Pozvanie na lešenie do Univerzitného kostola v Trnave

Do kostola často nechodím, ale pozvanie priateľa a bývalého kolegu, presnejšie môjho vedúceho Bohuša Kosáka, do Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Trnave sa nedalo odmietnuť. Naopak, prijal som ho s radosťou. Veď príležitosť vyliezť po rebríkoch až tesne pod plafón jednej zo šiestich kaplniek prvého ranobarokového kostola na Slovensku a zblízka si pozrieť práce odo mňa o tristo až štyristo rokov starších talianskych majstrov sa vyskytne len raz a menejkrát za život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

K nášmu náhodnému stretnutiu prišlo v jeden krásny letný deňroku 2000, práve v čase, keď sa Bohuš so svojim tímom pustil ponaprávaťškody, ktoré na freskách s témou Jeruzalem a štukovej výzdobespôsobil zub času. Podpísala sa pod neho presakujúca dažďová voda, prezimovanievojska Napoleona takmer pred dvesto rokmi v chráme, čo poslúžil aj ako stajňapre kone, prišlo aj k zabieleniu stien vápnom... proste, roboty ako na kostole.Našťastie, mal som pri sebe aj fotoaparát, a niekoľko momentov na časovejosi, ktoré sú už v nenávratne, som sa práve rozhodol neuchovávať len preseba na starom cédečku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Na opravu ústrednej kartuše kaplnky i štyroch anjelov, ktoríju podopierajú, bolo treba pripraviť podobnú zmes vápna a piesku, akú malik dispozícii talianski štukatéri. Dekor celého chrámu má na svedomí GiovanniBattista Rosso a Giacomo Tornini (1639 – 1655). Význam tohto trnavského kostolav rámci vtedajšieho okliešteného Uhorska Turkami potvrdzuje aj udalosť, kuktorej prišlo v priebehu výzdobných prác jeho interiéru. Po grandióznomsmútočnom pochode celým mestom v sychravom novembrovom dni roku 1652 bolido krypty pod sakristiou pochovaní traja palatínovi príbuzní i jeho syn,Ladislav Esterházy, ktorí zahynuli tri mesiace predtým v bitke pri VeľkýchVozokanoch.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Práce na výzdobe nezastavili ani dva obrovské požiare mesta(1666 a 1683), ani mor (1644, 1648 a 1679), ani rušné roky proticisárskychpovstaní a tureckých nájazdov (roku 1663 sa záhadne vyhli Trnave, rovnakoaj na spiatočnej ceste z výbojov na Morave, pritom priamov meste sa „križovali“ dve veľmi významné európske cesty) z vyše storokov obsadeného Ostrihomu. Do konca roka 1700 bola hotová aj maliarskavýzdoba, zverená Pietrovi Antoniovi Contimu.

Obrázok blogu

O samotnej stavbe kostola (1629 – 1638) MajstromAntóniom a Pietrom Spazzom, hlavnom oltári (1637 - 1340), vyrezanom ViedenčanomBaltazárom Knillingom, pozlacovanom jeho rodákom Vítom Knothoma dokončenom Trnavčanom Vítom Stadlerom, s pomocníkmi KristiánomKnerrom a Ferdinandom z Cífera, i o ďalších, ako bol maliari Ján Keller, L.A. Columba, E. I. Gruber, možno inokedy.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Ladislav Šebák

Ladislav Šebák

Bloger 
  • Počet článkov:  169
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Optimista bez dlhodobých plánov, s očakávaním, čo prinesie zajtrajšok, šok, šok, šok... Zoznam autorových rubrík:  Trnava dnes a kedysiTrnava 20. storočiaTrnava 21. storočiaHistóriaFotky z balkónaDetiFikcieLumpáreňSpomienkyDedkove spomienkyTrampingVeselé historkyÚvahySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu