Zlatý socializmus ... alebo ako mi Blaha moje komentáre vymazal a zablokoval si ma

Písmo: A- | A+

Videl som nedávno status na facebooku, kde bol povzdych, že pán poslanec Blaha v rámci diskusie zablokoval dotyčnej možnosť prispievať. Pred dvoma dňami som sa na facebooku zapojil do diskusie aj ja a to som zrejme nemal robiť...

Pán poslanec Blaha bol až donedávna pre mňa takmer neznámy človek. Občas som zachytil nejaké komentáre na jeho osobu, ale to bolo všetko. Pred dvoma dňami som si prečítal jeho status na facebooku, v ktorom označil Jána Palacha za psychicky labilného fanatika a neskôr pokračoval ódou na socializmus:

Status poslanca Blahu - v diskusii chýbajú moje vymazané komentáre
Status poslanca Blahu - v diskusii chýbajú moje vymazané komentáre 

Zapojil som sa do diskusie, jednak vlastným diskusným príspevkom a jednak v rámci diskusie k vláknu Mateja Shorty Jediného. Namiesto očakávaného pokračovania diskusie som bol do niekoľkých hodín zablokovaný a moje príspevky boli vymazané. Mám síce možnosť texty poslanca Blahu vidieť, nemôžem sa však zapojiť do diskusie.

Poslancovi Blahovi takýmto spôsobom vzniká selanka, ideálne miesto, kde sa všetci tešia. Akoby aj nie, keď nevhodné príspevky sú nemilosrdne zmazané a to si myslím, že som nebol vulgárny,, obscénny, hoci som mal iný názor. Pripúšťam, že som bol trochu ostrejší, to je ale podľa mňa vzhľadom na diskutovaný obsah pochopiteľné.

Chcel by som sa Vami podeliť o moje príspevky do diskusie, ktoré boli pánom poslancom Blahom scenzurované a nemilosrdne vymazané. Shorty z nich urobil snímky obrazoviek, keďže ma upozornil, že u poslanca Blahu je toto štandardný postup. 

Môj samostatný diskusný príspevok, ktorý poslanec Blaha cenzuroval vymazaním, bol nasledovný:

"To snáď nemyslíte vážne! Ja Vám zaplatím letenku do Moskvy, ale musíte mi sľúbiť, že navštívite múzeum gulagu. Tam je vidno, kto a za akých podmienok "budoval" v Rusku kilometre železníc, bytovky, za akých podmienok a za akú cenu... predpokladám, že pri Devíne ste boli. Či? Je tam krásne, ale všimnite si, prosím, pamätník tým, ktorí tam zahynuli pri pokuse opustiť ten Váš "demokratický" systém. Ostnatý drôt mal chrániť našu krajinu pred prehnitým kapitalistickým nepriateľom, ale v skutočnosti zabíjal našich ľudí. Ste s tým v pohode, pán Blaha? Ako sa Vám spáva, Vy normálne dokážete s týmto postojom spokojne spať? Nejde mi to do hlavy, ste pre mňa absurdná súčasť dnešnej doby. Chvála Bohu, že takí ako Vy nám už "v jednotnej línii vedúcej úlohy Strany" nediktujú a že máme demokraciu. Viete, za toho Vami velebeného socializmu by ma zabasli už v tomto momente, kedy som ešte nestlačil Enter. A celá moja rodina by mala po chlebe, po tom Vašom socialistickom chlebe. Idem s chuťou slobody stlačiť Enter, pán Blaha. Ale ten pocit Vám zrejme nedocvakne. Úprimne? Je mi Vás ľúto."

Po chvíli som pocítil potrebu svoj názor doplniť nasledovne:

"...a pán Blaha, zabudol som dodať, že kým hýčkaný plebs by mal rožky po 40 halierov a mlieko po dve koruny, ale stál by v rade na ovocie, prípadne nakupoval v poloprázdnych obchodoch, Vy by ste po zídení z prvomájovej tribúny zamierili isto do Tuzexu. Viete vôbec, čo to bol Tuzex? Tam chodili vyvolení, nakupovať za bony. Tam bola instantná káva, rifle, čokolády. Aká faloš, navonok sme boli všetci na jednej lodi, ale plebsu komouši iba lepili huvu. A beda, kto mal iný názor. Vaši predkovia mali ten lepší pôvod a Vy ste boli... v pohode? Taký fasa chalan by ste mohli byť, keby ste neboli taký *****. Verím, že raz sa aj Vám otvoria oči".

V rámci iného diskusného vlákna u Mateja Shorty Jediného som sa zapojil nasledovne:

"Matej, postoj pána Blahu je podľa mňa propagáciou režimu, ktorý svojim nebezpečenstvom ja dávam na úroveň fašizmu. Škoda, že sme sa po 89-tom nevyrovnali s minulým režimom a nepostavili ho do protiprávnej roviny. Ono, keď sa to vezme, kritici režimu, toho "pseudodemokratického" režimu mohli akurát tak kopať kanály a dnes žijú z minimálnych dôchodkov. Zato ich trýznitelia z ŠTB a súdruhovia zo straníckych štruktúr si žijú z pekných dôchodočkov. Tie ich sociálne istoty splácame ešte dodnes a to bol ďalší problém socializmu, o ktorom ale už pán Blaha nehovorí. Normálne ma napína na zvracanie, keď si uvedomujem, že on to tu ide velebiť."

Po následnom krátkom zhodnotení Matejom som pokračoval:

"Matej, si mladý, o to som viac rád, že sa na veci pozeráš triezvo a kriticky. A to si vyštudovaný expert na históriu.. Mňa ako matfyzáka teší, že si do diskusie zapojil aj číslo Pi, aj keď v ostrejšom znení. Za Blahovho socializmu by nás možno strčili do rovnakej basy, počas vychádzok by si mi vysvetľoval historické súvislosti. Ja by som Ti nemal čo vysvetľovať, pretože mňa neprijali do SZM, čo bolo neskôr nutnosťou vstupenky na vysokú školu. Takže by som bol disident a zrejme by som kopal kanály. Chvála Bohu, že v mojom druhom ročníku na gymnáziu prišiel November '89. Akurát že zo súdruhov sa razom stali kapitalisti, pretože kto mal peniaze? Kto si nakradol? Súdruhovia, ktorí boli pri koryte. Isto nie ten Blahov plebs, čo bol rád, že má mlieko po 2 koruny. Normálne ma zdvíha zo stoličky. Asi by mali zvýšiť dotáciu hodín na dejepis, aby sa decká o tých zverstvách čo najviac dozvedeli. Prepáč, idem sa vyzvracať."

Cenzúra je vlastná režimu, ktorý pán poslanec Blaha tak velebí. Bol niekto nepohodlný? Šup s ním do basy! Nehovorí to, čo chceme počuť? Umlčať ho! A proti tomu režimu protestoval aj Ján Palach. Môžeme mať na veci rôzne pohľady, veď každý z nás žije v inom prostredí, kontexte, máme iné skúsenosti, názorová pestrosť nás však môže vzájomne obohacovať. Som rád, že žijem v dobe, v ktorej môžem uverejniť tento príspevok. Som rád, že žijem v dobe, kedy sa za iný názor netrestá.

Pán Blaha, týmto Vám chcem vyjadriť svoju úprimnú sústrasť. Je mi Vás totiž ľúto, ale že úprimne ľúto. Užívajte si dosýta Vašu selanku a nenechajte sa vyrušovať iným názorom. A keď už budete v tom Tuzexe, doneste mi odtiaľ niečo milé. :-)

Skryť Zatvoriť reklamu