Krátko o červených trpaslíkoch

Keď som bol malý, veril som každej somarine, ako vravievali Trosky v roku deväťdesiatsedem, keď sme si ešte hudbu kopírovali na dvojdekoch dovezených z Poľska. Tie nahrávky šušťali, kazety sa trhali, ale boli skutočnejšie, lebo sa ich dalo dotknúť. Zohnať album znamenalo vyvinúť nejaké úsilie a nielen zadať meno do Googlu ako v dnes.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

A keď som bol malý, chcel som byť aj astronóm. Chcel som byť kadečo a nič z toho nie som, ale astronóm som chcel byť minimálne, čo ja viem, hádam aj dva mesiace. Potom sa začala piata trieda, prišla fyzika, ja som sa hneď na prvú hodinu nenaučil základný vzorec, ktorý, ak sa nemýlim, znie ef sa rovná em krát gé a moja kariéra sa skončila ešte skôr, než sa začala. Potom to už s fyzikou išlo od desiatich k piatim, alebo presnejšie od jednotiek k trojkám.

Odvtedy je môj záujem o astronómiu ohraničený na sporadické čítanie Wikipédie pred spaním, čo je výborná vec. Včera som si napríklad čítal o červených trpaslíkoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Červení trpaslíci, aspoň teda nakoľko som to pochopil správne, sú veľmi zákerné hviezdy, pretože sú všade. Napríklad Proxima Centauri, najbližšia hviezda, aha, červený trpaslík ako vyšitý. A vôbec, vraj zhruba dvadsať až tridsať najbližších hviezd, všetky sú červené. Je to o to zákernejšie, že sú voľným okom neviditeľné a teda, preložené do ľudskej reči, neviete o nich, až kým sa nestane nejaký veľký prúser.

Navyše sú červení trpaslíci prakticky nesmrteľní. Ich životnosť je exponenciálne vyššia ako životnosť Slnka a tá sama o sebe je vraj desať miliárd rokov, čo je dosť. V skratke, červení trpaslíci tu budú, aj keď Slnko už nebude, čiže v našom ponímaní navždy. Navyše, vraj ak by mohli, boli by tu ešte dlhšie, pretože, citujem, „red dwarfs have estimated lifespans longer than the estimated age of the universe." Čo nám dáva veľmi príjemnú istotu, že nech je ako chce, nezbavíme sa ich.

SkryťVypnúť reklamu

Vraj nedosahujú viac ako štyridsať percent objemu Slnka, číslo, s ktorým sa nemienim hádať, hoci sa občas zdá byť vyššie. Je to v podstate jedno, lebo nech sú hocako malí, ak sú všade okolo vás, máte zarobené na problém. A mávajú okolo seba aj planéty, títo červení trpaslíci. Z mnohých dôvodov, ktorými vás nechcem zaťažovať, je ich obývateľnosť veľmi nízka.

No, a na záver, tí úplne najmenší z nich, takí malí, že ich ani poriadne vidieť nie je, tak tí sa volajú hnedí. Tiež trpaslíci. Píšu, že ich nie je veľa, ale aj málo je viac než dosť. Človek sa len rozčúli pri tej astronómii.

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu