Albánsky Gjirokastër. Od Envera Hodžu k starej pevnosti

Málo známe albánske mesto Gjirokastër sa u mňa zapísalo veľkými písmenami. Spoločne s Tiranou ma najviac prekvapilo z celej krajiny. Staré osmanské domčeky, kamenné uličky, kamenná pevnosť a príbeh Envera Hodžu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Berat a Gjirokastër, dve najpozoruhodnejšie osmanské mestá celého Albánska od seba neležia kilometricky veľmi ďaleko, no cesta medzi nimi zaberie vyše štyroch hodín. Cesta sa vinie horami a kým sa z kopcov zlezie do údolia rieky Drino, tak musí šofér snáď tisíc krát otočiť volantom. Až tu v údolí Drino sa rozvinie naplno juhoalbánsky kraj zvaný Epirus, o ktorom sa zvykne hovoriť, že patrí k najhistorickejším v rámci celej krajiny. Na úpätí hôr či v dolinách si pozorné oko všimne desiatky zaujímavých betónových stavieb. Preslávili Albánsko ďaleko za jeho hranicami, pretože snáď nikde inde na svete nepostavili dômyselnejší systém bunkrov ako tu v „krajine orla“. Bunkre aj po desiatkach rokov dokážu rozdúchať medzi Albáncami vášne, pretože jedni si myslia, že to malo svoje opodstatnenie, hoci sa nikdy nevyužili a druhí poukazujú na to, že výstavbou bunkrov sa minulo neskutočné množstvo peňazí, ktoré doslova vycicali albánsku ekonomiku. Pravdou však je, že za komunistickej vlády Envera Hodžu, zhodou okolností rodáka z Gjirokastëru, vybudovali v Albánsku takmer 700 000 betónových bunkrov. Podľa výpočtov ich bolo dokonca toľko, že na jeden pripadali štyria obyvatelia! Bunkrové šialenstvo skončilo až v roku 1985 po smrti Hodžu a odvtedy sú tisíce bunkrov v žalostnom stave. Mnohé sa snažili rozobrať, mnohé schátrali, ale sem tam sa dokonca objavili projekty, ktoré premenili bunkre na reštaurácie, podniky či dokonca štýlové kaviarne. Najviac ich však aj tak zostalo ležať v krajine bez akéhokoľvek využitia. Ak by ich však odstránili, vzali by Albánsku jeden z jeho najmarkantnejších symbolov. Nie nadarmo sa krajina pýši prezývkou „krajina bunkrov“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Last Minute Albánsko

Vyberte si z ponuky lastminute zájazdov do Albánska za konečné ceny vrátane všetkých poplatkov.

Prvý pohľad na mesto
Prvý pohľad na mesto (zdroj: TK)

Mikrobus nás vyhodí pred odbočkou do mesta na hlavnej ceste, pretože nezachádza, ale pokračuje ďalej. Za chvíľku sa zorientujeme, no je to pomerne ľahké, pretože stačí kráčať smerom na kopec, smerom k pevnosti. Podobne ako Berat aj Gjirokastër má svoju modernú a starú tvár. Miestni žijú najmä dole v modernom meste, ktoré do svojich útrob pojme takmer 45 000 obyvateľov, no návštevníkov láka mesto postavené vysoko na pahorku. Tu v modernom Gjirokastëri vleje ráno ľudí do žíl mesta a ulice sú doslova plné. Dnes už v Albánsku nie je problém s autami aký tu panoval minulé desaťročia a vyzerá to, že auto má každý, kto si to môže dovoliť. Vozový park je tu zvláštne pomiešaný, pretože na cestách jazdia najmodernejšie autá striedajúce sa so starými Mercedesmi, aké sa zo západných európskych krajín takmer vytratili. Neďaleko futbalového štadióna sa na malom námestí objavil trh so zeleninou a ovocím. Staré babky zahalené v šatkách a oblečené v dlhých, čiernych sukniach sedia na múrikoch a zo zástery predávajú ovocie, bylinky či koreniny. Vedľa stojí partia chlapov ponúkajúcich ryby či mušle a o kúsok vedľa sa predáva hydina, živá aj naporciovaná. Premelie sa tu dosť ľudí, no okrem nakupovania si sem chodia pokecať a dozvedieť sa novinky. Až keď začne cesta stúpať prudko nahor človek sa ocitne na rozhraní dvoch svetov.

SkryťVypnúť reklamu
Cesta do starého mesta
Cesta do starého mesta (zdroj: TK)

Gjirokastër má ráz stredovekého mesta dotvoreného osmanským šarmom. Nie je v ňom takmer žiadna rovina a každá z kamenných ciest vystreľujúca z námestia buď klesá alebo stúpa. Vysoko na kopci tróni impozantná pevnosť dotvorená hodinovou vežou. Život sa však odohráva pod ňou. Staré mesto je zhluk niekoľkých hlavných ulíc prepletajúcich sa do kamenného labyrintu. Lemujú ich obchodíky a podniky, no miesta tu nie je veľa tak sa na káve sedí takmer priamo na ceste. Albánci po vzore Grékov, ktorí tu žijú milujú frappé, ale nepohrdnú ani silnou tureckou kávou. Čaj sa tu pije pomerne málo, ale za to keď ho uvaria, tak stojí za to. „Tie bylinky som natrhala na tom kopci“ položí majiteľka rodinného domu, kde budeme dnes spať na drevený stôl kanvičku a ukáže na pahorok, ktorý akoby vyrastal priamo z osmanských domov. Tie isté bylinky predávali dole v meste na trhu a zdá sa, že patria k tradičným a obľúbeným. Je tu krásne. Z mesta vyžaruje pokoj, ticho, pohoda a človek cíti, že by tu mohol prežiť pokojne aj niekoľko dní ničnerobením.

SkryťVypnúť reklamu
Staré centrum mesta
Staré centrum mesta (zdroj: TK)
Rozhovor
Rozhovor (zdroj: TK)
Panoráma mesta rozbehnutého na pahorok
Panoráma mesta rozbehnutého na pahorok (zdroj: TK)
Mesto zaberá niekoľko pahorkov
Mesto zaberá niekoľko pahorkov (zdroj: TK)

Stará osmanská mešita dokonale splynula s prostredím. Vyzerá ako každý iný dom naokolo a nebyť snehobieleho minaretu, nikto by to netušil, že sa za jej stenami skrývajú koberce a mihráb smerujúci na Mekku. Všetky strechy naokolo postavili z naukladaných kamenných bridlíc a tak pripomínajú francúzske alpské mestečko. Zaujímavé je, že osmanské domy nie sú naukladané vedľa seba ako v Berate, ale sú rozhodené do okolitých pahorkov akoby ich niekto vzal do dlaní a len tak rozsypal nad Gjirokastërom. Niektoré významné domy sa premenili na múzeá a najkrajší spomedzi všetkých je dom zvaný Zekate. Pred pár rokmi oslávil svoje dve sté narodeniny a odvtedy sa prakticky nezmenil. Tri poschodia vrhajú do ulice tieň a interiér je nádherne zachovalý a plný osmanských detailov. Pôsobí, že tu ľudia ráno vstali, odišli do práce a cez deň slúži ako múzeum. Tu v uličkách tiahnucich sa pahorkom stojí aj Etnografické múzeum neďaleko súčasnej školy. Školské nádvorie dotvára niekoľko zanedbaných pamätníkov a keď človek dosiahne múzeum, ocitne sa na významnom mieste. Múzeum totiž stojí na mieste, kde sa v roku 1908 narodil Enver Hodža, jeden z najslávnejších Albáncov 20.storočia. Nebyť červenej hviezdy a jeho mena nastriekaného na múre, nikto by nevedel, že to bolo práve tu. Je to jedna z najkontroverznejších postáv albánskej histórie. Od založenia komunistickej strany až po svoju smrť stál na čele Albánska a mnohé veci zmenil či už k lepšiemu alebo horšiemu. Stále ho v krajine veľmi veľa ľudí nenávidí či miluje a tak často rozhovory o minulosti vedú k hádkam. „Za jeho vlády sa dokonca Albánsko stalo prvou ateistickou krajinou sveta dozvieme sa pri múzeu, no sprievodkyňa už nedokončí myšlienku o tom ako zatvárali predstaviteľov cirkvi či duchovných a mnohí sa z väzenia nevrátili. Aj nenávisť voči náboženstvu napokon viedli k pádu celého režimu a tak sa hovorí, že viera v 90.rokoch zažívala renesanciu. Je zaujímavé byť na takomto mieste, ktoré je svojim spôsobom prepletené s osudmi tejto krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Mešita nad mestom
Mešita nad mestom (zdroj: TK)
Starým mestom
Starým mestom (zdroj: TK)
Jednou z hlavných ulíc
Jednou z hlavných ulíc (zdroj: TK)
Pri bývalom dome Envera Hodžu
Pri bývalom dome Envera Hodžu (zdroj: TK)
Enver sa stráca z myšlienok aj stien
Enver sa stráca z myšlienok aj stien (zdroj: TK)

Pevnosť vysoko nad Gjirokastërom poznali ľudia už od 12.storočia, hoci kamenné pozostatky ktoré na nej dýchajú dodnes si pamätajú len storočie devätnáste. Za vstupnou bránou sa svet ponorí do temnoty kamennej chodby a z každého výklenku mieri na návštevníkov zbraň. Do pevnosti umiestnili múzeum a tak je tu plno artefaktov. Až za chodbou sa konečne objaví prázdne nádvorie s nádherným pohľadom na mesto. Všade naokolo sú staré domy a v diaľke sa vlní rieka Drino za ktorou sa dvíhajú kopce. Niekoľko mladých tu sedí vo dvojiciach na múriku a sledujú mlčky krásu pod sebou. Gjirokastër pôsobí skutočne malebným dojmom a preto sa človek nečuduje, že Ismail Kadare, najvýznamnejší albánsky spisovateľ 20.storočia pochádza práve odtiaľto. Inšpirácia na písanie musela doslova kričať z každej uličky či každej opustenej štvrte. Bizarnosť nádvoria dodáva priestoru stará americká stíhačka, ktorú Albánci zostrelili počas komunistického obdobia. Vystavili ju tu, aby ukázali ako dokázali poraziť imperialistov a dodnes je vďačným námetom na fotografie. Symbolom pevnosti sa stala hodinová veža, no okrem nej sú tu aj stajne, kostol či obávané väzenie využívané za protalianskeho kráľa Ahmeta Zoga.

Pevnosť nad mestom
Pevnosť nad mestom (zdroj: TK)
Pevnosti dominuje Hodinová veža
Pevnosti dominuje Hodinová veža (zdroj: TK)
Stúpame k pevnosti
Stúpame k pevnosti (zdroj: TK)
Na nádvorí pevnosti
Na nádvorí pevnosti (zdroj: TK)
"Ozdobou" pevnosti je aj stíhačka
"Ozdobou" pevnosti je aj stíhačka (zdroj: TK)
Pri Hodinovej veži
Pri Hodinovej veži (zdroj: TK)
Kamenné zákutia v pevnosti
Kamenné zákutia v pevnosti (zdroj: TK)
Pohľad na strechy starého mesta z pevnosti
Pohľad na strechy starého mesta z pevnosti (zdroj: TK)

Štvrte pod pevnosťou sú ozdobou Gjirokastëru. Sú tak fotogenické a prevoňané dozrievajúcimi figami, že má človek chuť prechádzať ich znovu a znovu, hoci nimi prešiel už dvadsať krát. Obchodníci posedávajú vonku, bavia sa spolu a keď ide niekto okolo, lákajú ich dnu. Miestami pripomína staré mesto malý Orient. Podvečer sa mnohé osmanské domy rozsvietia a tak sú vďaka nim kamenné uličky ako z rozprávky. O Gjirokastëri sa hovorí, že patrí k hlavným gurmánskym mestom Albánska. Je tu niekoľko tradičných, rodinných reštaurácii a tak nie je problém si vybrať. „Ochutnajte qifqi, je to jedlo, ktoré nájdete len tu v Gjirokastëri“ hrdo povie majiteľka podniku. Kto by sa nenechal zlákať? Qifqi sú unikátne miestne jedlo. Predstavujú ryžové gule, ktoré sú naplnené zmesou ryže, vajca a miestnych byliniek s mätou. Zaujímavá chuť. Albánci robia aj vynikajúce šaláty ozdobené bielym, slaným syrom a dokonca odporúčajú aj midije, teda mušle z neďalekej prímorskej Sarandy. Ku všetkému sa podáva miestne červené víno a treba ochutnať aj rakiju. Tú podávajú klasickú z hrozna, no dokonca Albánci majú v zálohe aj exotickú morušovú rakiju. Skoro každý kto môže si vyrába vlastnú, domácu rakiju a k albánskemu jedlu pasuje viac, než čokoľvek iné. 

V uličkách starého mesta
V uličkách starého mesta (zdroj: TK)
Pohoda v starom meste
Pohoda v starom meste (zdroj: TK)
V starom meste
V starom meste (zdroj: TK)
Plachty nad hlavami vytvárajú zaujímavé tiene
Plachty nad hlavami vytvárajú zaujímavé tiene (zdroj: TK)
Prechádzka
Prechádzka (zdroj: TK)
Pod pevnosťou
Pod pevnosťou (zdroj: TK)
Starým mestom
Starým mestom (zdroj: TK)
Midije, mušle zo Sarandy
Midije, mušle zo Sarandy (zdroj: TK)
Tradičné guľe zvané Qifqi
Tradičné guľe zvané Qifqi (zdroj: TK)

Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete aj u mňa na stránke Prach ciest a batoh plný snov a Street Food Hunters

Obrázok blogu
Obrázok blogu


foto: Tomáš Kubuš, Gjirokastër, 31.júl - 1.august 2014

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 142x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 131x
  • Prečítané: 3 617x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 421x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 053x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 310x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 174x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Sťahovanie výroby, prepúšťanie i dovozné prirážky. Ako automobilky reagujú na Trumpa?
Z Bratislavy do Chorvátska za 35 eur. Lacné výlety vlakom ťa zo Slovenska zoberú do celej Európy
Únia chce dať šancu vyjednávaniu, odloží protiopatrenia proti americkým clám

ČTK a 1 ďalší

Únia chce dať šancu vyjednávaniu, odloží protiopatrenia proti americkým clám

Opatrenia odloží Únia o 90 dní.

  • 2h
Najlepší útok sveta si robí, čo chce. Od čias Messiho sme nič podobné nevideli
reklama
SkryťZatvoriť reklamu