Zabudnutý cintorín

V starších Novinkách z radnice som sa dočítal o židovskom cintoríne, ktorý vznikol za Trnavou na pozemku, odkúpenom v katastri Kamenný Mlyn od mesta ešte v roku 1801 židovskou náboženskou obcou. Priznám sa, existujem v Trnave už od roku 1959, v Kamenáči som bol x-krát, ale donedávna som o tomto odpočinku mŕtvych nemal ani šajnu. A mnohí ešte stále nemajú. Čo je niekedy aj dobre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V článkubolo citované z desať rokov starého návrhu pamiatkarov, snažiacich sa (dodnesmárne) o vyhlásenie cintorína za kultúrnu pamiatku. Už podľa vtedajšiehoopisu bol schátraný. O Židoch v Trnave som si nalistoval ajv knihe Mojej Trnave od Jozefa Šimončiča. Tým skôr som sa chcel pocintoríne poobzerať. Vraj by tu mal byť aj najstarší náhrobný kameň v Trnave, vyslobodenýspolu s ďalšími ôsmimi z múru mestského opevnenia pri dnešnomZápadoslovenskom múzeu, pri rozoberaní mestskej brány v roku 1862. Mal bybyť na ňom tento text: "Tu jepochovaný prezieravý a spravodlivý muž, Izrael, syn Chajimov, zavraždený v utorok22. tamuza roku 1340.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Židia s nebývalýmobchodným duchom žili v Trnave zrejme už od čias, keď ňou hrkotali prvévozy kupcov po Českej a Jantárovej ceste. V blízkosti spomínanejbrány, vedúcej na Modranku, bol židovský cintorín asi už v 12. storočí. Prišliaj také časy, že Trnavu, inokedy aj celé Uhorsko, museli opustiť. Dôvodovna sváry až pogromy bolo vždy dosť – odmietanie prestúpiť na kresťanstvo,zodpovednosť za smrť Ježiša, nekresťanské úroky, vykonštruovaná zodpovednosť zašírenie smrteľných epidémií, údajné rituálne vraždy kresťanských detí. Pokoj vyhnancomzaručili až Jozefove patenty, ktoré začal vydávať po smrti matky, MárieTerézie. Ozaj, vždy som sa čudoval, že prečo majú Židia nemecké priezviská.Kedysi nepoužívali žiadne. Na portáli delet.sk (dvere) som sa dočítal, že ichk tomu donútili tiež jozefínske reformy.

SkryťVypnúť reklamu

Cintorínv Kamenáči by mal mať aj svojhosprávcu. Nič to, keď bude zatvorený (ten cintorín), avizovaný slnečný deňvyužijeme na malú prechádzku popri riečke Parnej, ktorá obmýva dvesto rokovstarý zadný múr, chrániaci židovské náhrobky. Keby aj táto vedela rozprávať!Možno len tri-štyri kilometre po prúde sa jej ľavý breh koncom roka 1704nevedel nabažiť krvi cisárskych a Rákocziho vojakov. My však pôjdeme polhodinku po brehu proti prúdu, k ceste do Ružindola, kde má svokra dva áresúkromného pralesa. Všetci okolo majú pestované záhonky zeleniny a chatky –a my rovno dom, a poschodový. Veď uvidíte. Poďte s nami, môj malýkrpec vás bude viesť:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Hneď povystúpení z autobusa nás privítal zlatý dážď. Našťastie suchý. „Vítam vás,ráčte ďalej!“

Obrázok blogu

Panelovácesta pomedzi záhradkami nás zavedie k starému domu. Tak tu je vchod nacintorín, ktorý sme pred týždňom videli z druhej strany od potoka. Anineprobujeme, či je otvorené. Zjavne nie.

Obrázok blogu

Múr jevysoký, hore s typickým zaoblením navrchu, bez ostnatého drôtu aleboosadených sklených črepov, ako na našich múroch. Na špičkách zbadám vrchol asináhrobného kameňa. Zdvihol som do výšky foťák a len tak naverímboha ponad múrcvakol tým smerom. Doma sa na monitore kompu pozriem, čo som svojím skúsenýmprofesionálnym okom zachytil, dodatočne vymyslím aj čo som tým záberom chcelako básnik povedať. Idem ďalej, smer privátny prales.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Panelovácesta končí pri stave a pokračuje poľnou. Minule tam bolo blata, ideme kustavu a popri Parnej. Tuším od 16. apríla tu možno chytať aj pstruhy. Tedatí, čo majú povolenie. Pre ilustráciu som tu použil fotku z minuléhotýždňa.

Obrázok blogu

„Nopoďme! Vidíte tam tú hromadu cukrovej vaty? Ideme ju okoštovať“

Obrázok blogu

Už smepri nej. Bez koštovky vidíme, že sú to rozkvitnuté stromy a kríky.

Obrázok blogu

„Tak,a toto je prales mojej babky, ale dom je môj, ten mi tatino postavil.“

Obrázok blogu

„Alemama zasa lepšie varí... zasa paštéta.“

Obrázok blogu

„No čo,páčilo sa?“

Obrázok blogu

Začínapanelová cesta, aj bordelu je po zemi viac. O chvíľu budeme na zastávke.

Obrázok blogu

A je po zásobách.

Obrázok blogu

„Tencintorín nám dnes nevyšiel, ale počasie bolo žúžo. Tak čo, pôjdeme spolu aj nabudúce?“

Ladislav Šebák

Ladislav Šebák

Bloger 
  • Počet článkov:  169
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Optimista bez dlhodobých plánov, s očakávaním, čo prinesie zajtrajšok, šok, šok, šok... Zoznam autorových rubrík:  Trnava dnes a kedysiTrnava 20. storočiaTrnava 21. storočiaHistóriaFotky z balkónaDetiFikcieLumpáreňSpomienkyDedkove spomienkyTrampingVeselé historkyÚvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu