AKTUALIZOVANÉ: 9.1.2025 o 7.40 vložené odkazy na doplnkové články k téme, 10.1.2025 o 8.45 vložený odkaz na ďalší doplnkový text.
Čas čítania textu: 12 minút
Štát je povinný poskytnúť ochranu osobám, ktoré sú ohrozené na živote alebo zdraví z dôvodu podania svedeckej výpovede v trestnom konaní, ide o osobitnú ochranu – program na ochranu svedkov. Nie je na ňu právny nárok, všetko záleží na okolnostiach prípadu a rozhodnutí orgánov činných v trestnom konaní. Nie vždy, no veľmi často ide o kajúcnikov, ktorí sa sami na trestnej činnosti podieľali.
Ochranu svedkov vykonáva špeciálny útvar policajného prezídia a týka sa najmä totožnosti, vzhľadu, bydliska, rekvalifikácie chráneného svedka a aj poskytovania sociálnej pomoci. Všetky náklady spojené s ochranou znáša štát.
Status chráneného svedka získal pred dvadsiatimi rokmi aj dovtedy raz trestne stíhaný inštruktor potápania a podnikateľ Anton Cvešper (narodený 26.12.1974), ktorý istý čas pôsobil aj v ochranke podnikateľa Alexandra Rezeša.
Rodičia Antona Cvešpera boli policajti a neskôr sa aj oni pustili do podnikania. Jeho švagor, Peter Krajíček je zase niekdajší policajný funkcionár na Úrade boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) a funkcionár Slovenskej informačnej služby (SIS), ešte vlani v júli pôsobil ako pridelenec spravodajskej služby v Prahe.
Meno Anton Cvešper sa v slovenskom obchodom registri dá nájsť v piatich firmách. Nie je však jasné, či ide o spomínaného kajúcnika alebo jeho otca, ktorý sa tiež volá Anton. Slovenský register totiž neuvádza dátumy narodenia.
S istotou je však možné uviesť, že Anton Cvešper mladší bol konateľom v spoločnosti PROFI DIVER, s.r.o., keďže sa tak sám verejne prezentoval. Firmu, ktorá vznikla v júni 2001 a venovala sa rôznym oblastiam, v januári 2007 z obchodného registra vymazali.
Mafiánske vraždy
V januári 2005 policajti zadržali Antona Cvešpera a ďalších mužov (bratov Chlpíkovcov) pre únos podnikateľa ázijského pôvodu. Obvinili ich z trestného činu brania rukojemníka.
Z Antona Cvešpera sa stal kajúcnik, ktorého v tej dobe nazývali „korunným“ svedkom. Pred vyšetrovateľom ÚBOK-u vypovedal o tom, ako v Košiciach spolu s kumpánmi prezlečení do policajných uniforiem, naložili ázijského podnikateľa do auta a od jeho manželky žiadali výkupné. Keď v rádiu počuli, že na cestách v okolí prebieha policajná akcia, muža vyložili na železničnej stanici v Nálepkove (okres Gelnica). Išli pešo cez les a následne skončili v rukách policajtov. Anton Cvešper priznal svoj podiel na tomto skutku a svoje konanie oľutoval.
Začal vypovedať aj o tom, ako pre údajných takáčovcov sledoval dvoch mužov. Petra Havasiho z mafiánskej skupiny sýkorovcov a Karola Patasyho, ktorého spájali so zločineckou skupinou piťovcov. Informácie o ich pohybe osobne aj cez telefóny s neregistrovanými číslami poskytoval Mariánovi Gaálovi a Patrikovi Vidašičovi, aby vedeli ustáliť ich miesta pobytu.
Petra Havasiho zastrelili 6. júna 2004 na kruhovom objazde na bratislavskom Prístavnom moste v aute Porsche Cayenne. Vražedné výstrely sa ozvali zo strieborného Audi A6, keď Porsche zastavilo na značke Stop. O život prišiel aj jeho ochrankár.
Karola Patasyho staršieho, zastrelili necelú polhodinu pred polnocou 12. januára 2005 pred domom v bratislavskej Petržalke na Krásnohorskej ulici, keď sa vracal do bytu k priateľke. Anton Cvešper mal potom z miesta činu odviesť strelca a zabezpečiť likvidáciu zbrane. Samopal mal podľa dohody hodiť do rieky Dunaj, čo však neurobil, ale ho skryl v lese.
Všetky jeho protiprávne aktivity vraj mali byť akousi protislužbou za zníženie fiktívneho dlhu. Anton Cvešper policajtom ukázal aj vražednú zbraň. V prípadoch vrážd ho nikdy neobvinili. Obvineniu čelil iba v kauze brania rukojemníka. Keďže spolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní, trestné stíhanie mu zastavili. Ostal tak bez trestu.
Na základe jeho výpovedí na konci januára 2005 vyšetrovateľ obvinil Patrika Vidašiča a Mariána Gaála, ktorých na protimafiánskom útvare policajného prezídia, považovali za predstaviteľov zločineckej skupiny takáčovcov. Stíhaní boli vo väzbe od 1. februára 2005 do 9. novembra 2005.
KONTEXT: Jeden z vyšetrovateľov prípadu – Stanislav Rada sa v auguste 2010 pokúsil vylúpiť banku, ku skutku sa priznal a aj ho odsúdili.
Prípad mafiánskych vrážd a brania rukojemníka však objasňovali a vyšetrovali aj iní policajti. Napríklad, Miroslav Chudý, ktorého novinár Marek Vagovič zahrnul do knihy Čurillovci. Pri výsluchoch svedka Antona Cvešpera boli prítomní operatívci, ktorí verejne prezentujú podporu policajtom okolo Jána Čurillu.
V októbri 2010 denník Nový Čas zverejnil fotografiu Antona Cvešpera , ktorá vznikla pred rokom 2005. Na hlavné pojednávanie na vtedajší Okresný súd Bratislava 1 ho priviedli policajti z útvaru, ktorý zabezpečuje ochranu svedkov. Mal oblečenú nepriestrelnú vestu a na hlave mal natiahnutú kuklu, ktorú si dal dole až tesne pred výpoveďou. Trvala šesť hodín, bolo v nej mnoho nejasností a vzbudzovala veľa pochybností.

„Prejavil sa nielen ako nedôveryhodný svedok, ale aby zachránil svoju kožu, bol by schopný usvedčiť aj vlastnú matku,“ skonštatoval predseda senátu vtedajšieho Okresného súdu Bratislava 1 Juraj Mihál a obžalovaných oslobodil. Prokurátor podal odvolanie a prípadom sa zaoberal Krajský súd v Bratislave. Senát zložený z predsedu senátu Kamila Ivánka a sudkýň Ľudmily Králikovej a Marcely Kosovej oslobodzujúci verdikt vo februári 2016 potvrdil. (O tom, ako súd zhodnotil svedka Antona Cvešpera, si môžete prečítať v tomto článku.)
Bilbordový kráľ
Českí novinári sa už dlhší čas venujú podnikateľským aktivitám Slováka, ktorý podniká a žije v Českých Budějoviciach. Istý Anton Fischer (narodený 26.10.1974) bol v Českej republike ešte pred niekoľkými rokmi najväčším dealerom vozidiel Hyundai, rozbehol aj biznis s bilbordmi.
U našich susedov stál pred súdom trikrát. Naposledy ho Okresný súd v Českých Budějoviciach odsúdil v marci 2022 na súhrnný trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov, uložil mu aj zákaz podnikania na štyri roky a 600- tisíc českých korún (23. 856,86 eur) peňažný trest. Uznal ho za vinného za skresľovanie údajov o stave hospodárenia a obchodnej evidencie, vydieranie a obmedzovanie osobnej slobody. (Viac o rozsudku nájdete v tomto texte.)
Anton Fischer tak svoje podnikateľské impérium zveril spriazneným osobám. Úspešný biznis v Českých Budějoviciach vedie jeho syn Oliver, má niekoľko firiem, ktoré sa venujú rôznym oblastiam.
Na „výmennom“ pobyte
Anton Fischer rozhovory neposkytuje a veľa úsilia venuje ochrane svojej tváre. Vlani v polovici septembra sa však redaktorovi portálu Seznam Zprávy s ním podarilo urobiť rozhovor.
Reportér sa zaujímal, prečo za žiadnu cenu nechce ukázať tvár, označil to za podozrivé. „Nechcem sa mediálne propagovať, aby ma každý na ulici spoznal – to je Fischer,“ odpovedal, s tým, že „to má vraj historické dôvody“. „Bol som kedysi slovenským štátnym zamestnancom,“ vysvetľoval a doplnil, že pôsobil v radoch polície a bolo to širšie. „A v rámci určitého výmenného pobytu som sa ocitol v roku 2005 v Čechách. Aj s manželkou a malým synom. A už sme tu ostali,“ tvrdil.
K biznisu s billboardmi sa dostal už v roku 2006, najskôr prostredníctvom manželky. „... sám som ešte ako štátny zamestnanec podnikať nemohol,“ povedal. Keď raz išli z Českých Budějovíc do Prahy, zaujalo ho, veľa malých nákladných prívesov, s reklamnými plachtami, odstavených pozdĺž ciest. „Tak som sa tým trochu inšpiroval,“ opísal.
Český rozhlas vlani v polovici novembra informoval, že Antona Fischera polícia aj s jeho synom, Oliverom obvinila v ďalšom prípade vydierania a aj lúpeže, výtržníctva a obmedzovania osobnej slobody. Z vydierania policajti obvinili aj ich spoločníka. Pripisujú im fyzické útoky a zastrašovanie aktivistov, úradníkov a politikov, ktorí vystupujú proti ich rozsiahlemu nelegálnemu podnikaniu s billboardmi. Napriek tomu, že je v podmienke, je stíhaný na slobode.
Anton je Anton
Anton Fischer sa podobá na slovenského kajúcnika v prípade mafiánskych vrážd. Najskôr som ho spoznala na fotografii, ktorú v roku 2023 urobil český aktivista Adam Hromas. Naviac z verejne dostupných zdrojov sa dá pomerne ľahko zistiť, že Anton Fischer je v skutočnosti vlastne Anton Cvešper.

Vytváranie legendy novej identity chráneného svedka je upravené internými predpismi polície a je v režime utajenia pod stupňom Vyhradené. Naša polícia pri ochrane svedkov spolupracuje s políciami iných štátov.
Ochrana svedkov je v slovenských právnych predpisoch opísaná v Zákone o ochrane svedkov, ktorý je účinný od augusta 1998 a bol viackrát novelizovaný. Ani jedna novela však nereflektovala na pokrok doby a možnosť vyhľadávať informácie o osobách vo verejných databázach. Aktuálne je v legislatívnom procese príprava úplne nového zákona.
Odkrytá legenda
Meno Antona Cvešpera sa spájalo s nelegálnymi bilbordami na Slovensku už v lete 2012. Na aktivity svedka v prípade mafiánskych vrážd upozornil denník SME.
Otec Antona Cvešpera, Anton starší (narodený 8. 9. 1948), jeho mama Jaroslava a jeho brat Juraj začali v Českej republike spoločne podnikať v apríli 2005. Všetci traja si uvádzajú rovnakú slovenskú adresu pobytu ako aj Anton Cvešper mladší a to v bratislavskej Petržalke.

Nehnuteľnosť v bratislavskej Petržalke, v ktorej si Cvešperovci uvádzajú trvalý pobyt, je v súčasnosti vo vlastníctve Juraja Cvešpera. Podľa výpisu z katastra byt získal darovacou zmluvou ešte v apríli 2004 a od októbra 2021 má naň záložné právo banka.
U našich susedov Juraj Cvešper podniká aj s ďalšími osobami. V jednej z firiem pôsobí aj muž, ktorý je spoluobvinený Antona Fischera v najnovšej kauze. V tej istej spoločnosti figuruje aj Oliver Fischer. Aj tieto dáta naznačujú, že Anton Fischer je v skutočnosti Anton Cvešper.
Anton Fischer si podľa údajov z českého obchodného registra vo februári 2007 uvádzal trvalé bydlisko na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici. K zmene došlo vo februári 2014, keď v českom obchodnom registru začal používať adresu v Českej republike.
Adresu v Banskej Bystrici si uvádzala aj jeho manželka Mária v marci 2006, bydlisko v Českej republike používa od decembra 2015.
Oliver Fischer na Slovensku aktuálne figuruje v dvoch obchodných spoločnostiach. Jedna je v strate, druhá funguje krátko. Mladšia spoločnosť je prepojená na osoby z Východného Slovenska a obe majú sídlo v Košiciach. V obchodnom registri si Oliver Fischer od decembra 2012 uvádza adresu trvalého bydliska v Banskej Bystrici, naposledy si túto adresu dal zapísať aj v septembri 2024.
Podľa výpisu z katastra nehnuteľností však v tomto banskobystrickom paneláku v súčasnosti Fischerovci ani Cvešperovci nevlastnia žiaden byt.
Trvalý pobyt je na Slovensku výlučne evidenčná záležitosť a osoba nemusí mať k nehnuteľnosti žiaden vzťah. V prípade bytoviek je viazaný na konkrétny byt a získať ho je možné iba so súhlasom majiteľa.

Panelák som navštívila vlani na konci decembra, no ani na jednej poštovej schránke nebola menovka s priezviskom Fischer. Znamená to teda, že Fischerovcom sem pošta zrejme nechodí a ide iba o fiktívnu adresu.
Policajný útvar, ktorý zabezpečuje ochranu svedkov im mohol zapísať trvalý pobyt bez toho, aby v evidencii bolo uvedené konkrétne číslo bytu. Prípadne je v dome takzvaný konšpiračný byt, ktorý oficiálne môže byť vo vlastníctve príslušníka policajného zboru a Fischerovci mali či stále majú trvalý pobyt v ňom.
Je možné, že tú adresu v Banskej Bystrici dostali keď išli do programu, neskôr keď sa ekonomicky osamostatnili, založili si firmy ešte s fiktívnou adresou a následne si vybavili novú v Českej republike, ale v starších obchodných spoločnostiach nenahlásili zmeny obchodnému registru. Často sa stáva, že zmeny si neprehlasujú ani bežní ľudia.
V neskoršom období si Fischerovci začali uvádzať v obchodnom registri pobyt už v Českej republike. Je však možné, že je to prechodné bydlisko.
Domy a úvery
Podľa údajov z katastra majú Fischerovci u našich susedov najmenej tri nehnuteľnosti. V obci Litvínovice (okres České Budějovice) je to rodinný dom, v ktorom žije Oliver Fischer a uvádza si tam aj pobyt, na tom istom pozemku stojí ďalší dom, v ktorom si pobyt uvádza Anton Fischer.
Oba má vo vlastníctve Oliver Fischer a získal ich kúpou v októbri 2022. Nehnuteľnosti sú zaťažené úvermi od bánk a záložné právo má aj pražská akciová spoločnosť. Ide o niekoľko záložných zmlúv z obdobia od apríla 2007 do marca 2022 spolu vo výške takmer päť miliónov českých korún (198. 680 eur).
S rodinou je spojený ešte jeden dom v obci Litvínovice, v ktorom bývali predtým.
Fischerovci prevádzkovali v meste Lišov (okres České Budějovice) penzión. Vlani v júli ho od firmy spojenej s rodinným impériom odkúpila za 25 miliónov českých korún (993 403,80 eur) obchodná spoločnosť, ktorá s nimi nemá asi už nič spoločné.
Vyradený z programu?
Osoba zaradená do programu na ochranu svedkov má viacero povinností, okrem iného, sa má vyhýbať kontaktu s osobami z kriminálneho prostredia, musí sa tiež správať tak, aby neohrozovala svoje zaradenie do programu ochrany svedkov. Ak je chránený svedok odsúdený za úmyselný trestný čin, môže byť z programu aj vyradený. Či je Anton Cvešper ešte v programe, sa zistiť nedá. Nemôže o tom hovoriť ani on sám. Aj informácie o vyradení podliehajú utajeniu.
S mužom, ktorý dnes úplne legálne vystupuje ako Anton Fischer, som sa stretla v stredu 8. januára popoludní spoločne s redaktorom Českého rozhlasu. S určitosťou môžem povedať, že ide o Antona Cvešpera, ktorý vypovedal ako svedok v prípade mafiánskych vrážd na verejnom súdnom pojednávaní. Kauzu som sledovala ešte ako redaktorka Nového Času a pri jeho výpovedi som bola prítomná. Vyjadrovať a ani fotografovať sa však nechcel.
Naši chlapci
Kajúcnik Anton Cvešper, ktorému naše úrady poskytli benefity za to, že bude vypovedať proti údajným takáčovcovm, zneužíval a zneužíva novú identitu v Českej republike na podivné podnikanie a páchanie závažnej trestnej činnosti.
Našim policajtom a prokurátorom sa však doposiaľ nepodarilo nájsť prípad, v ktorom by došlo k právoplatnému odsúdeniu Patrika Vidašiča a Mariána Gaála. Keď ich súd právoplatne oslobodil, podali na chráneného svedka trestné oznámenie pre krivé obvinenie a krivú výpoveď a prísahu. Orgány činné v trestnom konaní ho odmietli.
Ešte v januári 2017 pri akcii Aladin, Patrika Vidašiča aj Mariána Gaála obvinili za založenie zločineckej skupiny a ďalšie skutky, no kauza nie je doposiaľ ukončená. Na Špecializovanom trestom súde prebehlo 37 pojednávaní, vypovedali obžalovaní a aj desiatky svedkov, niektorí z nich aj opakovane. Naposledy sa pojednávanie konalo v júni 2023 a pojednávať sa bude musieť pre viaceré komplikácie odznova.
Okrem toho vtedajší vyšetrovateľ z už zaniknutej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavol Ďurka, ktorý na prípade pracoval, čelí obvineniu v súvislosti s vykonávaním služobnej činnosti.
Keď sudcovia akosi zabudli prepustiť z väzby troch obžalovaných a nezákonne ich nechali za mrežami 16 dní, hľadal na Patrika Vidašiča iné obvinenie, aby ho mohol po prepustení na slobodu, opäť zadržať. O inom prípade však vedel minimálne niekoľko mesiacov.
KONTEXT: „No chlapci, vec je tá, že bol podaný návrh na predĺženie lehoty väzby, v rámci toho bola podaná obžaloba a nebolo rozhodnuté o predĺžení väzby a pán Buvala s pani Záleskou (sudcovia, ktorým napadla obžaloba – pozn. autorky) sú toho názoru, že oneskorene bola podaná obžaloba, preto púšťajú Gáala a Vidašiča. Čiže treba vyrobiť skutok a treba ich ísť zobrať,“ povedal Pavol Ďurka v júli 2021 svojim kolegom v kancelárii odpočúvanej na základe príkazu súdu.
„Kedy ich budú púšťať?“ spýtal sa iný policajt. „To nevieme. Teraz, že idú, rieši Kysel (Peter Kysel, prokurátor vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry) s ďalšími, aby to nebolo, lebo včera ich chceli normálne príkazom od stola pustiť,“ odpovedal Pavol Ďurka.
„To je Šúrekov (Michal Šúrek dozorový prokurátor – pozn. autorky) problém, nie tvoj,“ skonštatoval jeho kolega. Pavol Ďurka mu odpovedal: „Nie, že Šúrekov je to môj problém." „...Lebo to sú (nerozumieť) tí dvaja. Po Kudličkovi sú to druhí. Tak hľadám skutky no, zatiaľ mám z 2012," vysvetľoval. „A som otvoril čarovné služobné, zväzok 28 a 29, a vyberám si skutky,“ povedal na nahrávkach.
Časti podstatných záznamov zverejnil novinár Adam Valček a a vypočuť si ich môžete tu. Téme som sa už venovala vo viacerých článkoch. Prečítať si ich môžete napríklad tu aj tu.
„...orgány činné v trestnom konaní, možno aj časť sudcov, sa nikdy nezmierili s tým, že s Mariánom Gaálom sme boli oslobodení spod obžaloby za mafiánske vraždy. Určite NAKA Bratislava sa s tým nikdy nezmierila, pretože v tejto súvislosti zazneli aj nejaké vyhrážky smerom k advokátovi Martinovi Ribárovi, ktorý ma v prípade tých mafiánskych vrážd obhajoval,“ povedal Patrik Vidašič v relácii novinára Adama Valčeka. Myslí si, že jeho advokát Martin Ribár bol obvinený z dôvodu úspešnej obhajoby v kauze mafiánskych vrážd a únosu. Martin Ribár bol v kolúznej väzbe 565 dní a Ústavný súd SR konštatoval, že došlo k porušeniu jeho práv.
Naviac, podľa informácií, ktoré som získala, jeden z obvinených z kauzy takáčovcov tvrdí, že za ním prišiel kajúcnik Matej Zeman alias Zemák , ktorý dlhodobo spolupracuje s čurillovcami a žiadal ho, aby na NAKA vypovedal o tom, že za vraždami Petra Havasiho a Karola Patasyho staršieho stoja práve Patrik Vidašič a Marián Gaál.
(V tomto článku si môžete prečítať, ako funguje program na ochranu svedkov.)