Ako ma Timko naučil, že nie všetko v knihách je pravda

Vo štvrtok som bola po dlhšom čase pozrieť na jednej základnej škole, kde som pomáhala niektorým  deťom s robením úloh. Po chvíli sa k nám pripojil aj Timo, tretiak, pre mňa výnimočný človek...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

"Timko, čo chceš robiť? Budeš si kresliť?"

"Vitajte v SOS, Meky a Feky, Vitajte v Pomáhajbo!"

Zasmiala som sa, ako sa zmenil - prešiel na iné formy zábavy. Keď som sa s ním stretla prvýkrát, objal ma a ukázal mi DVDčko Hľadá sa Nemo. Zostala som zaskočená, pretože autisti by takto nemali reagovať, čítala som, že nekomunikujú, neznášajú dotyky, sú na ne agresívni, nedokážu žiť bežným spôsobom života, nenadviažu očný kontakt, sú ťažko zvládateľní, no mnohí z nich sú géniovia.

Timkom mi to všetko vyvrátil... Je pravda, že nechápe, prečo sa musí do školy obliekať, keď oblečený je (veď má predsa pyžamko), nechápe, prečo si musí umývať zuby, ale chodí do bežnej školy. Mal problémy začleniť sa, pamätám si, keď som ho raz našla plakať schúleného na chodbe : "Timko, prečo nejdeš dnu? Čo sa ti stalo?" Bez reakcie. Potom mi decká povedali, že ho zbili starší, smiali sa mu, lebo stále chodil s nejakými DVDčkami a opakoval dialógy z filmov. Nechápali, že práve vďaka nim komunikuje. Začal rozprávať tak, že pozeral všemožné rozprávky, vie naspamäť dialógy z desiatok filmov a pomocou nich vyjadrí, čo potrebuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikdy nechodil do špeciálnej školy, najprv prešiel prípravným ročníkom, potom sa dostal do školy s obyčajnými deťmi. Matematika mu ide jedna radosť a aj keď mal s písmenkami problémy, dnes už napíše všetko. A bez chýb.

Keď sa s ním rozprávate, vidíte, že nie všetko je v poriadku, ale učiteľky ho majú rady aj napriek tomu, že mu niektoré veci dlhšie trvajú. Lebo je vychovaný, pozdraví pre istotu dvakrát, pomáha spolužiakom a tí zasa jemu.

 "Toto je SOS, teraz sa pobalím a idem. Ahoj, dovidenia!" Zavrie za sebou dvere, zamáva na rozlúčku. Otvorí: "Doma si pozriem Mach a Šebstová I. a II." "Super, potom mi povieš, o čom to bolo!"

zuzana michalcová

zuzana michalcová

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pre niekoho obyčajná, pre niekoho výnimočná. Naivná optimistka milujúca ľudí, vôňu pokosenej trávy, letný dážď, knihy a čokoládu... Zoznam autorových rubrík:  Škola, druhý domov:)Aj takto to bývaVšetky "moje" detiĽudia môjho životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu