Päť užitočných otázok o Modrom z neba

Wishful thinking (n.) - chybné presvedčenie, že želania sú v súlade s realitou. Alebo inak: ľudia neradi prichádzajú o ilúzie, ale ilúzie sa ilúziami volajú preto, lebo nie sú pravdivé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (362)

1. Čo je podstatou Modrého z neba?

Čo si myslíte: Podstatou Modrého z neba je pomáhať núdznym a učiniť tak za prítomnosti televíznych kamier, aby radosť z dobre vykonanej práce mohlo zdieľať čo najviac ľudí.

Aká je pravda: Podstatou Modrého z neba je ponúknuť niečo, na čo sa ľudia budú pozerať. Ľudia sa najradšej pozerajú na tragédie. Nie je to nikoho chyba, takí proste sme. Ak má navyše tragédia šťastný koniec, zanechá to v divákovi lepší pocit a tí manipulovateľnejší budú mať dokonca dojem, že aktívne priložili ruku k dielu. Čo je samozrejme blbosť. Ak tragédia šťastný koniec nemá, nevadí, podstatou tragédie aj tak je, že upevňuje pocit spolupatričnosti. V najideálnejšom prípade zomrie Pavol Demitra a vy s ním máte natočenú nejakú časť. Boli by ste blázon, ak by ste ju hneď nehodili do vysielania. Ak máte pocit, že niečo podobné si Paľo Demitra nezaslúži, máte úplnú pravdu, ale ja som nezačal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo to tak je: Niet lepšej reklamy ako je Modré z neba. Celá relácia je vlastne jedným veľkým product placementom, stačí si napríklad všimnúť, že každého, kto len trochu verí v Boha, hneď pošlú do Jeruzalema s tou istou cestovkou, ktorej meno sa zakaždým objaví. Aj zrekonštruovanie niekoho domu v priamom prenose je výhodnejšie ako platiť si spoty v televízii. Čiže peniaze. Ste sklamaní? Možno, ale to vy ste mali ilúzie.

2. Prečo pozerám Modré z neba?

Čo si myslíte: Modré z neba pozerám, lebo mi pohladí dušu.

Aká je pravda: Nuž, Modré z neba pozeráte v prvom rade preto, že si neviete nájsť inú zábavku a v rade druhom preto, že je stavané presne tak, aby ste ho pozerali. Príbehy sú ideálne namixované, občas sa vrátia aj do minulosti, aby zistili, ako sa ten-ktorý príbeh skončil. Vo vás to vyvolá pocit niečoho známeho, niečoho, čo pokračuje. Dokážete sa s tým stotožniť a presne to sa od vás aj očakáva.

SkryťVypnúť reklamu

Dalo by sa to povedať aj inak. Dnes som v stánku zahliadol časopis, ktorý sa volal Napísal sám život. Podtitulok znel oddychové čítanie a jeden z príbehov hneď na titulke mal nadpis Utopená v smútku. Že presne tieto tri atribúty vám poskytuje aj Modré z neba? Ľudia, príbehy, emócie? Áno, dokonale predsa poznajú potreby svojho diváka. Ak neveríte, ten stánok je na Štefánikovej.

Prečo to tak je: Niet lepšej reklamy ako počas prestávky Modrého z neba. Skúsim si tipnúť, že v nej dominujú potraviny, domáce potreby celkovo a povinnosťou sú mobilní operátori. Po reklame určite upútavky na nekonečné seriály. Že presne tieto veci potrebujete a tieto seriály vás zaujímajú? Veď práve. Že zase peniaze? Taký je život.

SkryťVypnúť reklamu

3. Pomáha Markíza?

Čo si myslíte: Markíza bola charitou určite ešte predtým, než sa charitou stala samotná charita. A keby aj nie, stojí predsa za to niekomu pomôcť.

Aká je pravda: Pravda je, že sa mýlite. Existuje totiž tisíc spôsobov ako pomôcť nezištne, mnohí to aj robia, ale nevieme o nich práve preto, že to robia nezištne. Markíza by tým však poprela podstatu svojej existencie. Pravda je tiež taká, že pomoc je len druhým plánom. Prvým plánom je váš zvyk roniť slzy každú stredu. Počuli ste už niečo o spotrebiteľskej lojalite? Vy možno nie, ale Markíza áno.

Prečo to tak je: Znie to možno kruto, ale z vyššie uvedeného vyplýva, že Modré z neba je produkt a vy jeho spotrebiteľ. Podstatou každého produktu je zisk. Zase peniaze? Áno, ale veď sme sa už dohodli, že Markíza nie je charita.

SkryťVypnúť reklamu

4. Pomáhajú známe osobnosti?

Čo si myslíte: Samozrejme. Sú to ľudia s dobrým srdcom, ktorí sa aj napriek svojmu úspechu nebránia zostúpiť medzi nás, bežných ľudí.

Aká je pravda: Ak ste známa osobnosť, mali by ste sa držať v centre pozornosti, lebo ak sa v ňom nedržíte, tak známou osobnosťou prestávate byť. Modré z neba je vítanou príležitosťou a v ďalšom odseku bude nasledovať príklad.

Prečo to tak je: Povedzme Patrícia Paris, občas Vitteková. Všetci ako tu ste, ste mi svedkami, že proti nej absolútne nič nemám, ale je to učebnicový príklad: "Najťažší moment jej života!" hlásal bulvár a človek hneď zapochyboval, či je všetko v poriadku, i na článok klikol. Dozvedel sa, že najťažší moment jej života nastal pri spievaní piesne, ktorú skoro emočne nezvládla, a vy si to, ako to nezvládla, budete zhodou okolností môcť vychutnať hneď v ten večer.

Ak ste podľahli a Modré z neba si zapli, videli ste rozrušenú Patriciu s trasľavým hlasom. Takmer nezvládla odspievať pesničku, ktorá išla na playback. Vy ste si však už ten plátok kúpili, alebo článok prečítali na internete, aj program ste si pozreli. Aby to nebolo o peniazoch, o ktorých to aj tak je, opäť sa vám pripomenula aj Patricia Paris, speváčka, ktorej pesničky nikto nepozná. A teraz si ešte raz prečítajte tú vetu o držaní sa v centre pozornosti.

5. Je Vilo Rozboril anjel?

Čo si myslíte: Vilo pomohol stovkám ľudí, je to anjel v tele človeka a ja to hneď aj idem napísať na Facebook Modrého z neba.

Aká je pravda: Pravda je taká, že Vilovou úlohou je každého účinkujúceho priviesť k slzám a robí to kvôli vám, vy tie slzy totiž očakávate. Nie vždy sa to darí, ale Vilo je taký anjel, že neváha deptať napríklad deti, ktoré to už aj bez toho nemajú ľahké. Takto v predminulej časti sa nezabudol chalana, ktorý mal v izbe presne nula stupňov, spýtať Je ti zima?. Zatiaľ čo to je ešte stále ako tak vtipné, pred Vianocami po dlhej a neúspešnej snahe o slzy dorazil dievčatko zdrvujúcou sériou otázok zhruba v tomto znení:

Aký to bol pocit, keď ti zomrel otecko?
Asi si nebola smutná len tak normálne, ale veľmi však?
A AKO AŽ VEĽMI si bola smutná?

Dievčatko sa zosypalo, kamera spomalila. Hudba. Áno, máte pravdu, presne toto anjeli robia. Rozplakávajú malé deti.

Prečo to tak je: Vec sa má tak, že aj Vilo je len človek a ako taký potrebuje z niečoho žiť. Žije z Modrého z neba, za čo ho ja bezmedzne obdivujem. Má výnimočné schopnosti, ktoré ja nemám a nikdy mať nebudem. Napríklad silný žalúdok. Opäť sme pri peniazoch a ja vám na záver poviem ešte jedno tajomstvo: sú to vaše peniaze. To je ale prekvapenie, čo?

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
SkryťZatvoriť reklamu