Prečo nezatlieskam pani učiteľkám z východu?

Dav jasá a všetci svorne tlieskajú, lajkujú, zdieľajú a pritakávajú. „Dobre to tie učiteľky napísali! Konečne žiadne servítky pred ústami! Do toho, pani Erika a Eleonóra! Obdivujeme vás!" Dav jasá a ja jdu blejt, velebnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (257)

Bez mučenia priznávam, nedočítala som to do konca. Ale viem, že teda vši, svrab, sex, roztrhané učebnice, žiadna hygiena, záškoláctvo, elitná, nič netušiaca Bratislava a skutočne najskutočnejší tvrdý život na „ďalekom východe". Predovšetkým teda zlí, zlí cigáni, hoci tvárime sa, že o nich to nie je. Nezabúdajme predsa na čarovnú formulku v liste: „...Najväčšie ťažkosti máme so žiakmi, ktorí sú sociálne výrazne neprispôsobiví, takmer výhradne sú to žiaci rómskeho pôvodu. Chceme však zdôrazniť, že toto nie je o rase, o pleti alebo o predsudkoch a výhradách voči Rómom." ....iba sme považovali za nesmierne dôležité spomenúť, že teda ide takmer výhradne o nich. Keby to náhodou niektorému z čitateľov chcelo uniknúť. No inak sa vopred dištancujeme od akýchkoľvek rasistických diskusií, ktoré by mohli byť úplne ne-po-cho-pi-teľ-ne našim listom podnietené. Tak, a stôl máme krásne čistý.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už teda vieme, že nemáte žiadne výhrady voči Rómom. V podstate ani ja nemám žiadne výhrady voči vám. Ale i tak si dovolím napísať tento "otvorený blog".

Nalejme si čistého vína. Problémy, o ktorých sa v liste píše, tu bez pochýb existujú. Žiaľbohu. Je to aj o "rómoch", aj o "nerómoch". Situácia sa javí skutočne bezútešne a som si istá, že by s vami menil málokto - ja nie som výnimkou.

Pravdou je aj to, že každý z nás nesie nejaký svoj kríž. A verte mi, niekedy riadne veľký, taký, aký by iní ani pri svojej najväčšej snahe neuniesli. Určite máte v mnohom pravdu a legitímne je aj to, že chcete urobiť nátlak na kompetentných, aby veci riešili. Áno, treba to riešiť!

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne však nie tak, že budeme urážať a poukazovať na iných. Útočením na druhých sa nielenže nič nevyrieši, ale vyvolá to nepokoje medzi dotknutými stranami.

Viete, pri čítaní listu som s vami v mnohých veciach súhlasila. Až kým som sa nedostala k tejto pasáži:

„...Ale učebnice, pracovné listy a iné pomôcky pre žiakov s mentálnou retardáciou sú rozpracované dokonale pre každý ročník. Viete nám niekto vysvetliť logiku? Žiaci s MR, ktorí nikdy nebudú priekopníkmi v oblasti medicíny, školstva a nikdy nebudú podávať kvalitné pracovné výkony v oblastiach súvisiacich s intelektom, sú vzdelávaní podľa najnovších metód, s najlepšou technikou, listujú v novučičkých aktuálnych učebniciach a žiaci, ktorí sú intelektovo na primeranej, často nadpriemernej úrovni, žiaci z ktorých môžu byť lekári, výskumníci, politici, učitelia sú doslova a dopísmena DISKRIMINOVANÍ a pasujú sa so starými predpotopnými učebnicami, nedostatkom pomôcok (pracovné zošity na jednotlivé predmety a učebnice na cudzí jazyk si musia zakúpiť na vlastné náklady) a vystresovanými, vyčerpanými pedagógmi. Prečo diskriminujete a upierate základné práva na vzdelanie práve skupine ľudí, ktorá jediná bude pre náš štát produktívnou a bude prispievať k rozvoju našej krajiny??? A len tak mimochodom, toto je bežne sa vyskytujúci jav, že štát podporuje a zvýhodňuje práve skupiny, ktoré pre neho nielenže nič na oplátku nevyprodukujú, ale ešte ho aj zneužívajú a produktívni členovia tejto spoločnosti, z ktorých práce štát profituje, živia týchto jedincov. Nechceme aby táto myšlienka vyznela znevažujúco a diskriminačne voči žiakom s mentálnou retardáciou. Iba žiadame rovnaké práva, možnosti a podmienky pre ostatné deti. O dokumentácii integrovaných žiakov sa ani nebudeme zmieňovať."

SkryťVypnúť reklamu

Rozumiem dobre? Nechcete, aby táto myšlienka vyznela znevažujúco? Azda žartujete... Každopádne, nevyšlo. Ale toto sme tu už raz mali...

Teraz však seriózne.

Vy máte formovať našu mládež, aby nielen odborne, ale aj mravne obstála v dnešnom svete. Máte ich učiť, že akákoľvek diskriminácia iných ľudí je hanbou tých, ktorí ju uskutočňujú alebo trpia. Máte im vštepovať také normy spoločenského súžitia, ktoré nedávajú do popredia bezohľadnú konkurenciu, ale považujú za pravý ľudský rys pomoc slabším.

Títo „neproduktívni jedinci s MR" (prepáčte, ale my dnes už s úctou hovoríme o ĽUĎOCH s mentálnym postihnutím) po mnohé roky žili zavretí v ústavoch (a veľa z nich tak dodnes žije). Mnohí nemali a doposiaľ nemajú možnosť vzdelávať sa, žiadne novučičké pracovné listy, ktoré spomínate... A to je len malý zlomok toho, s čím sa títo ľudia ešte aj dnes, v 21. storočí, musia pasovať!

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi ich zhadzovali zo skaly... Je toto cesta, ktorá sa vám zdá príťažlivou (to hádam nie!)? Pretože po prečítaní vášho listu sa natíska otázka, či naša spoločnosť potrebuje iba priekopníkov - intelektuálov...!? Alebo nebodaj čistú rasu s IQ 120 a vyššie? No comment.

Vysokoškolské vzdelanie nie je zárukou dobrého charakteru a je otázka, či všetci tí vysokoškolsky vzdelaní vaši bývalí žiaci sú skutočným prínosom pre našu spoločnosť. Ale to je už o inom.

Každopádne, podnecovanie nenávisti voči akejkoľvek marginalizovanej skupine je jednou z tých najhorších ciest. Prečo ste sa po nej vybrali, je pre mňa záhadou.

Na záver sa ešte pokúsim odpovedať na vašu otázku (ktorá bola len tak mimochodom tou poslednou kvapkou, kedy som definitívne odmietla váš list prečítať do konca). Pýtate sa:
„...Načo sú nám stovky titulovaných sociálnych pracovníkov (za ktorými len tak mimochodom nevidno žiadnu dobre odvedenú prácu- kde sú výsledky ich sociálneho snaženia a práce?)..."

Že načo? Možno práve na to, aby otvárali oči ľuďom, ako vy. Plným predsudkov a nenávisti. Ale predovšetkým na to, aby pomohli tým, ktorých vy nazývate „neproduktívnymi". Je očividné, že vám v tejto oblasti chýbajú informácie. Prijmite preto prosím moje pozvanie k nám do združenia a príďte sa na vlastné oči presvedčiť, ako je to s tou našou sociálnou prácou a „neproduktívnosťou". Hádam rozšírime vaše obzory a vlejeme vám trochu nádeje do duší.

Mier s vami.

Edit: upravila som slová Róm a Neróm na "róm" a "neróm", nakoľko som si nebola vedomá toho, že veľkosť písmen a absencia úvodzoviek môžu spôsobiť také nedorozumenia. Úvodzovky určite lepšie vystihujú to, čo som mala od začiatku na mysli. Z mojej strany je to teda čisto o gramatike a štylistike, nezakladám žiadne nové etnikum či rasu a čiernobiele okuliare tiež nenosím, hoci mi ich diskusia svojim ladením podsúva...
24. 6. 2012, 18:15


Edit 2: list som dočítala, a na mojom stanovisku to nič nemení.

Edit 3: A tu je Ešte jeden...

Zuzana Kolláriková (Mišová)

Zuzana Kolláriková (Mišová)

Bloger 
  • Počet článkov:  110
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mama. Okrem iného... :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáZ ´iného´ svetaKúzelné dni materskéZuzankovskéBruškatéVlasy dupkomBojujeme...RetroTvoríme a hráme saJa, poet

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
SkryťZatvoriť reklamu