Aj v bystrickom parku som onehdá v jeden jesenný podvečer takto sedel na lavičke a sledoval ľudí. Okolo mňa ráznym krokom perspektívneho uponáhľaného mladého manažéra prefrčal chalan. Začul som vetu, ktorú práve povedal do telefónu. Je o mne známe, že som progresívny developer. Zalial ma obdiv. Ajhľa, mladý chalan, jeden by povedal, že skoro holobriadok a už je aj progresívny. A nielen to, hneď aj developer, nadôvažok je to o ňom dokonca známe.
Hej, obdiv ma zalial, lebo aj ja som vždy chcel byť známy, progresívny, perspektívny a uponáhľaný, teda okrem momentov, kedy som taký byť nechcel a tie boli prakticky vždy. Ale to nie je dôležité, zatiaľ len premosťujem k nosnej téme. Je o mne známe, že premosťujem dobre. Aspoň to. Aspoň dúfam.
Neviem, čo ďalšie je ešte okrem tej kvality premosťovania o mne známe, ale trúfam si dúfať, že aspoň postoj k jazykovému zákonu. Považujem ho za, ako to len povedať slušne, prinajlepšom nedochôdča. Nie, nebaví ma to stále opakovať, lenže čo mám robiť, keď sa spomína častejšie ako maďarská invázia a tá sa spomína často.
Tak napríklad teraz. Chudák Angličan sa celú jednu reláciu trápil so slovenčinou, lenže pozor, tri vety si dovolil povedať po anglicky a oni, sorošovci a sabotéri, čo tam s ním sedeli, si to dovolili nepreložiť. Možno aj celé dve promile populácie, ktoré tu reláciu sledovali a zároveň nerozumejú angličtine, ostali v pomykove. Bol to signál na inváziu? Ako zareaguje jediná bojaschopná žilinská jednotka? Berie niekto ohľad na pána prezidenta, ktorý, ak sledoval, nerozumel? A vôbec, čo na to Arne Kroták?
Srandu bokom. Keď som bol v Portugalsku, po anglicky hovoril prakticky každý, čím sa mimochodom prakticky každý odlišoval od nášho prezidenta. Ešte aj osemdesiatročná starenka v obchode so suvenírmi rozumela. Spýtal som sa na dôvod a dozvedel sa, že to všetci pochytili z televízie, kde sú filmy otitulkované, nie dabované. My, narozdiel od nejakých Portugalcov, tú angličtinu vyháňame, so svetom si rozumieť nepotrebujeme. A viete aký je potom výsledok?
V novinách, konkrétne v Pravde, si prečítate takýto skvostný nezmysel, ktorého autorom je pani alebo slečna Zora Handzová. Citujem: „Dušan Repák túží zdolať sedem vrcholov, na každom svetadiele ten najvyšší. Takáto méta sa volá seven summits - SEDEM STRETNUTÍ."
Pani novinárku pozdravujem, blahoželám k všeobecnému prehľadu ako aj k jazykovej zdatnosti a lúčim sa so zvolaním Angličtina z telky het! Ako ukazuje príklad, netreba nám ju.