Týchto 5 tipov musíš poznať pred cestou do pocovidovej Číny

Od marca 2023 ťa ako západniara pustia do obľúbenej destinácie Rusov za posledný rok - Číny! Tak ako sa nestratiť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Síce ti už netreba byť Si Ťin-pchingov kamoš ani robiť biznis za miliardy jüanov, aby si sa do Číny dostal ako počas Covidu, ale bola by to nuda, keby to išlo len tak ľavou zadnou. Najprv ti treba víza, ktoré sú iba formalita, no prichystaj si mamin rodný list a uisti sa, že tvojmu šéfovi v práci nebude vadiť, keď mu bude niekto volať a pýtať sa, či si mal dakedy dačo proti komunizmu. Potom si treba iba užiť už zabudnutý PCR test a šup ho do lietadla.

Obrázok blogu

No ... takto nie, takéto jednoduché to nebude. Každopádne čo ti treba k vízam a ako ich vybavíš nájdeš na "internetoch". Už popri tom začneš tušiť, že Čína je voči nám nie iný svet, ale iný vesmír.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Predstavuješ si, že dôjdeš na letisko, kúpiš si ostrokyslú cez Mastercard, zatiaľ odpíšes kamošom na Instagrame a vydáš sa do mesta Uberom alebo cez podobnú aplikáciu? Tak na to zabudni. Pre nás tie najjednoduchšie veci dokážu perfektne skomplikovať.

V Číne som v júni 2023 bol, a preto ti poviem 5 praktických tipov, ktoré ti môžu pomôcť sa v tejto pre nás šialenej krajine nestratiť. No nemusia ... a to je na tom krásne.

Nainštaluj si Wechat

Wechat je čínska aplikácia do múdrych telefónov, ktorú keď máš, môžeš všetko. Od platenia za záchod, cez chatovanie, až po vyplnenie zdravotnej deklarácie na hraniciach, že nemáš žiadne príznaky Covidu. Stáva sa, že je to jediný možný spôsob, ako si kúpiť lístky do múzea alebo sa spojiť s miestnymi. V Číne ju používa naozaj každý a môže ti dosť uľahčiť život. A hlavne nebude náročné pre Si Ťin-pchinga sledovať všetko, čo (ne)robíš.

SkryťVypnúť reklamu

Inštalácia aplikácie však môže mať jeden zádrhel. Pri registrácii to od teba môže chcieť overenie treťou osobou, ktorá už je nejaké obdobie používateľom Wechatu. My sme to obišli tak, že to proste skúšaš (áno ten istý postup) viackrát za sebou a raz ti to proste prejde. Proste overenie zrazu netreba.

Jeden bonusový tip: ak ťa osloví nejaký Číňan a bude sa s tebou rozprávať, špeciálne ak nebudeš rozumieť, otvor si Wechat, ukáž mu svoj QR kód nech si ťa pridá na Wechate a tvár sa, že mu napíšeš. To bude stačiť, aby ťa mal rád a dal ti slobodu.

Wechat pre Apple

Wechat pre Android

Maj cash alebo čínsky bankový účet, inak si v koncoch

Tak už máš Wechat a veríš, že ním budeš platiť bezdotykovo, rovno cez telefón, len budú tak jüany svištať. Kognitívna chyba. Tu si v Číne, to tak jednoducho nepôjde.

SkryťVypnúť reklamu

Aby si mohol platiť cez Wechat, potrebuješ čínsky účet s čínskou bankovou kartou. To neznie moc vábivo, čo? Preto sa nám najviac overila platba cashom, ktorý sme z našich európskych kariet vybrali z bankomatu. Našťastie sme nenarazili na miesto, kde by sa cashom platiť nedalo. Výhoda platbou cashom pre naivnejších je to, že si ťažšie sledovateľný.

Ja teda skúsenosť s riešením čínskeho účtu nemám, ak ju máš ty, ocením, keď sa s ňou podelíš v komente.

Jaj, pýtaš sa, prečo proste neplatiť cez tvoju milovanú Visa kartu s vlastným designom? Nenašli sme miesto, kde by sa dalo našimi kartami platiť. No nehovorím, že žiadne neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

Cez takýto QR kódik môžeš zaplatiť za taxík
Cez takýto QR kódik môžeš zaplatiť za taxík 

Zahoď všetky západniarske VPN, zoznám sa so Shadowrocket

Vystúpim z lietadla, kúpim SIMku, pripojím sa na svoju obľúbenú ExpressVPN / NordVPN a zbieham si reelska na Instagrame. Pfff, to isto. Nie, fakt ExpressVPN ani NordVPN v Číne nefungujú na viac ako 5%.

Keď som to zistil, pristúpil som k zúfalému počinu pýtania sa ľudí, akú VPN používajú. Narazil som na Rusa, s ktorým sme vyskúšali jeho 5 VPN služieb, ktoré používa v Rusku, no ani jeden bajt z napríklad Google Maps sme nezískali. Pritom ešte pred Covidom mu tieto VPNky frčali v Číne ako besné. Ostali sme tak odpojení od všetkých aplikácií, ktoré dennodenne používame - Google (vyhľadávač, mapy, úložisko ...), Facebook, Instagram, Whatsapp, Twitter, YouTube a dokonca sa mi nedalo vytvoriť si účet ani na TikToku (tento počin poukazuje na moju zúfalosť). Nie som si istý o napr. Telegrame.

Vďaka tým piatim funkčným percentám ExpressVPN sa nám podarilo skontaktovať sa s našou sprievodkyňou v Tibete cez Whatsapp, ktorá nám odporúčila aplikáciu Shadowrocket, čo je VPN služba, ktorú ona používa. Na Android zadarmo, na Apple asi za 3 eurá.

Vyzerá to ako priemerná čínska aplikácia - ako keby ti cez ňu majú odísť všetky úspory na niekoho bitcoinový účet. Oveľa lepšie funguje na Androide, kde si vieš vyhľadať servery automaticky a niektorý vybrať. Na Apple sme túto prelomovú funkcionalitu nenašli a museli sme pridávať server manuálne, pomocou niekoho s Androidom, ktorý nám poskytol QR kód VPN servera. Darmo, vývojári asi neboli nadšení Apple používatelia, a tak si povedali, síce si na Apple za aplikáciu priplatíš, no o to viac na hovno bude.

Je v tom ale ešte jeden fígeľ. Jednotlivé VPN servery po nejakom čase (priemerne tak jeden za deň) zomrú. Proste zrazu su nedostupné. Vtedy musíš poprosiť svojho kamaráta s Androidom o QR kód nového servera, prípadne vypýtať si poplatok od svojho kamaráta s Appleom za to, že mu ten QR kód dáš.

Každopádne ale odporúčam pripraviť sa na najhoršie - žiadny západniarsky internet. To znamená stiahnuť offline mapy do napríklad Maps.me, ktorá pozná aj linky metra v Pekingu a upozorniť maminu, že keď sa neozveš celý pobyt v Číne, nemusí to znamenať, že už nežiješ. No môže.

Shadowrocket by mal fungovať aj u nás, takže si ho vieš už doma rozbehať.

Shadowrocket pre Apple

Shadowrocket pre Android

Zúfalo skúšame Facetime ešte pred objavením Shadowrocket
Zúfalo skúšame Facetime ešte pred objavením Shadowrocket 

Byrokraciu ber ako súčasť zážitku

Strašne seriózne znie, keď si od teba pri vybavovaní víz pýtajú potvrdenie o ubytovaní na celý pobyt. Bez toho ťa do Číny nepustia. Realita je taká, že to je len zbytočná byrokracia a nikto nerieši, kde budeš bývať. V skutočnosti sme po získaní víz ubytovanie v Pekingu zrušili a zariadili si vlastné podľa nášho reálneho programu. Pýtaš sa, na čo to teda je, keď to nikto nekontroluje? Toto je Čína, užívaj si to.

PCR test je už pre väčšinu taká zabudnutá vec, že keby som ti mal v Bratislave zohnať kokaín alebo odberové miesto na PCR test, tak by som ti doniesol kilo kokešu len by sa tak "zaprášilo". Na vstup do Číny si ho v júni 2023 oficiálne musel mať. Realita bola taká, že po pristáti v Pekingu sme odklikli vo Wechate deklaráciu, že ho máme a že nemáme žiadne príznaky a môžeme ísť. Ak by sme ho nemali, nikto by na to neprišiel. Za to riziko to ale asi nestojí.

Po ceste ťa môže stretnúť kopu absurdných pasových kontrol a vypĺňania tlačív. Napríklad my sme museli vo vlaku vypĺňať tlačivo v čínštine, že naše telo zvládne výšku nad 3000 m.n.m. a ak nie, tak je to náš problém, že sme zomreli. Vo vlaku nám kontrolovali pasy a povolenia na pobyt v Tibete niekoľkí ľudia, pričom ani jeden z nich nevyzeral, že vie, čo je v nich napísane. Tak si to odfotil do Wechatu a odišiel. Hádam dostal prémie za dobre vykonanú prácu. Jeden ma stretol aj keď som vychádzal zo záchodu vo vlaku. Najprv sa usmial, pozdravil a následne zvážnel a vyslovil dačo nezrozumiteľné. Hovorím si, čo nevedel ako začať konverzáciu, tak sa ma pýta "čo beloch, sral si?". Potom som započul slovo "passport", tak že jaaaj no poď do kupéčka.

Čím športovejšie budeš tieto kontroly brať, tým menej ťa budú otravovať. Väčšina z kontrolórov aj tak má z kontroly belocha väčší zážitok ako ty stres, aj keď máš pri sebe zakázané demokratické DVDčka.

Potrénuj stopovanie v Európe, potom skús taxíky v Pekingu

Jediné čo Wechat nevie (alebo sme na to neprišli) je nahradiť funkciu Uberu / Boltu. Existujú na to špeciálne aplikácie, ktoré sú väčšinou po čínsky. Jednu (tzv. DiDi), ktorá bola aj po anglicky, sa nám podarilo nájsť a dokonca aj spustiť. Opäť sme ale narazili na problém čínskej bankovej karty. Nehovorím, že to je s čínskymi Ubermi nemožné, no minimálne my sme ostali bezradní. Čo znamenalo jediné, postaviť sa k ceste a polovať na taxíky.

Ulicami Pekingu prejde za minútu hádam najviac taxíkov, čo som kedy kde v živote videl. Povieš si, to bude jednoduché. No figu borovú. Jeden sa na teba pozerá a pritom sa tvári, že ťa nevidí, druhý ti odkýva, pribrzdí a zrazu odíde, ďalší ťa ignoruje. Väčšina taxíkov je plná - nesvieti im na čelnom skle zeleným cena za kilometer.

Presne takto som si predstavoval stopovanie, ktoré som nikdy nevyskúšal. Bohužiaľ, za taxík mám ešte aj platiť.

Nám sa podarilo chytiť taxík len s pomocou miestnych - použili svoju aplikáciu alebo keď sme našli taxík, ktorý práve vykladal cestujúcich a nenechali sme taxikára od nás újsť. Väčšina taxikárov ale nevie čítať latinku a vyzerá, že ani nepoznajú mapu Pekingu. Vysvetliť im, kam chceš ísť, je finálny boj, ktorý musíš zviesť. Najviac sa osvedčilo zapnúť navigáciu na svojom telefóne a držať ho pred očami vodičovi celú cestu.

Ceny taxíkov sú v pohode a ak sa ide podľa taxametra, čo sme nezažili že by sa nešlo, tak je to super kšeft, hlavne ak ste aspoň dvaja.

Vždy je ale dobré myslieť aj na to, že ten taxík proste nezoženieš a budeš musieť šlapať na metro. V neistote je krása.

DiDi pre Apple

DiDi pre Anroid

V niektorých mestách chytíš aj ťukťuky ... v ktorých vieš zaplatiť cez QR kód
V niektorých mestách chytíš aj ťukťuky ... v ktorých vieš zaplatiť cez QR kód 

Zober si týchto pať praktických tipov k srdcu a môžem slúbiť, že sa určite ... stratíš aj tak. Minimálne to bude ale zábavnejšie, lebo si budeš mať za čo kúpiť super pikantné tofu a budeš si môcť na Instagram zavesiť selfíčko, ako sa tešíš z návšetvy veľkej Číny ... ak sa chceš integrovať, hoď ho aj na Wechat svojim novým kamošom.

Vitaj v Číne! Ni Hao!

Peking
Peking 
Helmut Posch

Helmut Posch

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  112x

Som softvérový vývojár, cyklista, bežec a rád sa flákam kade tade - teda cestujem. Cestovanie mi predovšetkým ukazuje to, aký je svet naozaj a búra mi moje spoločnosťou nanútené predstavy. Na rozdiel od veľa iných, väčšinou necestujem primárne ani za prírodou ani za pamiatkami. Najradšej chodím tam "kde nič nie je" alebo tam, "kde ma zabijú". Pretože práve tam je to najkrajšie (a najväčšia sranda). Aj preto na mojom blogu nenájdeš tipy, ktorý hotel na Malorke je najlepší. Nájdete tu skôr sarkasticky ladený opis situácii, ktoré mi niečo ukázali alebo popis miest, ktoré na mňa zapôsobili a nie sú turisticky známe. Milujem progres a neznášam mainstream. Zoznam autorových rubrík:  Irán 2018 - krajina inflácieMyanmar 2019 - domov budhizmuTranssibírska magistrála 2020Gruzínsko & Arménsko 201960 dní v Kanade (2017)Cestovateľské jednorázovkyMúdrostiOpustené miestaPost-covidová Čína 2023Japonsko 2024

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 720x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 570x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 354x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 976x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 205x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Denacifikácia po slovensky a rusky: S nacistom proti nacistom (komentár šéfredaktorky)
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu