Londýn II

Zopár ďalších postrehov o Londýne, prvých 5 som začal v prvej časti. 6, Cez týžden mesto patrí turistom Raz som sa v Londýve vybral von v pondelok večer. S kamarátom sme zamierili do Walkaboutu, to je austrálsky bar. Nečakali sme, že bude plno, veď bol začiatok týždňa. Skoro trištvrte hodiny sme ale čakali v rade na vstup, taký tam bol nátresk. Cez víkend sa to ešte znásobí, lebo k turistom sa pridajú aj domáci. V piatok skončia v robote o niečo skôr a podvečer už postávajú okolo krčiem a barov. Poháre s pivom si ukladajú na lampy pouličného osvetlenia a živo diskutujú. Mnohí až neuveriteľne rozhadzujú peniaze, raz som našiel na ulici 10 libier.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

 Podniky sú v piatok podvečer plné, možno aj preto tí ľudia stoja na ulici. Okolo polnoci sa život v centre presúva do Soho, kde sú už trošku divokejšie podniky.Mnohí sa ešte zastavia občerstviť sa v McDonaldoch, ktoré sú otvorené najdlhšie. Na premiestňovanie využívajú mestskú dopravu, taxíky a bicyklové taxíky. Videl som, ako sa do autobusu natlačilo priveľa ľudí, až sa spustilo poplašné zariadenie, že “autobus sa stal terčom útoku, volajte políciu”

7, Noviny sú zadarmo, no za záchody sa platí

Obrázok blogu

 Niektoré služby sú na vysokej úrovni, hoci by to človek ani nečakal. Cez týžden sú tu noviny zadarmo dva krát denne, dostupné na staniciach, obchodoch, alebo ich rozdávajú na ulici. Sú pomerne tenké, ale človek sa dozvie všetky dôležité veci. Hrubšie anglické denníky stoja okolo Ł1 a ponúkajú naozaj detailné informácie, názory a komentáre. Keď ich človek rozprestrie, zaberú priestor dvoch A štvoriek. Preto ich začali vydávať aj v menšom formáte. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Na druhej strane, veľa vecí je tu v UK spoplatnených, napríklad aj verejné záchody. Zadarmo sú len na niektorých miestach v centre, viem o jedných na Covent Garden a v Soho ,a samozrejme v McDonaldoch. Patrí sa potom objednať si aspoň jedny hranolky. Ceny v reštauráciach sú vyššie ako u nás, ale dá sa natrafiť aj na výhodné menu. Ja som na jedno natrafil v Reštaurácii Fire & Stone na Covent Garden. Tiež odporúčam čínsku štvrť a bufetové stoly. Za 4 – 8 libier si človek môže naložiť, koľko chce. Kto chce žiť zdravšie, nech ide do Subway. Je to síce reťazec rýchleho občerstvenia, ale môžme si zvoliť celozrnnú bagetu a takisto aj oblohu. Alkohol je dosť drahý, no väčšina barov ponúka happy hours, kedy treba rýchlo piť, lebo všetko je za polovicu. Pozor na pitie na verejnosti, hrozí pokuta do 500 libier. 

Skryť Vypnúť reklamu

8, Ak chcete vedieť čo sa deje vo svete, chodte von

Obrázok blogu

 Londýn žije s dobou. Pár dní po smrti Michaela Jacksona bol vchod do divadla Lyrics, kde dávali show Thriller, plný kvetov, sviečok a fotografii. Niektorí fanúšikovia tam dokonca aj spávali. Dali sa kúpiť tričká s nápisom “Michael Jackson 1958 - forever”. Podobne to bolo aj v októbri 2011 pred predajnou Apple. Namiesto spáčov tam boli nahryzené jablká.

 V meste sa vždy niečo deje, človek vôjde od obchodu a má zážitok na dve hodiny. Dostať tu veci od výmyslu sveta, figúrky z hviezdnych vojen, rôzne tričká, jedlo pre kozmonautov, dokonca som natrafil na obchod, kde predávali šaty naopak. Nohavice sa obliekali na vrchnú časť tela a tričká sa naťahovali na nohy. Značkové predajne majú v ponuke vždy najaktuálnejšiu kolekciu, a ak nie, tak vám ju vedia objednať do niekoľkých dní. Na druhej strane, staršie veci potom možno kúpiť aj so 70 percentnou zľavou. Na ulici môžete stretnúť zaujímavých ľudí z rôznych kultúr. Človek sa od nich nikedy dozvie informácie, ktoré by nenašiel v žiadnych novinách ani v televízii.

Skryť Vypnúť reklamu

9, Vyhliadková jazda za cenu bežného cestovného

Obrázok blogu

 Veľa spoločností ponúka autobusové prehliadky mesta aj so sprievodcom. To sa však dá dosiahnuť aj pomocou bežného autobusu, hlavne ak sedíte na poschodí. Ak si vyberiete dobrú linku, uvidíte väčšinu pamiatok Londýna za cenu bežného cestovného.

 Napríklad linka číslo 10 začína pri King’s Cross Station, kde je aj nástupištie 9 a 3/4. Ďalej budete pokračovať popri British Library, naľavo uvidíte University College, jednu z najlepšie hodnotených univerzít na svete. Popri britskom múzeu sa dostanete na Oxford Street. Tam sa chvíľu zdržíte, ale stihnete si prezrieť výklady obchodov, ľudí na ulici a nervóznych šoférov. Práve vďaka dopravným zápcham má celá jazda taký spomalený, oddychový charakter. Ak sa budete nudiť, môžete rátať, že kto uvidí viac čiernych taxíkov. Pri Marble Arch odbočíte doľava. Po pravej ruke máte akýsi víťazný oblúk, a trocha ďalej Hyde Park. Naľavo sa nachádzajú najdrahšie londýnske hotely: Hilton, Dorchester a za rohom aj Le Meridien Piccadilly a Ritz. Aj londýnske Hard Rock Cafe, to však asi neuvidíte.

Skryť Vypnúť reklamu

 Na rohu Hyde Parku odbočí autobus doprava na Knightsbridge. Prevezie vás popri Harrods a Harvey Nichols, dvoch luxusných obchodných domoch. Odporúčam tam zájsť, v Harrods sú napríklad Vianoce každý deň. Cesta končí v Kensingtone, neďaleko je prírodovedné múzeum, múzeum vedy a techniky a múzeum kráľovnej Vikorie a princa Alberta. Naspäť môžete skúsiť linku č.9 na Trafalgarské námestie. Tam musíte prestupovať, tak si dáte pauzu. Pozriete si Nelsonov pomník a Národnú Galériu, sú tam vystavené napríklad Van Goghove Slnečnice a Caravaggiova Večera v Emauzách. Okrem toho, na Trafalgare sa vždy niečo deje, večne sa tam premietajú koncerty alebo opera. Odtiaľ ešte nasadnúť na číslo 12 a odviesť sa do Westminsteru, kde sú budovy parlamentu a nedávno premenovaný Big Ben. Na druhej strane mosta zazriete Londýnske oko.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Erik Rédli

Erik Rédli

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieWorkout a životný štýlKultúra a hard rockKomentáre a troška politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu