Ranný mikrobus z Gjirokastru stihneme bez väčších problémov a tak sa vezieme krajinou južného Albánska. Kým sever krajiny patrí nádherným horám, centrálna časť zaujme svojimi historickými miestami od Rimanov až po Osmanov, juh patrí tým, ktorí si prišli do Albánska oddýchnuť na brehu mora. Samozrejme nemusí to platiť stopercentne a vo všetkých troch častiach nájdeme výnimky. Naša cesta pokračuje do meste Sarandë (u nás ho často voláme Saranda). Rád by som ho videl na vlastné oči a hoci k nemu nejdeme primárne za morom, ani tomu človek na chvíľku neodolá. Šofér nás vyhodí niekde na okraji promenády a hneď zrána cítiť ten krásny morský vzduch v ktorom sa mieša vánok s nádychom slanej vody. Mám rád túto vôňu a preto mi more chýba ak pri ňom nie som. Nie kvôli kúpaniu, ale kvôli atmosfére.
Prečítajte si tiež
Máme pre vás 15 tipov, kde nájdete tie najkrajšie pláže v Albánsku.


Pred pár rokmi by možno mnohí ohrnuli nosom nad predstavou tráviť dni pri mori v Albánsku, ale dnes sa situácia obrátila. „Z roka na rok máme viac turistov. Nedávno k nám chodili ľudia z okolia, z Bosny, Čiernej Hory, Macedónska či Grécka, ale teraz sa tu stretáva celá Európa“ vymenúva Elira, ktorá žije v prímorskej Sarandë a vedie malý, rodinný penzión. „Albánsko sa mení, mení sa k lepšiemu a turisti sa sem ešte pohrnú“ usmieva sa a ja verím, že má pravdu „Desiatky rodín svoje rodinné domy prerobili tak, aby mali kam ubytovať turistov a dnes zbierame svoje ovocie“ povie. Sarandë leží v príjemnej zátoke Iónskeho mora s dlhočiznou kamenistou plážou. Tú posiali rady slnečníkov, ale na viacerých miestach sa dá kúpať len tak, bez toho, aby musel byť človek pod nimi. Akoby len pár metrov od mora začína stúpať terén do výšky a pomaly, ale isto sa na ňom udomácňujú domy, hotely, penzióny a sem tam aj štíhly minaret mešity. Cítiť tu skutočnú prímorskú atmosféru. Niekoľko lodí sa pohupuje na neveľkých vlnkách a hŕstka rybárov ešte rozmotáva siete z ranného lovu, ale oni akoby boli poslednými zábleskami starej Sarandy. Tá dnešná, moderná pulzuje v rytme nových hotelových komplexov, rodinných hotelov, podnikov a večerných diskoték.




Polohu mesta poznali aj starovekí Gréci, no divokí Ostrogóti ho v 6.storočí vyplienili. Dnes sa medzi domami sem tam povaľujú ruiny byzantských stavieb, ale mnohí si ich ani nevšimnú. Pôsobivé sú aj ruiny starej synagógy z 5.storočia, ktorá sa ukrýva v tieni modernej zástavby. Pár starších mužov sedí na lavičke pri novinách a hlasnom rozhovore, iní sa udomácnili v kaviarni a len hŕstka ľudí sem prišla za ruinami. Kedysi tu bola živá a pomerne bohatá štvrť. Veď sa tu našli aj zvyšky mozaík, kamenné stavby a fragmenty domov. Uznávam, že v tomto mieste je príjemnejšie len tak posedávať pri nápoji alebo sa túlať od podniku k podniku a užívať si atmosféru. Saranda to akosi vie. Po sieste, kedy všetko utíchne sa podvečer opäť ľudia vyberú k moru. Voda je príjemná, jemne chladná a tak človek nepláva v polievke. Pod nohami sa rozlialo kamenné more a na obzore vidno siluetu gréckeho ostrova Korfu. Z miestneho prístavu sem každý deň pláva trajekt a tak ak ste tu dlhšie, môže to byť veľmi zaujímavý výlet. Ísť sa prejsť krásnymi uličkami mesta Korfu, dať si na obed souvlaki a večer už opäť tráviť tu pri mori s dúškom albánskeho vínka.




Keď sa pred večerom slnko začne strácať, ulice sa ochladia a vonku je neskutočne príjemne. Pochopili to aj iní a tak sa promenáda začína pekne zapĺňať ľuďmi. Stánky so suvenírmi, grilovaná či varená kukurica, tradičné výšivky, chladené nápoje a množstvo ďalších potrebných aj nepotrebných drobností. Zapadajúce slnko osvetlí krajinu a tá žiari miestami oranžovou farbou. Pridáme sa k ostatným a necháme sa zlákať voňavým volaním reštaurácie priamo na nábreží. Všade naokolo rozvoniavajú grilované ryby, krevety, kalamáre, ale aj grilované mäso na drevenom uhlí. Albánsko má veľa tvárí a kto sa ich bude báť, ten nikdy nezistí aká je to krásna a unikátna krajina. Divoký Balkán sa tak dostáva priamo do srdca.






Sarandë je miesto, kde sa človek nenudí a v jeho okolí vie stráviť aj niekoľko dní. „Musíte vidieť Modré oko alebo staroveký Butrint“ zakričí Elira a už aj beží k hosťom. Modré oko patrí medzi najväčšie prírodné zaujímavosti Albánska. Sarandë sa stratí a stačí len 25 kilometrov, aby sa všetko zmenilo. Nádherná príroda si podmaní každého kto sa v nej ocitne. Medzi zeleňou sa objaví krištáľovo čistá voda riečky Bistricë a v jej strede sa vybláznili odtiene modrej a zelenej farby. Modré oko je hlboké neuveriteľných 50 metrov, ale toto číslo vôbec nemusí byť konečné. Z malej drevenej vyhliadky pôsobí pohľad na Modré oko ako z iného sveta. Ešte krajšie pláže, než má samotná Sarandë ležia v jej okolí. Stačí sa dostať na pláž menom Ksamil a na chvíľku si budete myslieť či ste sa neocitli v Karibiku. Aj pláž Himara či Dhermi majú v sebe auru najkrajších pláží celého Balkánu. Len ak skúsite, pochopíte v čom tkvie krása tejto krajiny.


Všetky moje články, novinky, aktuálne fotografie z ciest alebo videá nájdete na novom webe Street Food Hunters, kde cestujeme po svete a hľadáme skvelé jedlo.
foto: Tomáš Kubuš, Sarandë, 1-2.august 2014