
Samozrejmou súčasťou výbavy účastníka by malo byť poistenie proti úrazom vo vysokohorskom prostredí, o ktorom nájdete informácie tu. Aktuálna predpoveď počasia pre Vysoké Tatry nie je najpriaznivejšia, preto je potrebné dbať na prípadné pokyny Horskej služby, dobre sa obliecť (mať aj teplý sveter a pláštenku do dažďa) a dobre sa obuť. V prípade hrozby búrky je potrebné sa pripraviť na to, že bude nutné okamžite sa vrátiť. Podľa aktuálnych výstrah Horskej služby (a aj podľa mojej minulotýždňovej skúsenosti) je uzatvorený zeleno značkovaný chodník Štrbské Pleso - Tri studničky a úsek červeného chodníka Jamské pleso - Tri studničky je ťažko priechodný z dôvodu lesných prác. Odporúčam nepoužiť tento úsek chodníka.
Musím naviac spomenúť dve na Kriváni často videné porušenia Návštevného poriadku TANAP-u - vodenie psov na Kriváň a skracovanie chodníkov.
Upozorňujem, že psy podľa platného Návštevného poriadku nemajú vo vysokohorskom prostredí čo robiť. Pes teda musí skončiť svoj výlet na Troch studničkách, prípadne na Jamskom Plese. Často sa však stáva, že ľudia psa dovedú až na Kriváň. Psy majú aj lepší výbeh, ako sú tatranské vrcholy. Ďalší na Kriváni častý priestupok proti ustanoveniam Návštevného poriadku je skracovanie chodníkov. Tatranské turistické značenie je (v porovnaní so zahraničím) veľmi kvalitné. I na exponovaných miestach je možné stále sledovať značku. Pri zídení zo značky stojí za to, krok-dva sa vrátiť, obhliadnuť sa a ísť po upravených kameňoch na chodníku. Chodník má najstabilnejšie skaly, je z okolitého terénu najviac prispôsobený ľudskej chôdzi. Chodník je najbezpečnejší a najpohodlnejší spôsob výstupu i zostupu. Jedna nebezpečná skratka vedie od miesta spojenia zeleného a modrého chodníka v Krivánskom žľabe (asi 2100 m) priamo strmo hore do Daxnerovho sedla. Skaly sú tam zvetrané a ľudia taďiaľ postupujúci často zhadzujú kamene na nižšie položených turistov. Stal sa tam už nejeden úraz. A skratka neznamená vždy rýchlejší postup. Ak by sa vám prihodil úraz práve tam, úrazové poistenie vám poisťovne nepreplatia (prečítajte si podmienky poistenia) a zásah Horskej služby si budete musieť zaplatiť.

Kriváň spod Malého Kriváňa (ten nevidno v zábere, je vpravo). Fotené minulý týždeň. Nebezpečná skratka, o ktorej píšem, vedie zľava šikmo doprava, kde sa napája na značkovaný chodník. Vrcholové partie Kriváňa sú technicky obtiažnejšie, pre postup je potrebné použiť ruky. Stále dbajte na ohľaduplnosť a nasledujte značku. Naozaj sa to dá a je to tak lepšie.
A môj osobný postoj? Kto chce byť so mnou zadobre, nebude vodiť psy do Tatier a nebude skracovať chodníky. Platné právo sa navyše má dodržiavať a ak je nefunkčné či kontrafinálne, je potrebné bojovať proti nemu zákonnými (prípadne morálnymi) prostriedkami. Som na strane vlády zákona. A viem, že Návštevný poriadok je súčasť platného práva, avšak nemá reálny základ v (mravných) postojoch jednotlivcov, a to je jeho fatálny nedostatok - leges sine moribus vanae. V postkomunistickej krajine sa tomu nie je možné čudovať - socializmus bol rozvratom práva. "Kto nekradne, kradne svojej rodine", "zákony sú na to, aby sa porušovali" - to nie sú len heslá, to sú životné postoje ľudí za reálsocializmu, to je prejav homo homini lupus, ktorý ešte i dnes bráni rozvoju kapitalizmu na Slovensku. To som už odbočil, ale to s Tatrami súvisí. Bohužiaľ. Riešenie reálnej neplatnosti Návštevného poriadku by som videl, ale to sa bude mnohým zdať kacírske ... vlastnícke práva. Ani do zmeny práva (akejkoľvek zmeny) však nemožno vkladať prehnané nádeje. Aj vlastnícke práva pre svoju reálnu platnosť potrebujú istú morálku, to vie každý klasický liberál počnúc Adamom Smithom až podnes.

Kým nebude v spoločnosti hlbšie vžitý postoj "zákony, sľuby a zmluvy sa majú dodržiavať" a ďalšie morálne postoje, dovtedy bude mať každá legislatívna zmena len veľmi čiastkové úspechy. Môžeme začať tým, že nebudeme skracovať chodníky na Kriváň a nebudeme na Kriváň vodiť psy. Teraz by sa to ale aj tak nikomu nevyplatilo, lebo teraz budú na Kriváni aj ľudia zo Správy TANAP-u, Stráže prírody, Štátnych lesov TANAP-u či z Horskej služby, a priestupok konajúci človek by musel týmto organizáciám prispieť nemalú čiastku za priestupok. To pre Vás ale nesmie byť hlavný argument. Jednoducho - toto sa nerobí. A ešte jedna maličkosť - v Tatrách sa nesmie stanovať.. Účastníci národného výstupu budú spať na povolenom mieste - v ATC Račkova dolina.
O chvíľu pre vás chystám ešte jeden článok - POZVÁNKU na národný výstup na Kriváň.