reklama

Olympiáda v Tatrách a podobné nápady

Nie je to pravda, ale predstaviť si to môžeme: nápad so zimnou olympiádou sa vynoril nie kvôli stúpajúcej nezamestnanosti, klesajúcej ekonomike, prezidentovi a šéfovi prokuratúry, ale preto, lebo ho niekto myslí vážne. V takej situácii je rozumné vysvetliť si, prečo by sa Tatry o organizáciu žiadnej olympiády za žiadnu cenu nemali ani uchádzať. Že ju totiž organizovať nebudú, je isté. Ale veď o to ani nejde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (197)

Ideme do toho, povedal pán premiér a to, ako vždy, znamená, že do toho ideme všetci. Skúsenosti s tým, keď s rovnakou razanciou išiel do niečoho iného, sú dobré, takto námatkovo zákaz zisku poisťovní, ich vyvlastnenie, sociálne podniky alebo PPP projekty. Do všetkého sme išli a už nám to aj dochádza.

Ďalej je vhodné pripomenúť si, že aj do olympiády sme už išli a dokonca dvakrát. Tatry sa (vtedy samostatne) uchádzali o usporiadanie zimných olympijských hier za radostných čias mečiarizmu. Lebo chlieb a hry a národná hrdosť. Ľudia si zaslúžia olympiádu. Množstvo ľudí si vtedy na osem rokov zabezpečilo pohodlný život plný kongresovania, lobovania a cestovania po celom svete, mnoho ďalších si zase prilepšilo finančne. Z kandidatúry, šokujúco, nebolo nič.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes je situácia, samozrejme, iná. Doby mečiarizmu sú preč, vláda je synonymom transparentnosti a efektivity, poznáme tendre a s vládnucou stranou sa nespájajú žiadne firmy povedzme s koncovkou -stav. Alebo nejaké finančné skupiny. Skutočne nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia so šafárením mohla zopakovať. Olympiáda je predsa projektom pre šťastie občanov tejto už aj tak šťastnej republiky. Jej rozpočet bude okolo dvoch miliárd dolárov, povedal premiér len aby sme vedeli, koľká bije. Aj pri optimistickejšom variante a rozložení nákladov 80% Poľsko - 20% Slovensko hovoríme o 400 miliónoch dolárov. V čase krízy celkom drzosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tiež je dobré spomenúť si, ako to vyzeralo, keď sme niečo organizovali celkom nedávno, povedzme za posledné dva roky. Majstrovstvá sveta, napríklad. Alebo deflympiádu, hoci tú sme ani nezorganizovali. Alebo EHMK. To všetko sú podujatia rádovo menšieho rozsahu ako olympijské hry a len za posledné dva roky. Potrebujeme ďalšie referencie?

Bude treba postaviť olympijskú dedinu a dva štadióny, aj to už oznámiť stihli. Tá olympijská dedina nikdy nevznikne, lebo olympiádu nedostaneme, ale je múdre zamyslieť sa, ktorá to firma sa v Tatrách venuje stavaniu hotelov a kto sa zas na Slovensku venuje výstavbe štadiónov a infraštruktúry (cesty?). Či napríklad nemajú nejako blízko k vláde. Nemajú. Chvalabohu. Rokovaní s poľskou stranou sa zúčastnil napríklad Igor Rattaj z J&T (tiež Otto Brixi, ale to tu uvádzam len na pobavenie) a záujem tej istej firmy o poľské lyžiarské strediská bol medializovaný celkom nedávno. Že východiskové návrhy majú pripraviť Dušanovia Galis s Čaplovičom je už len čerešničkou na torte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sme reálne vedeli zhodnotiť šance, môžeme si tiež pripomenúť, kde sa naposledy zimná olympiáda konala. Nagano, Salt Lake City, Turín a Vancouver. Ďalšia bude v Soči. Máme nebodaj pocit, že sú Tatry porovnateľné s ľubovoľným z nich? Isteže nie.

Že sa vôbec zrodil nápad kandidovať, je potvrdením toho, že na Slovensku neexistuje zdravý rozum, úsudok a ani hanba. Lebo presne tak sa to skončí. Po investovaní obrovského množstva peňazí budú Tatry vyradené hneď v prvom kole. Šokujúco. Zase raz nás neocenili. Bude to hanba. Je pokojne možné, že som s týmto názorom sám, ale som hlboko presvedčený, že jediným cieľom kadidatúry je opäť raz spraviť z verejných peňazí súkromné. V porovnaní s týmto plánom je Ruda úbohý amatér. Tá kandidatúra je normálna drzosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lenže ľudia si chlieb a hry zaslúžia a budú si myslieť, že ich aj dostanú. Uveria tomu. A potom jedného dňa zistia, že hry nebudú a nebude ani žiaden chlieb, lebo sa minul na tie hry, ktoré aj tak nebudú. A bude už neskoro. Ideme do toho. Tak poďme. Spánombohom.

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu