Cieľom nášho jednodňového výletu bola pláž pri osade Cherry Grow, kam sa na leto uchýlili newyorskí gayovia. Aby bolo každému návštevníkovi jasné, kde sa nachádza, nad prístavným mólom veje hneď vedľa americkej zástavy zástava dúhová. Hlavnou atrakciou tohtoročného leta sa podľa všadeprítomných plagátov stala beseda s veľavravným názvom "Brokeback Mountain and Me" a reklamné plagáty, na ktorých v iných mestách bývajú sporo odeté slečny, tu zdobia rovnako sporo odetí páni.
Homosexualitu sa v Cherry Grow nikto nesnaží skrývať. Práve naopak. Opálený gay hladí svojho priateľa po perfektne vypracovanej (a, prirodzene, úplne vyholenej) hrudi. Heterosexuálnemu páru vo veku mojej starej mamy vysvetľuje: "This is my ugly friend Sean." "You call this ugly?" Pýta sa so smiechom stará pani. Potom sa obráti na mňa, či by som im neurobil spoločnú fotku. Celkovo sa tu každý s každým fotí a čím extravagantnejšie človek vyzerá, tým je na pláži populárnejší.
Vedľa nás sedí skupina černošiek, jedna z nich úplne nahá, ďalšie v rozličných štádiách vyzlečenia. Spolu vážia zhruba toľko, že keby vstúpili naraz do mora, na druhej strane Atalntiku ležiace Bretónsko by istotne zaplavili prívalové vlny tsunami. Aj naše susedky neustále fotia - či už seba navzájom, alebo ostatných. Popritom popíjajú vodku zo šikovne poskrývaných fliaš, so smiechom komentujú sexi oblečenie promenádujúcich sa gayov, bozkávajú sa s neznámymi ľuďmi. Veľké čierne matróny, kráľovné karnevalu v krajine nepoznajúcej hanbu.
Ich smiech je chytľavý a dobrá nálada sa šíri naprieč vystretými uterákmi aj k nám. Polovicu našej skupiny zhodou okolností tvoria Iránci študujúci v Spojených štátoch. No aj keď im pasy vydal štát, ktorý pohlavný styk medzi osobami rovnakého pohlavia trestá smrťou, atmosféra dúhovej pláže ich nijako nevyviedla z miery. Koniec koncov, veď táto pláž je asi najpriliehavejším vyjadrením toho, čo nespočetné generácie prišelcov (vrátane mojich iránskych kamarátov) v Amerike hľadali a hľadajú: slobody od vonkajším svetom nanútených hodnôt.
Nad hlavami nám bozkávajúca sa dvojica mužov púšťa pestrofarebné šarkany. Poletujú tak vysoko, až mám strach, že sa zamotajú do reklám zavesených za lietadlami, čo v pravidelných intervaloch, a v nízkej výške, kopírujú čiaru pobrežia. Perfect Savings on Your Car Insurance. Get the Best Mortage. Penthouse Club Call Now. Spojené štáty sa síce radi prezentujú ako Land of the Free, no zvyšok sveta ich právom vníma v prvom rade ako komerčnú veľmoc. Biznis a zábava sa v Amerike nevylučujú, ale spolunažívajú v registrovanom partnerstve.
No dúhové šarkany a reklamné pútače nie sú jedinými vládcami americkej oblohy. Okolo poludnia sa ozval silný zvuk rotoru a obrovská vojenská helikoptéra zlovestne preťala nebo na dve časti. Veď sloboda je vzácna, treba ju chrániť pred terorizmom. Alebo ako povedal Jefferson predtým, než vymysleli politickú korektnosť, strom slobody treba občas zalievať krvou. Ako hovorí černoška sediaca na susednom uteráku, bla, bla, bla.
Sledujúc ladné pohyby ozbrojeného vrtuľníka premýšľam nad jeho neviditeľným pilotom. Možno je to slušný chlapec z Kansasu, vychovaný v úcte k poriadku a disciplíne, taký, čo chodí aspoň raz týždenne do baptistického kostola na rohu svojej ulice. Možno nikdy nepokradne, nikdy nepožiada manželku blížneho svojho... Možno presne vie, kde vedie hranica medzi dobrom a zlom, čo je správne a čo nie. Ale... Dorothy, you are not in Kansas anymore.
Čo si asi myslí taký vojenský pilot o dúhovom karnevale odohrávajúcom sa pod ním? Vníma bozkávajúcich sa mužov v ružových tangáčoch ako spoluobčanov, za ktorých chce položiť život? Alebo ich považuje za bizarné, možno dokonca nepriateľské územie? Neviem a možno sa to ani nikdy nedozviem. Hoci som celý deň strávil na jedinej malej pláži, dnešok je jedným z dní, keď si uvedomujem, aká rozľahlá a rôznorodá Amerika je. Snažiť sa spoznať Ameriku do hĺbky, vo všetkých jej nespočetných a navzájom protichodných farbách, je ako putovať za koncom dúhy.
Dúhová pláž
To, že s našou plážou nie je niečo v poriadku som si uvedomil, keď okolo mňa zvodne preplachtil chlapík v ružových tangáčoch. Konečne som sa poriadne poobzeral okolo seba a zistil, že ružové mužské tangá tu nie sú ani zďaleka najšokujúcejším kusom oblečenia. Len pár metrov odo mňa postáva starý černoch v priesvitnej tunike, s hrdlom obvešaným náhrdelníkmi z mušličiek. Objíma sa s iným mužom, pre zmenu oblečeným do plaviek, o ktorých som si až doteraz naivne myslel, že ich vytvorili len pre film o Boratovi. Vitajte na Fire Islande, kde v lete nebýva teplo iba od slnka.