Pamätám si, ako nás na vysokej škole učili, že je dobré na písomkách z matematiky dávať príklady zo života, tak, aby výsledky, ktoré žiak dostane, približne zodpovedali realite. Cieľom bolo, aby sme žiaka priviedli ku kritickému mysleniu: ak mu vyjde, že nové auto vyjde pri rodinu pri 12 splátkach na 100 eur mesačne, prípadne ak mu vyjde, že krok človeka má dĺžku 4 metre, mal by ešte pred uzavretím príkladu popremýšľať, či sa výsledok príliš nevzďaľuje od reality. Chyba sa môže pritrafiť aj skúsenému počtárovi, ale príliš veľké vzdialenie sa od reality môže byť pre žiaka signálom, že niečo možno nie je v poriadku.
Niekedy stačí pozorovať veci okolo nás, aby sme objavili jednoduchú zákonitosť. Ak je v nejakom roku 1. január v stredu, ďalší rok - pokiaľ nie je priestupný - bude rovnaký dátum o deň neskôr, vo štvrtok. Priestupný rok vďaka vloženému dňu naviac spôsobí, že posun začiatk roka bude až o dva dni. Takto sa nám dni postupne posúvajú a posúvajú...
...Tohtoročný október má päť nedieľ, sobôt a pondelkov.
Nie je to neuveriteľné? Keby ešte boli pondelky voľné, to by bolo! Päť dlhých víkendov, strávených na turistike, na chalupe, v záhrade... Ak máte chvíľku čas, po ruke papier a pero, pomerne ľahko prídete k tomu, že aby táto situácia nastala, musí prvý október pripadnúť na sobotu. Okrem toho nám pomáha fakt, že október má 31 dní. Pri inej konštelácii, ak pripadne začiatok mesiaca na iný deň ako sobotu, či pri kratšom mesiaci ako 31-dňovom by podobná situácia nastať jednoducho nemohla (ak Vám to umožňuje Váš čas, neváhajte a načrtnite si to na papier). Preto sa občas objaví obmena tohto mailu s tým, že ide o júl, marec, či iný mesiac s 31 dňami a autora prezentácie udivuje podobná kombinácia piatok-sobota-nedeľa.
...toto sa stáva raz za 823 rokov! To znamená peniažky! Pošli túto prezentáciu ôsmym ... pätnástim... nepreruš reťaz ...
Toto je moment, kedy by mala zablikať pomyslená žiarovka. Nejde o zložité tvrdenie z oblasti jadrovej fyziky, či supravodivých materiálov, o pravdivosti ktorého by mal nejeden z nás problém sa presvedčiť. Naša mamka si odkladá staré kalendáre, pretože obsahujú pri každom dni zaujímavý recept. Možno by ju to stálo trochu námahy, aby si ich zoradila, ale ak máme odpozorované, že z roka na rok dochádza k jednodňovému posunu, či pri priestupných rokoch k posunu dvoch dní, alebo ak len pripustíme, že by začiatok roka skákal vždy na niektorý iný deň, mala by nám pri 823 rokoch začať blikať akási pochybovačná kontrolka. Pri počítači stačí, ak sa pohráme s kalendárom a pomerne hravo prídeme na to, že podobná situácia, ako je v tomto roku, sa s októbrom zopakuje aj v roku 2016, 2022, či 2033. Naposledy bola rovnaká situácia tiež nie pred 823 rokmi, ale napríklad aj v rokoch 2005, 1999, 1988, či 1977.
Mať Tvoje problémy...
Z času na čas, ak dostanem podobnú prezentáciu s niečím, čo vo mne vzbudzuje nedôveru, si dám trochu námahy a pozriem sa veci "na zúbky". Ak som pri bádaní úspešný, dám spravidla odosielateľovi spätnú väzbu, kde je a nie je pravda, či kde "bol pes zakopaný", ak ide o malé matematické "kúzlo". Podaktorí gúľajú očami a tvária sa prekvapene - ako mi to vôbec mohlo napadnúť? Považujem za veľmi dôležité, aby si ľudia cvičili svoje hlavičky a nenechávali sa nachytať na všetko, čo sa tvári ako absolútna pravda. Začína to možno maličkosťami, nevinnými prezentáciami, ktoré môžu poslúžiť ako impulz na malé precvičenie mozgových závit(k)ov. Postupným cibrením kritického myslenia možno neskôr prekuknúť rafinovanú manipuláciu, ktorú na nás niekto bude skúšať napríklad pri volebnej kampani.
Neviem, ako Vy, ja som celkom rád, že túto prezentáciu nemusím poslať ďalej. A som rád, že už o päť rokov sa poteším z toho, že október roku 2016 bude mať päť sobôt, nedieľ a pondelkov. Ale naozaj ... bude?