reklama

Hanušovce nad Topľou - Klenoty kaštieľskej knižnice

Výstava vzácnych historických tlačí z pozostalostí šľachtických rodín a regionálnych farských knižníc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Vo štvrtok 10. marca 2022 sa v hanušovskom Veľkom kaštieli (kaštieľ Dessewffyovcov) uskutočnila vernisáž výstavy EX BIBLIOTHECA CASTELLI - KLENOTY Z KAŠTIEĽSKEJ KNIŽNICE. Na výstave sú prezentované jedinečné tituly z fondu historickej knižnice múzea v Hanušovciach nad Topľou, ktoré pochádzajú z pozostalostí šľachtických rodín Dessewffy, Esterházy a Csatáry a z regionálnych farských knižníc.

Vernisáž otvoril Samuel Bruss, vedúci organizačnej jednotky Krajského múzea v Prešove - kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou. Bol to práve on, ktorý svojho času vynaložil veľké úsilie, aby vzácne knihy získal do múzejného fondu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom sa slova ujal Ondrej Glod, historik múzea a autor výstavy. Prítomných oboznámil s históriou kníh - ich pôvodnými majiteľmi, ale aj ich "tranzitom z rúk do rúk" počas storočí. Rozprával o osudoch kníh cez osudy ich vlastníkov. Napríklad knižnica rodu Dessewffy pôvodne obsahovala vyše 10 tisíc titulov, knižnica rodiny Csatáry bola knižnicou intelektuálov, hudobných skladateľov (Irys Csatáry) a cestovateľov.

Farská knižnica Rímskokatolíckej farnosti Nanebovzatia Panny Márie v Hanušovciach nad Topľou sa tvorila od obdobia po roku 1717. Ako ďalej uvádzal Ondrej Glod, táto knižnica vznikla postupným zlučovaním osobných knižníc hanušovských farárov - tvorila ju teda hlavne teologická literatúra. Najvzácnejšou je tu prvotlač, tzv. inkunábula z roku 1481, ktorá nesie názov Summa Angelica. Svojho času o tom v Hanušovských novinách písal aj Samuel Bruss: "Objavením a katalogizáciou tejto inkunábuly sa mestečko Hanušovce nad Topľou zapísalo do katalógu tých málo miest na Slovensku, ktoré prvotlače evidujú. Prevažná väčšina ďalších titulov z tejto zbierky nesie ex libris viacerých kňazov pôsobiacich na tunajšej katolíckej fare, z ktorých spomeniem Juraja Ptáskayiho (v Hanušovciach pôsobil v rokoch 1786-1796), Jána Repaszkého (1811-1846), Štefana Natafalussyho (1846-1880) či Jána Telekessyho (1882-1928)".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výstavu je treba vidieť - tituly, viazanie, iluminácie (výtvarné dovyzdobenie textov najstarších tlačí) a iné.

Názov výstavy: EX BIBLIOTHECA CASTELLI - KLENOTY Z KAŠTIEĽSKEJ KNIŽNICE

Usporiadateľ: Krajské múzeum v Prešove - Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou, Prešovský samosprávny kraj

Miesto: Renesančno-barokový kaštieľ Dessewffyovcov (Veľký kaštieľ) v Hanušovciach nad Topľou

Autor výstavy: Ondrej Glod

Trvanie výstavy: 10. marec - 17. jún 2022

Prečítajte si tiež

 Hanušovce nad Topľou (2015)

O Veľkom kaštieli (2016)

O Malom kaštieli (2016)

Agáta Krupová

Agáta Krupová

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  93x

Zaujíma ma spoločnosť, kultúra, tradície a mnohé iné, rada píšem o zážitkoch všed- ného dňa, občas sem pripletiem i nejaký recept. Predtým som viac písala o Londýne a Anglicku, lebo som tam istý čas žila a stále tam žijú moji najbližší. V ostatnom čase sa začínam viac venovať rodnému mestečku Hanušovce nad Topľou a jeho okoliu - prírode, histórii, pamiatkam i zaujímavým ľuďom. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoHanušovce nad Topľou a okolieLondýn, Veľká BritániaMestá a miesta Veľkej BritánieKnihyFilm a televíziaDivadloReceptyJazyk, nárečie, slangZvyky, tradície, obradyHistorický kalendárDetiSpomienkyAj taký je životZamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu