Helmut Posch
Objavovanie prvkov kolektivizmu v dnešnej Japonskej spoločnosti
"Mohol by si tým niekoho, kto ide unavený z práce, obťažovať. Nie je to oficiálne pravidlo, no nie je to vhodné."
Som softvérový vývojár, cyklista, bežec a rád sa flákam kade tade - teda cestujem. Cestovanie mi predovšetkým ukazuje to, aký je svet naozaj a búra mi moje spoločnosťou nanútené predstavy. Na rozdiel od veľa iných, väčšinou necestujem primárne ani za prírodou ani za pamiatkami. Najradšej chodím tam "kde nič nie je" alebo tam, "kde ma zabijú". Pretože práve tam je to najkrajšie (a najväčšia sranda). Aj preto na mojom blogu nenájdeš tipy, ktorý hotel na Malorke je najlepší. Nájdete tu skôr sarkasticky ladený opis situácii, ktoré mi niečo ukázali alebo popis miest, ktoré na mňa zapôsobili a nie sú turisticky známe. Milujem progres a neznášam mainstream. Zoznam autorových rubrík: Irán 2018 - krajina inflácie, Myanmar 2019 - domov budhizmu, Transsibírska magistrála 2020, Gruzínsko & Arménsko 2019, 60 dní v Kanade (2017), Cestovateľské jednorázovky, Múdrosti, Opustené miesta, Post-covidová Čína 2023, Japonsko 2024
"Mohol by si tým niekoho, kto ide unavený z práce, obťažovať. Nie je to oficiálne pravidlo, no nie je to vhodné."
Naozaj, na brehu Dunaja neďaleko Viedne stojí jadrová elektráreň ... je tým, čo spustilo anti-jadrový program krajiny.
Ako sa vyhnúť sardinkárni v Chichen Itza? Ako rozpoznať "drogový kartel", ktorý okráda turistov v Mexiku?
Čo vám napadne, keď sa povie Južná Kórea? Väčšine tak Samsung a Kia. Mne hlavne ideologické rozdelenie spoločnosti a utrpenie ľudí kvôli politikom. Idem si splniť sen a navštíviť symbol tohto utrpenia - Demilitarizovanú zónu.
Marrakéš, africké mesto, do ktorého sa vieš dostať asi najlacnejšie a najľahšie zo všetkých. Známe je hlavne trhmi s čajovými sadami, obrazmi a keramikou. Aby si o svoje pripravené peniaze neprišiel, musíš si dávať pozor. Načo?
Kráčame po “Obchodnej”, no nie sme v Bratislave. Je sobota ráno. Nikde nie je nikto a všetko je zavreté ako po vojne. Okrem notoricky známych fastfood-ov. Nachádzame tu len zvratky z piatkovej noci.
Už som sa poflakoval kade tade. Od panenských švajčiarských lesov cez všade prítomné skládky plastu v juhovýchodnej Ázii až po černobyľskú zónu. Jazero Geamana ale radím ekologicky k tým najhorším veciam, čo som kedy videl.
Najmenej navštevovaná krajina Európy - Moldavsko. Podľa mnohých tam nie je nič, no to je uhol pohľadu. Pre mňa to je najviac tajomná krajina Európy. Prečo ju teda navštíviť a čo všetko sa tam dá zažiť?
V auguste roku 2018 som sa vrátil do zóny po dvoch rokoch. Túžil som objaviť viac, ako zo samotnej zóny, tak navštíviť interiér elektrárne. Vraciam sa dojatý. Aj preto, lebo vidím, že sa blíži koniec.
Moje tri základné upozornenia po prvej návšteve Londýna, na ktoré by som si dal nabudúce pozor, ak nechcem byť obraný o čas, energiu a peniaze.
A tak idem podľa otcovej rady. Postavím z 3 kusov tyčku a zabijem ju do zeme. Potom si ale všimnem, že ďalšie tri kusy ostali. Vôbec ale nepasujú s tými ostatnými troma, čo už sú v zemi. Čo s tým?
Helmut! Si v pohode?, počujem kričať Tomáša, ktorý je očividne šťastný, že ma vidí. Keďže bol jediný, kto videl ako som sa zrazu stratil v priepasti, vedel o čo išlo. Áno, len ma bolí ruka!, odpovedám mu v šoku.