácia totalitných režimov, akými sú vraj fašizmus a komunizmus.
Je to trápne, nesmierne trápne, nielen z hľadiska kultúrneho a filozofického, ale najmä z hľadiska ľudského, trápne až amorálne, jednoducho úbohé... Marx, Engels a Lenin patrili a patria medzi najväčších mysliteľov ľudstva všetkých čias. Je tomu tak! To nie je sprostá komunistická propaganda. Je to jednoducho realita.
- Prečo sme sa rozhodli vydať Manifest KS?... Lebo sme zistili, že nikde nie je, nikde sa nedá kúpiť, ale ani požičať. Nemajú ho dokonca ani v knižniciach!
- Tento dokument vznikol už pred 155 rokmi. Viete si vôbec predstaviť, ako vtedy vyzeral svet? – Pokiaľ nie ste špecializovaní historici – tak určite nie, vonkoncom nie!... V čase vzniku Manifestu KS väčšina ľudí na vidieku, najmä žien, chodila ešte v lete bosých! Nechcete tomu veriť? V tom čase 80 % všetkých domov na Slovensku bolo z dreva a nepálenej tehly. Boli pokryté šindľami alebo slamou. Ako podlaha slúžila iba udupaná hlina.
- 1912 – potopenie Titaniku, aspoň dačo známe pre ženy
- 1918 – koniec prvej svetovej vojny – vznik Československa. Starí rodičia dnešných vysokoškolákov ešte nie sú na svete! Manifest KS už ale má 70 rokov!
- Od roku 1917 nevynechala imperialistická beštia jedinú príležitosť, aby socializmus zničila...V júni 1953 sa imperializmus pokúsil zničiť socializmus v NDR, v roku 1956 v Maďarsku, v roku 1968 v Československu a v roku 1980 v Poľsku.
- Po Európe mátoží strašidlo – strašidlo komunizmu.
- Buržoázia podrobila dedinu nadvláde mesta. Stvorila obrovské mestá, mnohonásobne zvýšila počet mestského obyvateľstva oproti dedinskému, a tým vymanila značnú časť obyvateľstva z idiotizmu dedinského života.
- Ak padne kšeftárenie, padne aj voľné kšeftárenie. Reči o voľnom kšeftárení, ako všetky ostatné veľkohubé reči našich buržuov o slobode, majú zmysel len potiaľ, pokiaľ ide o neslobodné kšeftárenie, pokiaľ ide o stredovekého zotročeného mešťana, nie však pokiaľ ide o komunistické odstránenie kšeftárstva, buržoáznych výrobných vzťahov a samej buržoázie.
Smiali ste sa? Dúfam, že cez slzy...