
Ak vás lákajú staré budovy so zaujímavou architektúrou, pamiatky, spleť úzkych uličiek, v ktorých sa dá rýchlo stratiť, drevené mosty ako svedectvo minulosti, kaviarničky a reštaurácie pri pobreží rieky a jazera, malebné námestia, euforické nazeranie na panorámu švajčiarskych Álp, rôzne zátiška a promenády, stretnutia so zaujímavými ľuďmi, umelcami, ktorí sú roztrúsení všade po meste, rozhodne si v Luzerne prídete na svoje.

Okrem typickej čokolády, v predajniach na to určených, kde vám hotový čokoládový raj starostlivo zabalia do krásnych nápaditých krabičiek a dóz všakovakých veľkostí, kúsky bonbónov na základe vlastného výberu (sú drahé, ale cena v tomto prípade zodpovedá kvalite a výsledku lahodného pôžitku), švajčiarskych hodiniek, kvalitných služieb, vrátane čistoty, systematického poriadku, pohody, spokojnosti a dokonalej infraštruktúry je mesto Luzern, aj vďaka výhodnej geografickej polohe, dôležitou tepnou obchodu, dopravy a turizmu.
Luzern je obklopený masívnymi štítmi (Pilatus 2132 m n. m. a Rigi 1798 m n. m.), rieka Reuss rozdeľuje staré mesto od nového a Vierwaldstättersee - Luzernské jazero, ktoré ho sčasti obmýva, tiež pridáva na vábnosti.
Najstarší drevený zastrešený most na svete, vežičky, kostoly, kúzelné centrum starého mesta so všetkými svojimi zákutiami a uličkami, to všetko v blízkosti okázalej prírody, kde sa na pastvinách pasú kravy a stáda oviec - tým, že je do prírody vďaka dobre prepracovanej doprave (lode, vlaky, zubačková horská železnica, visuté lanové dráhy) len na skok, to všetko podporuje pestrosť zážitkov a kolorit možností, ako si vychutnať celkový dojem z atmosféry mesta podľa vlastnej chuti.
Pripravení na plavbu a prechádzku mestom? Nasadať, ide sa! :)






Tu by som sa na chvíľu pristavila, pretože masívna hora Pilatus určite stojí za zmienku. Nemusíte mať ani perfektnú kondičku, na Pilatus sa dá pohodlne vyviesť najstrmšou ozubnicovou železnicou na svete.
Na dĺžke 4618 metrov prekonáva prevýšenie 49 percent.
Hora je opradená hneď niekoľkými legendami, preto bol miestnym obyvateľom výstup na Pilatus kedysi kvôli nebezpečenstvu odopretý. Zrejme to ani nebolo za potreby, pretože legendy budili prirodzený rešpekt; výstupom na ňu sa radšej vyhýbali. Na hore údajne žili aj červení draci. Jeden z nich vraj zachránil malého chlapca pred snehovou víchricou. Najznámejšou z nich je však tá, že tu zahynul Pilát Pontský, ktorý bol zhodený zo skaly do Luzernského jazera (Vierwaldstättersee), preto nad touto oblasťou strašil jeho duch.


Keď sa mierne prehýnam cez palubu, mám pocit, že jazero nie je hlboké, lebo dovidím na jeho dno, ale opak je pravdou. Čistá voda Luzernského jazera spôsobuje ten očným klam. :)






V prístave som sa zdržovala veľmi rada. Tie vône, vlhkosť, vrava, pohľady, hluk, zvuk parníkov, znôška rôznych jazykov, sústavný ruch. Číňania, Japonci, Nemci, Rakúšania, ale aj Taliani, Francúzi, Češi a návštevníci moslimkých krajín sú častými turistami, s ktorými sa tu stretávam, sem tam počuť Američanov. Rada sledujem ich prvé dojmy po výstupe z lode. Hneď je vidieť, kto má za sebou premiéru v Luzernskom prístavisku.

V meste Luzern je sústredené, hádam, všetko, čo pokladáme za charakteristicky švajčiarske. Neustály pohyb k tomuto mestu akoby zákonite patril.
Príliv turistov, spokojných domácich, permanentný presun ľudí, ktorých máte možnosť stretnúť počas každého vášho kroku, preto vôbec nepôsobí rušivo.


Všetky lode sú práve v teréne.





Kaviareň s výhľadom do prístavu je vždy plná. Dostanete tu výborné espresso s našľahaným mliekom z pákovej mašiny, ktoré sa svojou kvalitou môže porovnávať s pôžitkom pitia kávy v Taliansku. Vo Švajčiarsku to nie je pravidlom. ;) Schodíky pri brehu slúžia najmä ako lavičky, kde sa schádzajú páriky alebo skupinky turistov, za oddychom tu prilieta aj miestne vtáctvo. Labute pred objektívom pózujú často a najradšej.




Niečo málo z dopravy : )









Tradične radové budovy

Kapellbrücke je neodmysliteľnou súčasťou mesta.

Vyše tridsaťštyri metrov vysoká Vodná veža v stredoveku slúžila ako väzenie a mučiareň. Fresky zachytávajú históriu mesta. V roku 1993 bol most zničený požiarom a potom zreštaurovaný do pôvodnej podoby.


Na moste sa mi páčilo. Rada som sa po ňom opakovane prechádzala. :)


Stredoveké budovy dotvárajú dojem čarovného Luzernu, hoci v ňom nechýbajú najmodernejšie obchodné domy a vymoženosti modernej doby. V meste je bezpečne. Keď sa v meste ojedinele vyskytne nejaká mela alebo roztržka opitých návštevníkov, polícia je na mieste behom niekoľkých sekúnd.
Aj tu, v Luzerne, si treba dať pozor na niektorých "hudobníkov" z Rumunska, hrajúcich na gitarách, ktorí zvyknú (na striedačku) posedávať celé dni pred eskalátormi. Hudobníkov máte možnosť stretnúť hneď po výstupe z eskalátorov, keď vychádzate zo železničnej stanice do centra. Jeden hrá a štyria, piati parťáci bývajú opretí o budovu hlavnej pošty. Niekedy sú roztrúsení. Stretla som ich tam pri každej návšteve mesta. Pozor na veci si preto treba dať aj vo Švajčiarsku. ;)







Obytné domy nie sú skúpe na zeleň. :)



Luzern si na nedostatok mostov nemôže sťažovať.


Tento hudobník doslova čaroval...



Prítomnosť tónov a pohľadnicu skvostných pohľadov si vychutnávala aj táto dáma ;)

Asi počula moje intenzívne myšlienky, ale potom sa aj usmiala. Za vyrušenie z pokojného rozjímania som sa jej v tichosti ospravedlnila. ;)



Prechádzka vo dvojici niekedy nepotrebuje slová. :)

V uličke remesiel







Reštaurácie, pizzérie, kaviarničky, hotely, sieť obchodov blízko pobrežia.

















Na stanici bolo vždy rušno. Vždy vždy vždy :)







A ešte na záver výhľad z vrcholu Rigi Kulm


Panoráma z Rigi Kulm


V oblakoch





Konečná... vystupujeme... ;)



Rozhovor so štvornohým priateľom

Ďakujem vám za návštevu! ; )