Máš ma rada? Máš ma rád? Zoberieš si ma? Áno, Ľúbim Ťa! Ja, Rasťo, beriem si Teba, Katka, za manželku a sľubujem pred všemohúcim Bohom, že Ťa nikdy neopustím, ani v šťastí, ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že Ťa budem milovať a ctiť po všetky dni môjho života.
Tieto slová možno počuť z úst mnohých mladých ľudí, ktorí sa rozhodli spečatiť svoj krásny vzťah verejným aktom - uzatvorením manželstva. Ich jasné a zreteľné áno je nádherné, plné elánu a odhodlania. No predsa, časom sa dostavia krízy, ktorých prekonanie stojí veľa námahy. Niekedy až toľko, že manželstvo končí krachom a smeruje k rozvodu. Štatistiky sú v tomto neúprosné: V roku 2006 bolo na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR uzatvorených 25939 sobášov, na ktoré pripadalo 12716 rozvedených manželstiev. Inak povedané, na 100 uzavretých manželstiev pripadalo 49 rozvodov, čo je takmer polovica.
Iste mi dáte za pravdu, že manželstvo by malo byť intímnou záležitosťou oboch partnerov. Sám pochádzam z manželstva, ktoré sa skončilo rozvodom a pamätám si, že nešlo o príjemnú záležitosť nielen z pohľadu dieťaťa, ale aj oboch rodičov. Veď pri rozvode sa veľkrát vyťahuje a prepiera „špinavé prádlo“ a aj to by malo ostať len medzi partnermi, bez ohľadu na to, či ide o bežných smrteľníkov alebo celebrity.
Rasťo Žitný sa rozvádza. Jeho manželstvo je jedno z cca. 12000, ktorí sa rozvádzajú. Žiaľ, je celebrita a tak má smolu, že o jeho manželstvo a rozvod sa zaujímajú aj tzv. „tiežnovinári“, ktorí sa neštítia pod obrovskými titulkami používať polopravdy, dohady a klamstvá, len aby publikovaný článok čo najviac kričal, pričom používajú spojenia pikantný, šokujúce, škandál, otriaslo a ďalšie nábojom nasiaknuté slová, ktoré zvyšujú predajnosť inak pochybného plátku. Rasťo Žitný je moderátorom televíznych novín. Je celebrita. Jeho tvár ľudia poznajú, dievčatá vzdychajú, aký je pekný a tak aj preto je počas hlavného večerného spravodajstva hosťom v nejednej obývačke so zapnutým televízorom. Rasťo Žitný je však predovšetkým človek. Človek, ktorý má svoje povolanie, má svoje radosti, ale aj starosti. Pochybujem, že pociťuje extra veľkú radosť z faktu, že sa jeho manželstvo rozvádza. Pochybujem, že sa teší z každého ďalšieho bulvárneho článku, v ktorom sa spomína jeho rozvod spolu s pikantnými špekuláciami, dohadmi a „šokujúcimi odhaleniami“. Pochybujem, že sa teší z toho, ako sa „novinárske“ hyeny priživujú na jeho najosobnejších záležitostiach.
Bulvárny denník Nový Čas si v týchto dňoch, už tradične, vzal Rasťa Žitného na mušku, pričom použil titulok, ktorý som si neeticky dovolil prevziať aj pre tento blog. V článku sa doslova píše: „Na inštitút manželstva však zjavne nezanevrel. A v sobotu popoludní, keď sa ženil Žitného kolega, športový redaktor Martin Sivák (35), sa Rasťo v bratislavskom Modrom kostolíku dokonca postavil za kazateľnicu, aby čítal z evanjelia a chválil radosti manželstva.“
Nuž, hoci nie som priaznivec premiéra Fica, musím s ním chtiac-nechtiac súhlasiť v tom, že murár, tesár či stolár sa musia najskôr niečo naučiť a až potom sa môžu stať dobrými odborníkmi, zatiaľčo novinárovi stačí, aby vedel „dobre kydať". Novinárska obec sa proti podobným tvrdeniam ohradzuje, žiaľ, bulvárni novinári takýmito článkami premiérove slová len úspešne potvrdzujú. Veď spomínaný článok na to, že je krátky, obsahuje viaceré nepresnosti. V prvom rade, ak išlo o sobáš v kostole, Rasťo Žitný nečítal stať z evanjelia, ale text možno z nového, alebo starého zákona Biblie. Čítanie evanjelia je tiež súčasťou sobáša, ale prináleží v zásade kňazovi, alebo diakonovi a nasleduje po čítaní iného neevanjeliového textu a prednese žalmu. No a pokiaľ ide o už v titulku spomínané kázanie, platí opäť podobné pravidlo, kázeň, po latinsky homília, nasleduje po čítaní textu z evanjelia a prináleží kňazovi alebo diakonovi, čo Rasťo celkom iste nie je. Rasťo Žitný jednoducho prečítal text z Biblie, ktorý bol súčasťou sobášneho obradu, pričom nešlo ani o čítanie evanjelia ani o žiadne kázanie.
Novinár by mal byť všeobecne rozhľadený a keď už píše o nejakej téme, mal by ju aspoň čiastočne ovládať, prípadne si v tejto oblasti svoj obzor doplniť. V tomto prípade nejde ani o fosílne palivá, jadrovú fyziku, či inú odborne náročnú oblasť, vyžadujúcu vysokoškolské vzdelanie, ale o jednoducho overiteľné fakty. Možno by stačilo, aby spomínaný novinár po sobáši zašiel za kňazom, príp. sa mohol spýtať miništranta alebo napríklad zavolať na Konferenciu biskupov Slovenska. Jeho neprofesionálny článok, jemne povedané, hýri nepresnosťami, pričom autor si nedal ani najmenšiu námahu, aby si overil naozaj jednoduché fakty. Ktovie, čím nás prekvapí spomínaný novinár nabudúce, možno sa dozvieme, ako Rasťo Žitný kázal počas televíznych novín, veď čítanie textu v televíznych novinách sa od čítania textu v kostole veľmi nelíši.
A tak je možné, že už hore spomínaný murár, tesár či stolár počas prestávky, kedy siahnu po Novom Čase, by napísali lepší, najmä pravdivejší článok. Ktovie, či by vedeli odpovedať na otázky položené v úvode článku? Pravdepodobne by ich však považovali za príliš osobné, aby sa v nich nechutne vŕtali. A tak ostáva veriť, že nech už rozvod Rasťa Žitného dopadne akokoľvek, nebudeme svedkami ďalších trápnych pokusov bulváru zaujať za každú cenu hoci aj nepresnými a nepravdivými informáciami. Ale to by sme chceli asi od bulváru priveľa.