Ako v roku 1979 padol v Poľsku komunizmus alebo o symboloch

Každý národ má nejakú svoju tému. Takú vo všeobecnosti športovú, pri ktorej krčmoví tréneri objednávajú decové vodky s decovými sódami a diskutujú. Na nič veľké neprídu, ale našťastie, pri týchto, ehm, diskusiách je dôležitejšia cesta a nie cieľ. Plus, čo ja viem, napríklad o Žigovi a olympiáde už bolo povedané naozaj všetko a nič to nevyriešilo. Proste sa uvidí, ale kým sa uvidí, stále sa od nevidím do nevidím môže piť a diskutovať. Ešteže tak. Potom zvykne národ ešte mávať aj témy národné. Nemôžem zato, že to slovo znie na Slovensku tak blbo. Také, o ktorých sa nediskutuje. V Poľsku napríklad cirkev. A sme doma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Cirkev, vážení športoví priatelia, je téma, o ktorej Poliaci medzi sebou nediskutujú, lebo nie je o čom, zato ju však veľmi radi vysvetľujú cudzincom. Pozdravujem Kazimierza a jeho pravidelné polhodinové vsuvky na seminároch. S láskou spomínam.

No a teraz, keď máme za sebou vtipný úvod, prejdime k vážnejšiemu jadru, lebo ja vlastne, ak ste si nevšimli, píšem výlučne o vážnych veciach. Len som ešte dostatočne mladý a naivný nato, aby som si z nich robil srandu.

Prednášok o histórii a úlohe cirkvi v živote poľskej spoločnosti som absolvoval na tucty a to fakt ešte nerátam toho Kazimierza. Stále nemám dosť. Aj včera som bol a zas to bolo zaujímavé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Že v období neexistencie kráľovstva cirkev udržiavala poľské povedomie a v období komunizmu bola duševným azylom pred režimom všetci vieme. Pochopiteľne najmä vďaka tomu, že som o tom už jeden veľmi pútavý článok napísal. Včera sme sa rozprávali o návšteve Jána Pavla II. v Poľsku v lete roku 1979. Necelý rok predtým bol zvolený za pápeža, čo samé o sebe bolo symbolom, s ktorým si režim nevedel rady. So symbolmi sa celkovo veľmi zle bojuje. Múdra veta, Samo.

Grzegorz nám s pohnutím v hlase rozprával ako sa v tej chvíli celkom maličkí ale zato metálmi ovešaní stranícki pohlavári stretli s dôstojným, pokojným a v bielom oblečeným pápežom. Triasli sa pritom tak, že reportáž v správach odvysielali len raz, ale aj len raz bolo o jedenkrát viac ako bolo treba. Už to tak proste chodí, že niektoré symboly sa symbolmi stávajú preto, lebo sa za ne vyhlásia a ovešajú sa metálmi a iné preto, lebo ich za ne vyhlásia ľudia a ani metále nepotrebujú. Cipana, jaka múdra veta zas.

SkryťVypnúť reklamu

Svätá omša sa slúžila na Štadióne Desaťročia, vlajkovej to lodi toho režimu, v ktorom každému všetko patrilo ale špeciálne v Poľsku fakt nikto nič nemal. Tiež symbolické. Varšava mala vtedy zhruba 1,7 milióna obyvateľov a omše sa zúčastnili asi tri milióny ľudí.

To, že bol človek súčasťou toho davu, mu pripomínalo, aký je maličký, ale zároveň vypovedalo o sile a vôli národa. Pri tom štadióne tečie Visla a priamo oproti na jej druhej brehu bola vysoká budova ústredia strany. Brehy spájal neďaleký most, ktorý strážilo asi dvesto vojakov. Ak by vtedy, opäť slovami Grzegorza, pápež čo i len náznakom spomenul pochod na druhú stranu toho mosta, režim by sa utopil v krvi a padol. On namiesto toho odslúžil omšu, ktorá nám dodala silu. Keď sa skončila, nič už nebolo ako predtým, lebo v našich hlavách sme ten most prekročili. Tak povedal Grzegorz.

SkryťVypnúť reklamu

Onedlho sa zrodila Solidarita a zvyšok je už známa história.

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu