Terminológia
Pri objasňovaní punkovej subkultúry je rovnako na úvod potrebné oboznámiť sa s terminológiou.
Keďže je punková hudba veľmi jednoduchá, bežný poslucháč si pre jej pochopenie vystačí so základnými pojmami ako je gitara, basgitara, bicie a spev, prípadne akord a vo výnimočných prípadoch gitarové sólo.
Výrazové prostriedky tohto spoločenstva sú tiež ľahko pochopiteľné a priemernému Slovákovi blízke, nakoľko pozostávajú zo slov bežne používaných v každodennom styku. Hovoríme o slovách ako rum, borovička a pivo, zriedkavejšie vodka.
V komunite sa veľkej popularite teší konzumácia vína, poväčšine nízkej ceny a zodpovedajúcej kvality. Keďže sa jedná o častý jav a prakticky jedinú kratochvíľu, víno má hneď niekoľko pomenovaní, začínajúc známym čučom, cez gelo až po vysokosofistikovaný akronym HD2D, znamenajúcim hlava dole dva dni.
Pre pochopenie ideológie (pozri dole) si však osobitné spomenutie zaslúži iný termín často používaný priaznivcami punkového hnutia a to je slovo oni.
Oni väčšinou slúži na označenie abstraktného nepriateľa obviňovaného zo všetkých zlyhaní v osobnom a profesionálnom živote ale aj vinníka v prípade vojen či živelných katastrof. Môže tak byť použité pre nečlena hnutia, rodiča, vysokopostaveného funkcionára nadnárodnej spoločnosti alebo bližšie nešpecifikovaného vplyvného človeka zainteresovaného v bližšie nešpecifikovanej konšpiračnej činnosti smerujúcej k ovládnutiu sveta.
Marginálnymi súčasťami punkového sociolektu sú slová ako drobné, najmä vo vete Hej kámo, nemáš nejaké drobné?. Slovesá sa väčšinou vyskytujú vo forme záporu, napríklad nemám (odpoveď na predchádzajúcu otázku), nechcem, neviem, nebol som (to ja), nezaplatím, nezaspím.
Ideológia
Punková ideológia sa s hip hopovou zhoduje v tom, že je navonok ťažko pochopiteľná, ale tým sa akákoľvek podobnosť končí.
Cieľom každého punkera (označenie člena punk hnutia) je nevlastniť nič, čo je vec pomerne ľahko a rýchlo dosiahnuteľná. Podľa tejto ideológie len stav absolútnej nemajetnosti je skutočnou bránou k slobode. Skutočnosť však tento teoretický koncept pomerne razantne popiera, nakoľko žiaden z tých, ktorí daný stav dosiahli, nevyzeral v rovnakom čase aj šťastne.
Popritom punk obsahuje aj niekoľko iných súbežných ideálov. Vedúcim z nich je boj proti nim (pozri hore). Keďže, ako sme si vysvetlili, pod nimi sa môže rozumieť prakticky ktokoľvek, je tento boj vecou namáhavou a spôsobujúcou únavu, v dôsledku čoho môžete punkerov často vidieť odpočívať, najmä na lavičkách v rôznych parkoch.
Najvyšším ideovým konceptom je anarchizmus ako spoločenský systém, tu sa však dostávame ku kameňu celého úrazu a dôvodu prečo punk ako politický prúd je prakticky irelevantný.
Keďže sa jedná o najvyšší ideový koncept, je pre drvivú väčšinu členov privysoko nato, aby sa o ňom dozvedeli alebo ho prípadne pochopili. Ak by ste si mysleli, že to znamená ideovú vyprázdnenosť dotyčných členov, nedajte sa uviesť do omylu. Dotknutí problém promptne vyriešili a namiesto anarchie dosadili jednoduchší a ľahšie pochopiteľný zámer konzumácie alkoholu pri akejkoľvek príležitosti.
Členovia punkovej subkultúry často deklarujú svoj záujem aj o témy ako je sloboda zvierat a sociálna spravodlivosť avšak z dôvodu toho, že väčšinu času im zaberá spomínaná konzumácia alkoholu, ostávajú tieto postoje poväčšine v teoretickej rovine.
Tematické zameranie
Čiastočne sme si obsah punkových hudobných kompozícií priblížili už v predchádzajúcej podkapitole, preto len krátko.
Hudobná tvorba podlieha deleniu, v rámci ktorého súbežne existuje niekoľko subžánrov.
Jedným z nich je takzvaný alkopunk, ktorý sa ideovému vzdelávaniu venuje tým, že pripomína výhody, ktoré priaznivci dosiahnu, ak sa stanú plnohodnotnými členmi hnutia. Charakteristický je citát od jednej z najznámejších formácií „ráno, na obed aj večer pivo, pivo, pivo" alebo od prakticky neznámej a už zaniknuvšej „jedného dňa dezertovali mňa a dnes už viem, že som to nemal byť ja, ó čučo dezertné." Tematicky je tento prúd pomerne blízky tvorbe známej ako druhá vlna českého agrometalu.
Existujú, samozrejme, aj politicky angažovanejšie súbory, ktoré majú okrem pitia piva aj vyšší cieľ, citujem „odlietam na inú planétu, kde nie sú žiadni politici, polícia podvodníci", ale úspešná realizácia zatiaľ z dôveryhodných zdrojov nie je doložená.
Osobitným zjavom na pomerne strnulej scéne bola pred časom skupina, ktorá sa nevenovala dosahovaniu nedosiahnuteľných ideálov ani prehnanému propagovaniu alkoholických nápojov. Naopak, jej texty v sebe mali istý poetický nádych a neuchopiteľnú eleganciu ako napríklad v pasáži „Na kopci stál dáma a kráľ, on strhol jej šaty a národ sa smial."
Na tomto mieste takisto nesmieme opomenúť, že prevažná väčšina zoskupení je dobre vyškolená v propagande a dokaže ideovú informáciu podať skratkovito a jasne. Počas skúmania prameňov sa autorovi napríklad dostala do rúk nahrávka, kde spevák jednu z pesničiek uvádza nasledovne: „Ďalšia pesnička sa volá Načo? Načo NATO? NATO nechceme! NATO je zlé!"
Ak sa na citát pozrieme, ľahko zistíme, že frontman v prvej vete publiku oznamuje názov skladby, ktorý je krátky, výstižný a zároveň poslucháčovi kladie otázku. Čo Načo? V ďalšej vete je otázka jasne zodpovedaná a nepriateľ pomenovaný. Nasleduje pasáž v krátkosti sumarizujúca argumenty, ktoré nevyvrátiteľne a sugestívne (zlé, nechceme) podporujú spevákov odpor k spomínanej organizácii, pričom medzi riadkami navyše podsúva, že NATO sú oni.
Kameňom úrazu, ako sme už spomínali, však často ostáva momentálna mentálna indispozícia, v ktorej sa návštevníci hudobného podujatia zvyknú nachádzať a tak ideologická indoktrinácia, akokoľvek dokonalá, v drvivej väčšine prípadov padá na neúrodnú pôdu.
Vďaku môžete vyjadriť zaslaním fľaše Sanbergu alebo iného kvalitného vínka na adresu, ktorá je k dispozícii v redakcii. Dary budú poskytnuté osobám, ktoré ich ocenia viac ako autor.